Mieszkańcy tętniącego życiem Neapolu od długich dekad mają niemałego bzika na punkcie pewnej apetycznej przekąski. Mowa o pizza fritta, czyli smażonej wersji pizzy w typie calzone. Jest wręcz uzależniająco pyszna.
Zobacz także: Kluski cięte nożyczkami. Receptura na najlepszy obiad, jaki zjesz tej jesieni
W przeciwieństwie do tradycyjnej pizzy, pizza fritta jest smażona na głębokim tłuszczu. W Neapolu stała się szalenie popularna tuż po II wojnie światowej. Dzięki smażeniu ciasto nabiera niepowtarzalnego smaku i chrupiącej, a jednocześnie bardzo delikatnej konsystencji. Warto zacząć przygotowywać ją w domu. Twoi goście będą nią zachwyceni. Oto receptura.
Do przygotowania ciasta na pizzę będziemy potrzebowały składników, takich jak: 500 g mąki typ 00, 300 ml letniej wody, 10 g soli morskiej, 5 g cukru, 20 g świeżych drożdży (lub 7 g suchych), 3 łyżki oliwy
+ 200 g sera ricotta, 100 g tartej mozzarelli, drobno pokrojone suszone pomidory, świeża bazylia, sól, pieprz, kilka łyżek passaty i olej roślinny do smażenia
Rozpuszczamy drożdże w letniej wodzie z dodatkiem cukru i odstawiamy na kilka minut. Czekamy, aż zaczną się pienić. Do miski wsypujemy mąkę, dodajemy sól, a następnie stopniowo wlewamy wodę z drożdżami. Ugniatamy ciasto przez około 10 minut, aż będzie gładkie i elastyczne. Dodajemy do niego oliwę i znów ugniatamy.
Przekładamy ciasto do miski, przykrywamy je ściereczką i odstawiamy na około półtorej godziny do wyrośnięcia. W drugiej misce łączymy ricottę, mozzarellę i suszone pomidory. Doprawiamy farsz solą, pieprzem i dużą ilością posiekanej bazylią.
Po wyrośnięciu ciasta dzielimy je na nieduże kulki. Rozwałkujemy je na placki o średnicy około 20 cm. Na jedną połowę placka nakładamy trochę sosu pomidorowego oraz porcję nadzienia serowego. Następnie składamy ciasto na pół, formując coś na kształt dużego pieroga. Zlepiamy brzegi jak najdokładniej, aby nadzienie nie wyciekło podczas smażenia. Można dodatkowo docisnąć brzegi widelcem.
W dużym rondlu lub garnku rozgrzewamy olej do temperatury około 180°C. Smażymy pizzę przez około 2-3 minuty z każdej strony, aż nabierze złocistego koloru. Wyjmujemy każdą pizzę na talerz wyłożony papierowym ręcznikiem, aby odsączyć nadmiar oleju.
Pizza fritta najlepiej smakuje na gorąco, podawana sama lub z odrobiną świeżych liści bazylii i dodatkowym sosem pomidorowym do maczania.
Smacznego!
Zobacz także: Ten różany sernik z chrupiącym spodem to rozkosz dla podniebienia. Zrobisz go z łatwością
Wyświetl ten post na Instagramie
Wyświetl ten post na Instagramie