Serniki to deserowa klasyka. Większość łasuchów ma do nich ogromną słabość. To po prostu wypieki, obok których nie sposób przejść obojętnie. Warto wiedzieć, że w Polsce zajada się je od XVII stulecia. Już w tym wieku stały się jednymi z najpopularniejszych i najbardziej docenianych słodkości. Tak jest po dziś dzień. Wszyscy amatorzy tych ciast koniecznie powinni wypróbować recepturę na waniliowy sernik z bardzo chrupiącym spodem i egzotyczną nutą. Ma aksamitną konsystencję i dosłownie rozpływa się w ustach.
Zobacz także: Intensywnie czekoladowe brownie z malinami. Pokochasz ten wypiek!
Do przygotowania masy serowej potrzebujemy składników, takich jak: 500 g serka mascarpone, 500 g twarogu (najlepiej trzykrotnie mielonego), 2 łyżki esencji waniliowej, łyżeczka świeżo zmielonego kardamonu, 170 g drobnego cukru, 4 łyżki mąki ziemniaczanej, 6 jajek o rozmiarze L, tabliczka białej czekolady rozpuszczona w kąpieli wodnej, skórka starta z dwóch cytryn, 2 łyżeczki świeżo zmielonego kardamonu, szczypta soli morskiej, 200 ml śmietany 30%
Do zrobienia polewy egzotycznej potrzebujemy składników, takich jak: 120 g cukru, 90 g masła, 110 ml śmietanki kremówki, łyżeczka soli morskiej, 4 łyżki świeżo wyciśniętego soku z cytryny, 5 marakui
Do zrobienia spodu na sernik potrzebujemy składników, takich jak: 300 g maślanych herbatników, 120 g roztopionego masła
Wkładamy herbatniki do woreczka. Związujemy go. Zaczynamy kruszyć je wałkiem do ciasta. Gdy będą już w pełni rozdrobnione, przekładamy je do miseczki i łączymy z roztopionym masłem. Potem wykładamy je na posmarowanej masłem formie. Wyrównujemy powierzchnię łyżką. Zapiekamy je przez kwadrans w temperaturze 180 stopni. Potem odkładamy spód do przestudzenia.
Przygotowujemy masę serową. Ubijamy jajka wraz z cukrem i solą na bardzo puszystą masę. Łączymy ją powoli wraz z pozostałymi składnikami.
Wylewamy masę serową na spód. Wstawiamy sernik do piekarnika. Pieczemy go przez kwadrans w temperaturze 220 stopni. Następnie obniżamy temperaturę do 120 stopni i pieczemy ciasto przez około dwie godziny. Potem studzimy je i umieszczamy w lodówce na godzinę.
Przygotowujemy sos. Wsypujemy na małą patelenkę cukier i rozprowadzamy go po całej powierzchni. Podgrzewamy go na małym ogniu, czkając aż się rozpuści (na tym etapie go nie mieszamy). Dodajemy do niego masło oraz sól i energicznie mieszamy. Potem wlewamy na patelnię śmietankę i sok cytrynowy i miąższ marakujowy. Znów mieszamy i odstawiamy sos z ognia. Przed podaniem polewamy sernik ostudzoną polewą.
Smacznego!
Zobacz także: Letnia odsłona ukochanej sałatki Włochów. Oszalejesz na punkcie brzoskwiniowej panzanelli