Najdziwniejsze zupy świata. Skusisz się na tę z jaskółczych gniazd, czy z tarantuli?

Oto szalone i budzące dreszcz przepisy.
Najdziwniejsze zupy świata. Skusisz się na tę z jaskółczych gniazd, czy z tarantuli?
Fot. Unsplash (R. Bardash)
17.07.2023

Jedzenie potrafi wywoływać w nas mnóstwo emocji. Często są to uczucia bardzo pozytywne, zwłaszcza jeśli mamy okazję kosztować potraw pysznych, niebywale wyrafinowanych, czy też nieprzeciętnie apetycznych. Są jednak i takie, które nawet przed zaserwowaniem nie budzą w nas pozytywnych uczuć. Na myśl o nich nie cieknie nam przysłowiowa ślinka. Pierwsze skrzypce grają w nich składniki, które nie kojarzą się raczej smakowicie. Nie zaostrzają apetytu, aczkolwiek wywołują wielkie zdumienie bądź... zgrozę. Nierzadko bywa tak z zupami. Oto te, na których spróbowanie zdecydowaliby się jedynie najwięksi kulinarni śmiałkowie.  

Zobacz także: Smakowicie wstrętne. Jak smakują jadalne owady?

Najdziwniejsze zupy świata

Francuski rysownik, dramaturg i pisarz Roland Topor (1938-1997) to postać, którą doskonale znają nie tylko amatorzy intrygującej literatury, czy ilustracji. Mistrz nieprzeciętnie ciętych ripost oraz surrealistycznego czarnego humoru rozbudzał również wyobraźnię wszystkich zainteresowanych tematyką kulinariów. Jest on bowiem twórcą najbardziej szalonych i budzących dreszcz przepisów. Opisał je w dwóch dziełach, których lektura poskutkowała zapewne wystąpieniem na niejednym ciele gęsiej skórki. Tak, „Kuchnia ludożerców”, jak i równie słynna „Księżniczka Angina” potrafią budzić fascynację, jak i przerażenie. Na całe szczęście receptury, w których pojawiają się południowo morskie syreny w białym winie, agenci ubezpieczeniowi, czy te, do których dodaje się sos z mysich uszek, były przygotowywane jedynie w sferze wyobraźni. Istnieją jednak przepisy, które brzmią równie dziwacznie, ale wiele osób faktycznie zajada je z apetytem.    

W grupie najbardziej kuriozalnych dań świata prym wiedzie zupa z jaskółczych gniazd. Przepis na nią zrodził się setki lat temu w Chinach. Zupę przygotowuje się na bazie gniazd jadalnych, czyli tych, które w głównej mierze są zbudowane z wydzieliny ptasich gruczołów ślinowych. Oprócz nich znajdują się tam zazwyczaj również źdźbła traw oraz mech. Chińczycy są zdania, że obfitują one w gigantyczne wartości odżywcze i zbawiennie potrafią działać na organizm. Wiele osób twierdzi, że chronią przed nowotworami, gwarantują długowieczność, niebywałą sprawność seksualną, witalność, jak i związany z nią doskonały humor. Warto dodać, że wprowadzenie do swojego jadłospisu zupy z jaskółczych gniazd jest dla wielu osób niemożliwe. Owe gniazda to produkt luksusowy, który osiąga często zawrotne ceny - nawet kilkaset dolarów za jedno.  

Kolejną zaskakującą zupą jest ta przygotowywana na bazie chrabąszczy majowych. Była  popularna na terenie Niemiec oraz Francji mniej więcej do lat pięćdziesiątych XX stulecia. Teraz można jej spróbować podczas regionalnych festiwali kulinarnych. I jej przypisywano niesamowite wartości odżywcze. Chrabąszcze majowe (Melolontha melolontha) należące do gatunku poświętnikowatych, pozbawiano odnóży, jak i skrzydeł, a następnie smażono na maśle. Potem ucierano je w moździerzu i łączono z bulionem, zależnie od upodobań cielęcym bądź kurzym. Zupa chrabąszczowa przypominała podobno krabową i zadowalała podniebienia największych smakoszy. Owe chrabąszcze przekąszano także niekiedy na deser. W XIX wieku, jak i na początku XX stulecia sprzedawano je na francuskich i niemieckich ulicach jako delikates. 

Podobne niepokojące odczucia wywołuje u wielu osób również zupa z tarantuli, którą jada się od niepamiętnych czasów w Kambodży. Tarantule są uważane w tej części świata za przysmak, który zapewnia świetne zdrowie i niemałe libido.  

Skusiłabyś się na któreś z powyższych dań?

Zobacz także: Koreańska specjalność, która zaskakuje wysoką ceną. Niesamowicie uszlachetnia smak potraw i jest uważana za lek

Polecane wideo

Stylowe kostiumy kąpielowe, które optycznie wyszczuplają sylwetkę. Francuzki je kochają ♥
Stylowe kostiumy kąpielowe, które optycznie wyszczuplają sylwetkę. Francuzki je kochają ♥ - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie