Jak dbać o grill gazowy, aby służył przez wiele sezonów? 5 praktycznych wskazówek

Wystarczy się do nich zastosować.
Jak dbać o grill gazowy, aby służył przez wiele sezonów? 5 praktycznych wskazówek
Mat. partnera
28.06.2023

Wysokiej jakości, funkcjonalny i wytrzymały grill gazowy stanowi niemały wydatek, dlatego dobrze, aby służył przez lata. Jak to osiągnąć? Wystarczy o niego prawidłowo dbać, stosując się do kilku praktycznych wskazówek.

Jak dbać o grill gazowy?

Stosowanie dedykowanych akcesoriów i środków do czyszczenia

Aby mieć pewność, że czyszczenie i pielęgnacja grilla będą skuteczne, rekomenduje się stosowanie dedykowanych środków. Domowa chemia może okazać się niewystarczająca, gdy chodzi o przypalone, zwęglone resztki jedzenia oraz zaschnięty tłuszcz. Dlatego dobrze mieć pod ręką szczotkę z twardym włosiem. Najczęściej wykorzystuje się modele ze stali nierdzewnej lub z żeliwa. Dostępne są też szczotki drewniane. Należy jednak uważać, aby nie okazały się zbyt miękkie, ponieważ nie będą dobrze zeskrobywać zabrudzeń.
Chemia do czyszczenia grilla gazowego wyrżnia się wysoką koncentracją związków powierzchniowo czynnych. Jej zadaniem jest dokładne odtłuszczenie różnych elementów urządzenia i trudno zastąpić ją czymkolwiek innym. Ponieważ może zawierać w składzie również środki żrące, należy zawsze stosować ją zgodnie z zaleceniami producenta.

grill gazowyFot. mat. partnera

Czyszczenie rusztu po każdym użyciu

Dobra wiadomość jest taka, że niewiele potrzeba, aby zachować grill gazowy przez wiele sezonów w doskonałej kondycji. Wystarczy go regularnie czyścić. Najlepiej po każdym użyciu. I choć nie brzmi to efektownie, jest to naprawdę najskuteczniejszy sposób na osiągnięcie tego celu.

Na szczęście, czyszczenie gazowego grilla jest bardzo proste. Wystarczy zamknąć pokrywę i rozgrzać urządzenia do temperatury między 250 a 350 stopni Celsjusza (w zależności od maksymalnej mocy), po czym pozostawić je działające przez 10-20 min. Gdy grill będzie nagrzany, rozpocznie się proces wypalania tłuszczu oraz pozostałości jedzenia, które znajdują się na ruszcie. Gdy spod pokrywy przestanie unosić się biały dym, jest to znak, że wypalanie zostało zakończone.

Czyszczenie grilla najlepiej wykonać bezpośrednio po zakończeniu grillowania. Jest to istotne z dwóch powodów:
● urządzenie będzie już częściowo nagrzane, co oznacza mniejsze straty energii podczas całego procesu;
● zmniejszy się ryzyko niszczenia rusztu na skutek działania soli oraz kwasów pozostałych po przygotowaniu posiłków.

Dodatkowo, po zakończeniu wypalania, dobrze jest usunąć przypalone resztki jedzenia za pomocą szczotki ze stalowym włosiem oraz opróżnić tackę, do której spływa tłuszcz.

Impregnacja rusztu po każdym użyciu

Aby zmniejszyć ryzyko powstawania rdzy na ruszcie, po czyszczeniu warto go zaimpregnować. W tym celu wystarczy pokryć pręty olejem. Można użyć do tego silikonowego pędzelka lub jeszcze bardziej ułatwić sobie zadanie i zastosować olej w sprayu. Impregnacja ma także dodatkową zaletę – zmniejsza możliwość przywierania jedzenia do rusztu podczas kolejnego użycia grilla gazowego.

Należy pamiętać, aby impregnować ruszt, który jest nagrzany, jednocześnie na tyle już ostygnięty, aby cały zabieg był bezpieczny. Dzięki temu olej wniknie we wszystkie miejsca, mikropory i jeszcze lepiej zabezpieczy żeliwne oraz stalowe pręty.

Coroczny przegląd grilla, konserwacja

Raz w roku, najlepiej przed rozpoczęciem sezonu, zaleca się przeprowadzenie przeglądu grilla połączone z gruntownym jego czyszczeniem oraz konserwacją. Jeśli podczas takiej inspekcji zaobserwuje się jakąkolwiek usterkę, można w porę zareagować. Zapobiegnie to poważniejszym uszkodzeniom, które mogą być kosztowne lub wręcz niemożliwe w naprawie.

Na co zwrócić uwagę podczas takiego przeglądu? Przede wszystkim na to, czy na różnych elementach nie znajdują się pęknięcia, zwłaszcza w okolicach palników. Tak samo starannie powinno się sprawdzić, czy nie pojawia się rdza. Korozja może dotyczyć nawet urządzeń wykonanych z wysokiej jakości materiałów, na szczęście jest sposób, aby temu przeciwdziałać. Wystarczy w porę zareagować i skorodowane elementy od razu wymienić. Warto się również upewnić, czy znajdujące się przy palnikach otwory nie są zatkane. Jeżeli tak jest, rekomenduje się ich natychmiastowe przeczyszczenie.

Przegląd grilla gazowego można połączyć z gruntownym czyszczeniem wszystkich części za pomocą przeznaczonych do tego środków chemicznych, gąbek i szczotek. Ważne jest, aby dokładnie odtłuścić każdą powierzchnię.

Sprawdzanie szczelności przewodów gazowych

Jednym z najważniejszych elementów konserwacji grilla gazowego, jest kontrola szczelności przewodów. Można to zrobić za pomocą specjalnego preparatu lub roztworu mydła i wody, który rozprowadza się na wszystkich połączeniach. Jeśli gdziekolwiek dochodzi do wycieku, w obszarze złącza pojawiają się pęcherzyki. W takim wypadku należy dokładnie zacisnąć złączkę, po czym jeszcze raz zweryfikować szczelność. Kolejny wyciek kwalifikuje już urządzenie do serwisowania u producenta lub w zakładzie, specjalizującym się w tego typu usługach.

Jak czyścić grill gazowy? Podsumowanie

Pielęgnacja grilla gazowego sprowadza się w dużej mierze do czyszczenia oraz zabezpieczenia przed powstawaniem korozji. Nie jest to trudne, chociaż wymaga zaangażowania, nawet po każdym użyciu. Czy wysiłek ten jest opłacalny? Zdecydowanie tak! Zadbane urządzenie uprzyjemni wiele popołudniowych i wieczornych spotkań w ogrodzie. Nawet przez wiele sezonów.

Artykuł sponsorowany

Miejsca, które każdy powinien zobaczyć choć raz w życiu. Są tak piękne, że trudno uwierzyć w ich istnienie
Miejsca, które każdy powinien zobaczyć choć raz w życiu. Są tak piękne, że trudno uwierzyć w ich istnienie - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 3 / 5
MIKE (Ocena: 3) 02.07.2023 20:40
Grille Weber , najlepsze grille ! Polecam, mialem węglowy i 2 lata mam gazówkę, fantastyczne!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie