Gruzińska uczta marzeń. Robimy pyszne chinkali

To zdecydowanie jedne z najpyszniejszych pierogów świata!
Gruzińska uczta marzeń. Robimy pyszne chinkali
Fot. iStock
02.07.2022

Chinkali (khinkali) to jedno z najbardziej znanych i zachwalanych przez smakoszy z całego świata dań kuchni gruzińskiej. Duże pierogi o charakterystycznym kształcie bardzo apetycznych sakiewek, które je się w Gruzji już od stuleci, występują najczęściej w dwóch wersjach - mięsnej, w której dominuje baranina oraz serowej. Jeśli chodzi o chinkali serowe, to faszeruje się je tradycyjnym białym serem gruzińskim. W każdym regionie smakują nieco inaczej. Raz dominuje w nich aromat kolendry, innym cząbru i mięty. 

Bardzo ważne jest wprawienie się w ich kosztowanie, jako że w środkach mięsnych pierogów znajduje się sporo bulionu. Sekret polega na złapaniu pieroga za twardy rożek znajdujący się na górze (najlepiej pod kątem 45 stopni), nadgryzieniu go i wypiciu rosołu. Potem możemy zabrać się za dalsze pałaszowanie, nie obawiając się, że nie będziemy miały szans na spróbowanie aromatycznego rosołu, jak i tego, że może uprzykrzyć nam życie, plamiąc ubranie.  

Zobacz także: Letni lunch idealny, czyli crostini z ricottą i grillowaną brzoskwinią

Chinkali z serem

Składniki

Ciasto. Do przyrządzenia ciasta na chinkali będziemy potrzebowały składników, takich jak: 500 gram mąki pszennej, 300 mililitrów ciepłej wody, 3 łyżki soli morskiej. 

Farsz. Nie mając dostępu do białego sera gruzińskiego, możemy zastąpić go mieszanką fety (200 gram) oraz mozzarelli (300 gram). 

Sposób przygotowania

Przesiewamy mąkę i dwie łyżki soli do miski. Niewielkim strumieniem stopniowo dolewamy do nich wodę, cały czas ugniatając ciasto, które powinno nabrać dużej elastyczności. Powinno być jednak nieco twardsze aniżeli na klasyczne pierogi. Odstawiamy je na około godzinę. Potem wałkujemy je na placek i wycinamy w nim spore okręgi. 

Na środek każdego okręgu nakładamy hojną łyżkę serowego farszu. Potem przystępujemy do prawdziwego dzieła, czyli formowania chinkali na kształt sakiewek. Zbieramy ciasto do góry i lekko je skręcamy, tak aby powstały fałdki.

Gotujemy je w osolonej gorącej wodzie przez około sześć - siedem minut

Zobacz także: Eton mess, czyli idealny deser na lato

Polecane wideo

Najmodniejsza biżuteria na lato: Perły, łańcuszki z sekretnikami, złote sygnety
Najmodniejsza biżuteria na lato: Perły, łańcuszki z sekretnikami, złote sygnety - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie