Pomysły na dania wege, które pokochają mięsożercy

Kuchnia wegańska i wegetariańska może być niesamowicie smaczna! Oto dania, w których się zakochasz, nawet jeśli uwielbiasz jeść mięso.
Pomysły na dania wege, które pokochają mięsożercy
Fot. pexels (Kaju)
26.06.2022

Moda na wegetarianizm ogarnęła całą Polskę – a coraz więcej osób z wegetarianizmu przerzuca się na weganizm, który zakłada, że nie jemy niczego, co pochodzi od zwierząt. Wydaje ci się, że takie niedostatki w jadłospisie przekładają się na jakość dań? Zdziwisz się – kuchnia wege jest naprawdę smaczna. Oto garść inspiracji dla mięsożerców.

Zobacz także: To prawdopodobnie najlepszy omlet na świecie. Przepis prosto od Gabriela z „Emily w Paryżu”

Proste przepisy na dania wege

Spaghetti z warzyw

Mówisz spaghetti, myślisz makaron? Mamy niespodziankę: przepyszne i zdrowe spaghetti można zrobić z warzyw, np. z cukinii. W jaki sposób? Stosuje się do tego tzw. obieraczkę julienne, która ma ząbkowane ostrze, co pozwala zetrzeć warzywa w podłużne słupki. Dzięki takiej obieraczce spaghetti można zrobić z cukinii, marchwi, ogórka. Dobra wiadomość: warzywne spaghetti nie musi być gotowane – możemy podać je z gorącym sosem albo w wersji na zimno z odświeżającym pesto albo oliwą, orzechami i serem.

Pasztety roślinne

Musisz wprowadzić je do swojej kuchni. Wege pasztety są naprawdę bardzo smaczne, robi się je błyskawiczne, są tańsze od tradycyjnych i znacznie od nich zdrowsze. W składzie takiego pasztetu może znaleźć się kasza jaglana, soczewica, cieciorka, fasola, upieczona gruszka, jabłko, suszone pomidory, marchew, pietruszka, cebula, czosnek. Do tego koniecznie przyprawy, olej, który połączy składniki, czasem przydaje się sos sojowy. Zmiksuj wszystko na jednolitą masę i piecz przez ok. 40-50 minut w 180 stopniach. Możesz dodać jajko, ale pasztet nie będzie wtedy wegański.

Słodkie tofurniki

Tofurniki to wegańskie serniki. Wyglądają obłędnie i tak samo smakują. Nie robi się ich z twarogu, bo tego weganie nie jedzą. Głównym składnikiem jest w nich tofu, czyli twarożek sojowy. By tofurnik był bardziej kremowy, warto dodać do niego mleczko kokosowe i/lub mleko roślinne: migdałowe, ryżowe, owsiane, sojowe. Bardzo częstym dodatkiem do tofurników jest wanilia oraz sok z cytryny, który balansuje smaki. Spód można zrobić z ciastek pełnoziarnistych wymieszanych z olejem kokosowym. Tofurnik świetnie smakuje z owocami albo czekoladową polewą.

Wariacje na temat kaszy jaglanej

Oto jeden z ulubionych składników wegetarian i wegan. Już wiesz, że zrobisz z niej burgery, pasztet roślinny albo zdrowy koktajl. Ale lista zastosowań kaszy jaglanej jest znacznie dłuższa. Po ugotowaniu kasza jaglana staje się bardzo wdzięcznym produktem. Zastąpi ryż albo ziemniaki. Ponieważ doskonale się klei, można z niej zrobić pulpety. Śmiało nadaje się do wypieków jako jeden z podstawowych składników ciast. Pasuje również jako składnik nadzienia albo zapiekanki. Albo przygotuj ją na słodko – np. zamiast owsianki. A połączenie kaszy jaglanej z jabłkiem, miodem, cynamonem i serem cheddar to eksplozja smaku!

Zdrowe koktajle wege

Wegetarianie i weganie dbają o zdrowie. Dlatego piją dużo koktajli, które robi się błyskawicznie, a są znakomitym pomysłem na posiłek. Do ich przygotowania nadaje się mnóstwo składników – szczególnie zielone warzywa liściaste (jarmuż, roszponka), a także ogórek, kiwi, natka pietruszki, banan, kasza jaglana, melon, mango, gruszka. Koktajle dają szerokie pole do eksperymentu. Dodaj do tego 1-2 szklanki dowolnego mleka roślinnego, owocowego soku albo wody, ewentualnie dosłodź (np. syropem z agawy, cukrem brzozowym, miodem) i porządnie zmiksuj. Pij od razu.

Warzywne steki

Zaskoczona? Zdziwisz się jeszcze bardziej, gdy spróbujesz, jak to smakuje. Wegetarianie i weganie często robią warzywne steki – najczęściej z kalafiora albo czerwonej kapusty. Dominika Wójciak, która wygrała trzecią edycję MasterChefa, radziła na swoim blogu, by ze środkowej części kalafiora wyciąć dwa „steki” (każdy o grubość ok. 2 cm). Steki porządnie doprawiamy i pieczemy w 200 stopniach przez ok. 30 minut. Można też zrobić cieńsze steki i upiec je (w 170-180 stopniach) albo wrzucić na grilla. Żeby były jeszcze smaczniejsze, warto je wcześniej zamarynować.

Pudding chia

Oto przepis na deser, który podbił blogosferę. By go przygotować, potrzebne nam są nasiona chia (szałwii hiszpańskiej). Jest kilka sposobów na przygotowanie puddingu. Można go zrobić na zimno – nasiona chia mieszając z mleczkiem kokosowym i ewentualnie mlekiem roślinnym. Można dodać orzechy, dżem, wiórki kokosowe, wanilię, syrop z agawy, miód, ewentualnie cukier. Deser wkładamy na parę godzin do lodówki, a przed podaniem dekorujemy owocami. W wersji na szybko nasiona wraz z dodatkami gotujemy. Nasiona chia są bardzo zdrowe, zawierają dużo białka, błonnika i cennych witamin.

Zobacz także: Nutella z awokado. Żaden czekoladowy krem nie może się z nią równać!

Jaglane burgery

Kasza jaglana jest bardzo zdrowa i trzeba ją jeść jak najczęściej. Jest zasadotwórcza, dlatego bardzo dobrze wpływa na organizm. Zawiera szereg cennych składników, które wzmacniają zdrowie. Przepisy na jaglane burgery można znaleźć na wielu wege blogach. Marta z Jadłonomii ugotowaną kaszę jaglaną łączy ze startą marchewką, czerwoną cebulą, prażonym słonecznikiem i sezamem oraz dużą ilością przypraw. Do tego mąka i olej, żeby burgery się nie rozpadły. Kotlety można usmażyć albo jeszcze lepiej upiec. Do burgerów pasują grzyby, płatki owsiane, siemię lniane, szczypiorek, czosnek, sos sojowy.

Zdrowe pesto

Zamiast jeść pesto ze słoiczka, zrób je sama i podawaj z makaronem, warzywami, kanapkami, tostami itp. Tradycyjne pesto robi się z orzeszków piniowych, możesz jednak zastąpić je nerkowcami, migdałami albo orzechami brazylijskimi. Dodaj do tego bazylię, natkę pietruszki albo jarmuż, starty parmezan, sól, pieprz, dobrą oliwę oraz czosnek, a całość zmiksuj na jednolitą masę. Pesto może być też w kolorze czerwonym i wtedy najczęściej robi się je z suszonych albo ze świeżych pomidorów.

Pasta na kanapki

Ją też z powodzeniem możesz zrobić sama, wykorzystując do tego zdrowe składniki. Przykład: 2 szklanki ugotowanej czarnej fasoli (czyli 1 szklanka suchej) połącz z suszonymi pomidorami z zalewy, czosnkiem, natką pietruszki, olejem roślinnym (najlepiej tym z zalewy po suszonych pomidorach) oraz solą. Całość trzeba porządnie zmiksować blenderem. Pasta zachowuje świeżość przez kilka dni. Doskonale smakuje z ogórkiem kiszonym. Możesz zrobić użytek również z innych roślin strączkowych (np. białej albo czerwonej fasoli). To doskonały dodatek do chleba.

Wypróbujesz któryś z tych przepisów?

Polecane wideo

Waga i wzrost najpopularniejszych modelek na świecie
Waga i wzrost najpopularniejszych modelek na świecie - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie