Eton mess, czyli idealny deser na lato

Eton mess to jeden z ulubionych deserów Brytyjczyków.
Eton mess, czyli idealny deser na lato
Fot. Instagram.com (https://www.instagram.com/tangerinezest/)
19.06.2022

Eton mess to jeden z tradycyjnych brytyjskich deserów, który zajada się w tej części świata już od 1893 roku. Ba, to wręcz narodowa deserowa duma, jako że po dziś dzień wymienia się go jako jeden z ulubionych łakoci Brytyjczyków - wielką słabość ma do niego także rodzina królewska. Powstanie przepisu na eton mess, czyli po angielsku bałagan z Eton jest związane z zawodami krykieta organizowanymi w słynnym Eton College w Berkshire.

Zobacz także: Śródziemnomorskie śniadanie. Doskonała aromatyczna frittata

Smakowity słodki nieporządek z Berkshire

Eton College to jedna z najstarszych męskich szkół z internatem w Wielkiej Brytanii. Co ciekawe, została założona już w 1440 roku przez Henryka VI. Słynęła nie tylko z bardzo wysokiego poziomu nauczania i wyśmienitej etykiety, ale także i z corocznych szalenie emocjonujących spotkań krykietowych. Uczniowie z elitarnego Eton College stawali w nich w szranki ze swoimi rówieśnikami z innej szanowanej szkoły, Harrow School. Serwowanie deseru w trakcie zawodów stało się od końca XIX wieku tradycją. Potem eton mess zaczął być podawany również przy innych okazjach. Wkrótce rozsmakowali się w nim wszyscy Brytyjczycy. 

Na słodki bałagan składają się owoce, takie jak truskawki, czereśnie, maliny, jagody, czy jeżyny, bita śmietana oraz beza. Układa się je warstwowo w przezroczystych miseczkach, szklankach lub pucharkach bądź w sporych wazach. Kluczem do sukcesu jest utworzenie apetycznego lekko artystycznego nieładu. Połączenie soczystych, aromatycznych letnich owoców, przyjemnie chrupiących kawałków pokruszonej bezy oraz rozpływającej się w ustach bitej śmietany nie ma sobie równych. To idealny deser na gorące wakacyjne dni.

Zobacz także: Przepis na pyszne amerykańskie pancakes z waniliową nutą

Polecane wideo

Stylowe stroje kąpielowe, w których będziesz wyglądać genialnie
Stylowe stroje kąpielowe, w których będziesz wyglądać genialnie - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie