Wielkanocne łakocie. Obłędny pomarańczowy mazurek

Smakowity i wspaniale wyglądający mazurek z nutą pomarańczy ma wielkie szanse stać się gwiazdą naszego wielkanocnego stołu.
Wielkanocne łakocie. Obłędny pomarańczowy mazurek
Fot. Instagram.com (https://www.instagram.com/zkardamonem.pl/)
11.04.2022

Mazurki piecze się w Polsce z okazji Wielkanocy od XVI wieku. Co ciekawe, te przepyszne ciasta, które ozdabiają często finezyjne dekoracje, najprawdopodobniej wywodzą się z kuchni tureckiej. To właśnie dlatego pierwsze skrzypce gra w nich marcepan oraz bakalie. 

Zobacz także: Deser idealny. Pyszne domowe churros z sosem czekoladowym

Pomarańczowy mazurek 

Migdałowe kruche ciasto

Do upieczenia migdałowego spodu będziemy potrzebowały składników takich jak: sto gram masła, dwieście gram mąki pszennej, pięćdziesiąt gram cukru pudru, pięćdziesiąt gram zmielonych migdałów bez skórki oraz jedno żółtko. Składniki zagniatamy aż do złączenia się ich w gęstą masę.

Wygniatamy jak najkrócej, po czym robimy z ciasta kulę i chłodzimy ją przez godzinę. Następnie rozwałkowujemy, nadajemy ciastu pożądany kształt - klasyczny prostokąt bądź owal kojarzący się z kształtem jajka, a w kilku miejscach robimy nakłucia widelcem. 

Pieczemy przez dwanaście minut w temperaturze stu osiemdziesięciu stopni. To wstępne podpiekanie - ciasto może nadal być blade. 

Masa marcepanowa

Masę migdałową robimy z dwustu gram masy marcepanowej do ciast, jednego białka oraz piętnastu mililitrów likieru z gorzkich pomarańczy Cointreau lub rumu. Składniki dobrze mieszamy i nakładamy na ciasto tworząc jednolitą gładką masę, którą wyrównujemy szpatułką. Pieczemy przez piętnaście-dwadzieścia minut w temperaturze stu osiemdziesięciu stopni.

Krem pomarańczowy

Krem pomarańczowy uzyskamy po zmieszaniu dwóch dużych jajek i dwóch żółtek w temperaturze pokojowej, stu pięćdziesięciu gram drobnego cukru, dziewięćdziesięciu gram masła, kilku łyżek likieru Cointreau, soku wyciśniętego z pomarańczy i skórki pomarańczowej. Składniki mieszamy ze sobą na niewielkim ogniu aż do powstanie gęsta masa

Gdy ciasto ostygnie, nakładamy na nie ostudzony krem pomarańczowy i ozdabiamy płatkami migdałów oraz krążkami pomarańczy. 

Zobacz także: Fit wiosna. Pomysły na najpyszniejsze smoothie

Polecane wideo

Jak urządzić balkon? Najpiękniejsze wiosenne inspiracje
Jak urządzić balkon? Najpiękniejsze wiosenne inspiracje - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie