Płynne złoto. Ile kosztują trzy najdroższe miody świata?

Ceny niektórych miodów są wręcz horrendalne. Które ich gatunki uważa się za najbardziej luksusowe?
Płynne złoto. Ile kosztują trzy najdroższe miody świata?
Fot. Unsplash
30.03.2022

Które miody osiągają najbardziej rekordowe ceny? I co sprawia, że uważa się je aż za tak cenne produkty? 

Stopniując napięcie, prezentujemy trio najdroższych miodów świata.

Zobacz także: Mniej soli, więcej zdrowia. Czym zastępować sól w kuchni?

Miejsce trzecie: miód leśny z Baszkirii

Baszkirijski miód leśny na największych miodowych smakoszach zawsze robi niemałe wrażenie, zarówno swym nieprzeciętnie apetycznym smakiem, jak i ceną. Za jego kilogram trzeba zapłacić czasem ponad dwieście euro.

Jest to miód pozyskiwany z od żyjących dziko pszczół, które zamieszkują rejony Baszkirii (Baszkortostanu), autonomicznej republiki wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej. 

Dzikie pszczoły z Baszkirii są niezwykłym gatunkiem owadów. Nie posiadają ubarwienia typowego dla pszczół europejskich. Nazywa się je często czarnymi pszczołami, jako że zamiast intensywnie czarno-żółtych pasków posiadają paski czarno-szare. Potrafią w letargu przetrwać nawet najniższe baszkirijskie temperatury, czasem jest to nawet minus pięćdziesiąt, czy sześćdziesiąt stopni Celsjusza. Do tego nigdy nie chorują. 

Na poszukiwanie dzikich leśnych uli wybiera się jedynie raz w roku. Zebrać ów miód i zrobić to bez szwanku - to udaje się jedynie nielicznej grupie osób. To miodobranie dla odważnych.

Ukraść miód czarnym pszczołom to bowiem nie lada wyzwanie i rzecz niebezpieczna dla zdrowia, jako że budują one swoje barcie na sporych wysokościach, najczęściej na najwyższych drzewach. Aby się do nich dostać, potrzebna jest duża sprawność fizyczna, spryt i wielka wiedza. Każdy nieprawidłowy ruch może się dla zbieracza skończyć tragicznie. 

Zobacz także: Czule o czosnku. Jakie ma zdrowotne właściwości?

Miejsce drugie: miód życia z Izraela

Drugie zaszczytne miejsce zajmuje tak zwany miód życia z Izraela. Za jego kilogram trzeba zapłacić aż trzysta czterdzieści euro

Pokochały go hollywoodzkie gwiazdy, takie jak Sienna Miller, czy Gwyneth Paltrow, więc w ekspresowym tempie zyskał wielką popularność. Niektórzy lekarze doradzają jego spożywanie w trakcie chemioterapii. Dzięki swym niezwykłym pozytywnym dla zdrowia właściwościom, potrafi w niesamowity sposób regenerować organizm.

Cena izraelskiego miodu życia nie wzięła się z niczego. Powstaje on w bardzo skomplikowany sposób. Otóż pszczoły, które produkują miód muszą przejść na odpowiednią dietę. Składają się na nią przede wszystkim pyłki echinacei, żeń szenia, oraz wyciągi z rozmaitych korzeni, łodyg roślin, czy kory, które są częściami roślin zazwyczaj niedostępnymi dla pszczół. Jego pełny skład pozostaje jednak tajemnicą.

Miejsce pierwsze: miód elficki - najdroższy miód świata

Pierwsze miejsce w rankingu zajmuje miód elficki. Jego kilogram osiąga cenę pięciu tysięcy euro. Jest produkowany w Turcji. Pozyskuje się go podobnie jak miód baszkirijski od pszczół żyjących dziko. I te pszczoły to nietypowy gatunek. Zamieszkują one pewną jaskinię położoną w dolinie Sarıçayır. Co więcej, także jaskinia to nieprzeciętna. Jest ona głęboka aż na 1800 metrów.

Aby zdobyć miód elficki, jego zbieracze muszą nie tylko posiąść wielką niemałą wiedzę, ale też przejść odpowiednie szkolenie. I to miodobranie nie należy do bezpiecznych, jako że każdy wypadek w jaskini może skończyć się tragicznie... Biorą w nim udział jedynie najwięksi śmiałkowie.

A teraz kilka słów o niezwykłym smaku miodu elfickiego. Podobno potrafi on wprawić kubeczki smakowe w nie lada zachwyt. Dzięki specyficznemu środowisku, w jakim żyją tureckie jaskiniowe pszczoły, posiada on specyficzny smak. Jego kosztowanie uznaje się za wielką przyjemność dla zmysłów. Ponadto jest szalenie zdrowy. 

Zobacz także: Matcha. Eliksir na nieśmiertelność

Polecane wideo

Inspirujące kobiety. Mimi Thorisson i jej błogie francusko-włoskie życie
Inspirujące kobiety. Mimi Thorisson i jej błogie francusko-włoskie życie - zdjęcie 1
Komentarze (5)
Ocena: 3.4 / 5
gość (Ocena: 5) 09.05.2022 21:40
Niech mi to ktoś wytłumaczy czemu miód elficki jest taki drogi.1 każdy miód jest zdrowy 2 każdy miód poprawia chumor zależy komu pewnie dlatego że pszczoły są dzikie i nieda się ich hodować i jest miód ten trudny do zdobycia. Najlepiej jak wydamy z 10żł na normalny miód
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 09.05.2022 17:02
Nazwa się Kasia Stachurska
odpowiedz
Wy pały jedne (Ocena: 1) 30.03.2022 13:26
Miód z ucha jest najlepszy bo darmowy.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 30.03.2022 11:31
Wolę prawdziwy miód od pszczół mojego dziadka na wsi, powinno wspierać się lokalnych pszczelarzy a nie ulegać modzie. Modna była na miód manuka, jaki to niby cudowny a w składzie może parę procent manuki reszta innego miodu a ludzie lecą na to jak ćmy.
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 30.03.2022 07:37
Wszystkie miody sa zdrowe a najlepsze sa te ktore produkuje sie samemu bo ma sie wiedze na temat tego czym karmione sa pszczoly tak naprawde Wszystkie 3 wskazane powyzej nie interesuja mnie nie wiem kto zbiera i co i nie wiem co ostatecznie jest w sloiku W Polsce rowniez mamy dzikie pszczoly
odpowiedz

Polecane dla Ciebie