Kombucha. Herbaciany eliksir młodości

Popularność kombuchy wciąż rośnie i rośnie. Czym jest ten ciekawy napój?
Kombucha. Herbaciany eliksir młodości
Fot. Unsplash
19.03.2022

To można stwierdzić jednogłośnie - zapanowała wielka moda na kombuchę. Czym jest ten smakowity napój i jak się go przygotowuje?

Zobacz także: Dieta poprawiająca samopoczucie. Co jeść, by mieć dobry nastrój?

Czym jest kombucha?

Kombucha wywodzi się z Japonii. Nie jest to jednak nowy wynalazek. Otóż kombuchę pije się ją tam już od dwóch tysięcy lat. Napój powstaje natomiast na bazie tak zwanego grzyba herbacianego. Inną jego nazwą jest też grzyb japoński, czyli kombu kelp

Ów grzybek ma postać galaretowatego, nie za grubego, białawego, beżowego lub pomarańczowo-brązowego placka. Pomimo obiegowej nazwy tak naprawdę wcale nie jest grzybem, ale kolonią bakterii i kultury drożdży.

Kombu kelp dodaje się do posłodzonej czarnej lub zielonej herbaty. Po czasie dzięki jego zawartości inicjowany jest w niej  proces fermentacji. To właśnie w taki sposób powstaje kombucha, która dzięki wspomnianej fermentacji ma bardzo charakterystyczny smak, którego nie da się pomylić z żadnym innym. 

Różnorodność smaków, w których może występować kombucha jest ogromna. Wystarczy, że do słodkiej herbaty dodamy też inne składniki - cynamon, imbir, sok wyciśnięty z granatu, grejpfruta, cytryny, czy pomarańczy.

Kombucha i jej nieprzeciętne walory zdrowotne

To, że tradycja przygotowywania kombuchy nie zanikła przez tyle setek lat i ma się wyśmienicie po dziś dzień, kryje się nie tylko w jej ciekawym smaku. Kombucha ma nieprzeciętne walory zdrowotne. Jeśli pije się ją regularnie, może poprawić stan naszego zdrowia. 

Jakie cenne składniki się w niej znajdują? W każdej szklance komuchy odnajdziemy masę witamin z grupy B, od witaminy B1 po B12, a także witaminę C, miedź, żelazo, cynk, magnez i wapń

Kombucha wspomaga leczenie wielu dolegliwości, takich jak bezsenność, nadciśnienie tętnicze, migreny, czy chroniczne zmęczenie. Oprócz tego przyspiesza metabolizm, obniża poziom cholesterolu, oczyszcza organizm z toksyn i łagodzi zespół napięcia przedmiesiączkowego. Podnosi też poziom energii i poprawia humor.

Od dawien dawna doceniano też jej dobroczynny wpływ na urodę. Dzięki piciu kombuchy skóra zyskuje blask i elastyczność, a także znacznie wolniej się starzeje. To właśnie dlatego ochrzczono ją mianem eliksiru młodości.

Trzeba pamiętać jednak, że nie dla wszystkich kombucha będzie odpowiednia. Systematycznie nie powinny pić jej na przykład osoby chorujące na cukrzycę, drożdżycę i kamicę szczawianową.

Zobacz także: Matcha. Eliksir na nieśmiertelność

Polecane wideo

Inspirujące kobiety. Mimi Thorisson i jej błogie francusko-włoskie życie
Inspirujące kobiety. Mimi Thorisson i jej błogie francusko-włoskie życie - zdjęcie 1
Komentarze (9)
Ocena: 4.33 / 5
😀😃😄 (Ocena: 5) 05.07.2022 13:30
Dupa = guwno = wypierdalaj
zobacz odpowiedzi (3)
gość (Ocena: 1) 05.07.2022 11:30
Hania
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 11.06.2022 17:18
Mnb.nnnnhh na q polu l
odpowiedz
gość (Ocena: 3) 27.05.2022 16:30
Zł od
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 14.05.2022 12:00
Nie wiem, nie próbowałam
odpowiedz

Polecane dla Ciebie