Słodkie sekrety. Jak powstaje czekolada?

To musi wiedzieć każdy łasuch!
Słodkie sekrety. Jak powstaje czekolada?
Fot. Stock
04.03.2022

Zdaniem wielu życie bez możliwości kosztowania czekolady byłoby po prostu nie do zniesienia.
Jak powstaje ten najpopularniejszy łakoć wszech czasów?

Drogie sercu ziarna kakaowca

Czekoladą raczymy się za sprawą rośliny zwanej kakaowcem. Roślina pochodzi lasów tropikalnych Ameryki Środkowej oraz Południowej. Obecnie jest jednak uprawiana w wielu innych miejscach, na przykład na terenie wielu azjatyckich krajów. Kakowiec dorasta do wysokości drzewa, zazwyczaj do piętnastu metrów.

Jego okryte grubą łupiną spore owoce kształtem przypominają piłki futbolowe. W ich środku czeka zaś drogi sercu każdego łasucha i czekoladoholika skarb - cenne ziarna. W każdym owocu znajduje się ich około pięćdziesięciu. Także i w tej wersji ziarna wydzielają bardzo przyjemny słodki zapach. To wspaniała zapowiedź tego, jak obłędnie będą pachniały potem.

Zobacz także: Czule o czosnku. Jakie ma zdrowotne właściwości?

Emocjonująca droga do krainy czekolady

Po zebraniu ziarna kakaowca są poddawane niedługiemu procesowi fermentacji. Kolejnym etapem jest ich suszenie. Następuje ono w bardzo wysokich temperaturach. To one wpływają na to, że w ziarnach ujawnia się wspaniały charakterystyczny smak i kuszący zmysły aromat. Dzięki procesowi suszenia znika z nich też niepożądana nuta kwaskowatości. Po suszeniu następuje pozbywanie się z ziaren łusek, a potem ich kruszenie.
Finalnym efektem jest uzyskanie z nich płynu o bardzo dużej gęstości, a następnie utwardzenie na tak zwaną miazgę kakaową. To ona trafia do rozmaitych manufaktur i fabryk, gdzie zgodnie z zamysłem mistrzów cukiernictwa, czy marek, zostaje przemieniona w pyszne czekoladowe tabliczki, praliny, czy inne cuda.

Zobacz także: Polowanie na trufle. Wszystko o jednych z najdroższych grzybów świata

Polecane wideo

Wiosenny manicure jeszcze nigdy nie był tak piękny. 7 ślicznych trendów
Wiosenny manicure jeszcze nigdy nie był tak piękny. 7 ślicznych trendów - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie