Czule o czosnku. Jakie ma zdrowotne właściwości?

Jak czosnek wpływa na zdrowie?
Czule o czosnku. Jakie ma zdrowotne właściwości?
Fot. Unsplash
04.03.2022

Poza tym, że czosnek nadaje wspaniałego aromatu potrawom, ma niezwykle pozytywny wpływ na zdrowie. Na jakie korzyści możemy liczyć, gdy włączymy go do diety?

Zobacz także: Polowanie na trufle. Wszystko o jednych z najdroższych grzybów świata

Jak czosnek wpływa na zdrowie?

Mały ząbek, wielka moc

Zaledwie jeden ząbek w czosnku ma w sobie nieprzeciętnie dużą ilość bardzo cennych substancji. Czegóż tu nie ma! W tej posiadającym wręcz mocarną woń roślinie z rodziny amarylkowatych kryją się nadzwyczaj wartościowe dla ludzi aminokwasy, saponiny, związki flawonoidowe, witaminy z grupy B, witamina C, prowitamina A, potas, magnez, wapń, kobalt, chrom, nikiel i siarczki. Swój charakterny aromat zawdzięcza natomiast allicynie.

Surowy, czy smażony?

Najzdrowszy jest czosnek surowy. Większość z nas ze względu na jego nieprzyjemny aromat przedkłada nas surową wersję znacznie bardziej smakowitą zrumienioną. Trzeba pamiętać o tym, że w trakcie nawet najkrótszego smażenia, sporo cennych czosnkowych właściwości się wytraca. Gdy chcemy czerpać z czosnku pełnię zdrowia, możemy zacząć korzystać z bezwonnych preparatów w kapsułkach, które zawierają wyciąg z czosnku lub z czosnku liofilizowanego.

Czosnkowa apteka

Powróćmy do rzeczy najbardziej nas interesującej, a mianowicie zdrowotnych właściwości czosnku. Poza wpływaniem na naszą odporność, zwalczaniem wszelkiej maści infekcji i byciem naturalnym antybiotykiem, chroni też przed zawałem, udarem i miażdżycą. Wszystko przez to, że działa podobnie do aspiryny, w znaczący sposób wpływa na krzepliwość krwi - powoduje rozkurcz naczyń krwionośnych.

Jedząc go regularnie, możemy liczyć na to, że będzie chronił nas przed zmianami nowotworowymi, szczególnie tymi, które dotyczą organów związanych z układem trawiennym, jak rak żołądka, rak jelita grubego, czy rak dwunastnicy. Zawarte w nim przeciwutleniacze w bardzo silny sposób pobudzają układ immunologiczny do usuwania uszkodzonych komórek nowotworowych.

Mając czosnek zawsze pod ręką, z pewnością znacznie rzadziej będziemy odwiedzały apteki.

Zobacz także: Słodki przekręt. Czym zastępować cukier w kuchni?

 

Polecane wideo

Horoskop marokański: Jakim znakiem jesteś i co to oznacza?
Horoskop marokański: Jakim znakiem jesteś i co to oznacza? - zdjęcie 1
Komentarze (4)
Ocena: 4 / 5
Julia32 (Ocena: 5) 15.05.2022 11:32
Czosnek szkodzi mnie i mojej corce dlatego go nie uzywam
odpowiedz
English girl (Ocena: 1) 12.03.2022 19:48
What here written
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 12.03.2022 19:21
Dr do do
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 05.03.2022 20:18
Fakt jest zdrowy
odpowiedz

Polecane dla Ciebie