Słodki przekręt. Czym zastępować cukier w kuchni?

Czym go zastępować, by nadal móc pałaszować łakocie, ale nie niszczyć swojego zdrowia?
Słodki przekręt. Czym zastępować cukier w kuchni?
Fot. Stock
28.02.2022

Rzadko kiedy myślimy źle o słodkościach. Nic dziwnego, w końcu ich jedzenie wprowadza nas w dobry nastrój i relaksuje. Naprawdę ciężko oprzeć się wszelkim mistrzowskim cukierniczym wyrobom, czy piekarniczym cudom, których anielski słodki smak rozkłada nas na łopatki. Niestety cukier potrafi być prawdziwą zgubą - uzależnia i bardzo niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie.

Zobacz także: Płatki śniadaniowe - jak je zrobić samodzielnie?

Dlaczego należy unikać cukru?

Hasło cukier kryje w sobie wiele rzeczy. Cukrów mamy bowiem niemałą ilość. Jest to najpowszechniej stosowane określenie dla sacharozy pozyskiwanej z buraków cukrowych, podgatunku buraka zwyczajnego oraz trzciny cukrowej. Inne cukry poza sacharozą to glukoza, czyli cukier gronowy, fruktoza, czyli cukier owocowy i laktoza, cukier mleczny. W małych ilościach nie wyrządzą nam krzywdy. Jedzone każdego dnia mogą fatalnie wpłynąć na nasze zdrowie.

Cukry to źródło tak zwanych pustych kalorii. Nie dostarczają organizmom absolutnie żadnych wartości odżywczych. Po spożyciu ich porcji doznajemy efektu podobnego do zastrzyku endorfin, jednakże jest to tylko oszukańczy sygnał dla mózgu. Sygnał niebezpieczny, bo wpędzający w uzależnienie.

Uzależnienie od cukru uznaje się obecnie za jeden z najbardziej niebezpiecznych nałogów, który niestety jest przez mnóstwo ludzi bagatelizowany. Cukier poza próchnicą, miażdżycą, nadciśnieniem, cukrzycą i otyłością, może powodować także zaburzenia gospodarki lipidowej, co znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów.

Najlepsze zamienniki cukru

Czym więc zastępować cukier w kuchni? Na całe szczęście możliwości mamy całą masę!

Czym więc zastępować cukier w kuchni? Na całe szczęście możliwości mamy całą masę! Idealnym rozwiązaniem jest dodawanie do herbaty, wypieków, czy deserów miodu. Kolejnym dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w ksylitol, czyli cukier brzozowy. Pozyskiwany z kory brzozy ksylitol jest niskokaloryczny, a ponadto wzmacnia odporność i ma działanie antybakteryjne.

Jedzenie i napoje możemy również osładzać stewią. Stewia to roślina wywodząca się z terenów Ameryki Południowej. Jej listki przypominają nieco liście mięty. Mieszkańcy Boliwii, Peru, czy Kolumbii używają jej już od stuleci. Jest znacznie słodsza od zwykłego białego cukru, więc do potrawy dodaje się jej małą ilość. Podobnie jak ksylitol i ona nie dostarcza wielu kalorii. Poza tym w dosładzaniu dopomogą nam też suszone owoce, takie jak figi i daktyle, a także syrop klonowy oraz syrop z agawy.

Zobacz także: Czego nie warto jeść wieczorem?

Polecane wideo

Co wzrost mówi o Twojej osobowości?
Co wzrost mówi o Twojej osobowości? - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 28.02.2022 11:18
Uzywam może 1kg na miesiąc cukru na 3 osoby, nie słodzimy herbaty, kawy. Cukier jest dla gości i do wypieków tam gdzie jest niezbędny.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie