Sprawdzone sposoby na ciasto bez zakalca. Zawsze działają!

To naprawdę działa!
Sprawdzone sposoby na ciasto bez zakalca. Zawsze działają!
Fot. pexels (Ella Olsson)
02.12.2021

Zakalec to nieudana lub niewypieczona warstwa ciasta. „Historia” ta potrafi się przydarzyć każdemu, nawet najlepszemu cukiernikowi. I choć brzmi niewinnie, niestety nie da się odratować już tak upieczonej słodkości. Czy można zapobiec powstaniu zakalca? Oczywiście! Istnieje kilka patentów, które pozwalają się przed nim „bronić”. Jakie?

Przeczytaj też: Doskonałe ciasto z jabłkami i kokosem to deser, któremu nikt nie umie się oprzeć

Ciasto bez zakalca – co zrobić?

Pierwszą, bardzo ważną wskazówką jest łączenie ze sobą tylko tych składników, które mają tak zwaną pokojową temperaturę. Dlaczego? Mamy wówczas gwarancję, że upieką się one w jednym czasie.

Drugi trik? Suche składniki zawsze przesiewaj przez sito. Chodzi o to, by pozbyć się jakichkolwiek zanieczyszczeń, które mogłyby wpłynąć na proces pieczenia.

Kolejną wskazówką jest dokładne utarcie masła i cukru. Pamiętaj bowiem, że im jaśniejsza będzie masa, bym lżejsze i bardziej puszyste ciasto uda ci się stworzyć. Resztę składników możesz już mieszać znacznie krócej.

Czwarta rada? Koniecznie stosuj się do instrukcji z przepisu. Nikt sobie tego ot tak nie wymyślił. Ilość i kolejność naprawdę ma znaczenie. Weź też pod uwagę, że mieszając ciasto, powinno się kręcić łyżką tylko w jednym kierunku.

W twoim cieście są owoce? Zanim włożysz je do ciasta, upewnij się, że są one suche. Niezłym pomysłem będzie również obtoczenie ich mąką przed dodaniem ich do placka.

O czym jeszcze warto pamiętać? Ciasto zawsze włóż do wcześniej nagrzanego piekarnika. Nie otwieraj też pieca podczas pieczenia. Dopuszczalne jest jedynie delikatne uchylenie drzwiczek.

 

Polecane wideo

18-latka z najdłuższymi nogami na świecie. Ile ma wzrostu?
18-latka z najdłuższymi nogami na świecie. Ile ma wzrostu? - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie