Zostały Ci wyciśnięte cytryny? Sprawdź, co możesz z nimi zrobić, zanim wyrzucisz je do kosza!

Zero waste przede wszystkim.
Zostały Ci wyciśnięte cytryny? Sprawdź, co możesz z nimi zrobić, zanim wyrzucisz je do kosza!
Fot. Unsplash (Angelica Echeverry)
01.11.2021

Cytryny to owoce, które uwielbia prawie każdy. Produkty te dodajemy w końcu nie tylko do wody czy herbaty, lecz także do sałatkowych sosów, pieczenia czy smażenia. Okazuje się jednak, że przydają się one też do sprzątania. Aby jednak z ich pomocą doprowadzić do lśnienia swoją kuchnię, nie musisz kupować nowych cytryn. Wystarczy bowiem, że skorzystasz z tych już wyciśniętych. Jeśli więc robisz lemoniadę czy przygotowujesz dip na ich bazie, nie wyrzucaj wyciśniętych połówek.

Przeczytaj też: Cytrynowe BATONIKI na deser - LECIUTKIE jak mgiełka!

Co zrobić z wyciśniętymi cytrynami? Wykorzystaj je do czyszczenia

Co więc można zrobić z wyciśniętej cytryny? Umyć zlew, kuchenkę lub wannę. Wystarczy, że zabrudzone powierzchnie mocno przetrzesz cytryną, a potem całość wytrzesz wilgotną szmatką. Jeśli jest na nich zaschnięty brud, posyp go najpierw sodą oczyszczoną, a dopiero potem potraktuj cytryną.

Do czego jeszcze może przydać się nam wyciśnięta cytryna? Do wyczyszczenia deski do krojenia. Jak to zrobić? Wystarczy, że przetrzesz przedmiot wewnętrzną stroną owocu. Potem odłóż go na kilkanaście minut, a następnie opłucz ciepłą wodą.

Z wyciśniętej cytryny możesz też zrobić odświeżacz do lodówki, ponieważ owoc ten zabija nieprzyjemne zapachy. Jak to zrobić? Kawałki skórki cytrynowej zmieszaj z odrobiną sody oczyszczonej. Taki miks wstaw do lodówki na kilkanaście godzin.

Dodajmy jeszcze, że na bazie wyciśniętej cytryny jesteś w stanie zrobić płyn do mycia szyb. Jak? Wrzuć zużyte owoce do słoika i zalej je octem. Po 14 dniach zlej powstały płyn do innego naczynia i dolej dokładnie tyle samo wody. Potem przelej całość do butelki z rozpylaczem.

Dlaczego warto skorzystać z tego typu rozwiązań? Po pierwsze jest to korzystne dla środowiska. Po drugie świetnie zadziała na twój domowy budżet. Pamiętaj też, że środki diy stworzone są z wyłącznie naturalnych składników, dzięki czemu pozbawiasz swój dom chemicznych substancji.

Ekonomiczne i ekologiczne, prawda?

Polecane wideo

9 błędów w „Squid Game”, których na pewno nie zauważyłaś
9 błędów w „Squid Game”, których na pewno nie zauważyłaś - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 19.03.2022 08:08
Mapa Polski plan miasta z ulicami mapa Polski galeria z oo w Warszawie przy okazji jubileuszu i na świecie jest to że kilkakrotnie próbowali go w całym kraju jest w pełni rolę o i owo od początku istnienia Boga nie istnieje w Polsce
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 28.11.2021 23:13
Wyciskam dużo cytryn do cisowianki, więc zostaje mi sporo skórek. Po sparzeniu ścieram je na tarce z drobnymi oczkami i dodaję jako składnik deserów podkręcający smak np. podczas ubijania białek na bezę. Pychota!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie