Przepis na udany poranek? Kawa z... surowym jajkiem. To klucz do szczęścia Skandynawów i Azjatów

Brzmi odpychająco? Nic bardziej mylnego!
Przepis na udany poranek? Kawa z... surowym jajkiem. To klucz do szczęścia Skandynawów i Azjatów
Fot. Pexels.com
30.04.2021

Wiele osób nie jest w stanie wyobrazić sobie dnia bez kawy. Mało tego – dla niektórych przygotowanie tego napoju to pierwsza czynność po wstaniu z łóżka. Przekonują, że już sam zapach kawy sprawia, że czują przypływ energii i wreszcie zaczynają budzić się na dobre.  

Zobacz również: Dodaj do kawy ten zaskakujący składnik. Podkręci jej smak i obudzi Cię w mgnieniu oka!

Niektórzy piją swoją kawę czarną, bez jakichkolwiek dodatków. Inni wzbogacają jej smak mlekiem, cukrem, śmietanką czy... surowym jajkiem. To żaden żart. Kawa z jajkiem jest popularnym napojem m.in. w Skandynawii i w Azji. Dlaczego mieszkańcy tych rejonów świata dodają do swojej kawy ten składnik i jakie walory ma taki napój? 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Taryn Falconer | Get Inspired (@tarynfalconerdesignstudio)

Egg coffee. Kawa z jajkiem to przysmak w Skandynawii i w Azji 

Zacznijmy od kawy z jajkiem w wersji skandynawskiej. Tamtejsza egg coffee polega na połączeniu kawy mielonej z surowym jajkiem (niektórzy dodają jeszcze skorupkę po jajku). Takie wymieszane składniki należy gotować na kuchence na wolnym ogniu. Jajko wchłania wszelkie zanieczyszczenia, jakimogły znaleźć się w kawie. W efekcie napój jest czysty i klarowny. 

Co więcej, dodanie do kawy surowego jajka poprawia jej smak, “pochłaniając” gorycz oraz kwaskowatość.  

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Emmy (@emmymade)

Historia skandynawskiej egg coffee sięga początków XIX wieku, gdy mieszkańcy tych regionów masowo emigrowali do Ameryki. W tych czasach kawa była wyjątkowo droga, więc jej zmielone ziarna były wielokrotnie wykorzystywane, co w oczywisty sposób negatywnie przekładało się na jej jakość i smak. Jako że zaawansowane metody filtrowania nie były jeszcze znane, do kawy dodawano substancje bogate w białko, właśnie takie jak jajka, skórki ryb czy poroże. Dzięki swoim właściwościom te składniki skutecznie filtrowały zanieczyszczenia. 

Kawa z jajkiem po wietnamsku - cà phê trung

Egg coffee jest znana również mieszkańcom Azji, zwłaszcza Wietnamu. Tamtejsza  phê trung różni się jednak od napoju uwielbianego przez Skandynawów. Przygotowuje się ją z dodatkiem samych żółtek, cukru i mleka skondensowanego. Żółtka ubija się z mlekiem na gęstą i puszystą piankę, którą następnie umieszcza na wierzchu kawy. Taki napój często serwuje się w naczyniach z gorącą wodą albo umieszcza na specjalnych podgrzewaczach.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez TÁM Coffee & Tea (@tamcoffeeandtea)

Kawa z jajkiem jest popularna zwłaszcza w Hanoi, stolicy Wietnamu. Legenda głosi, że ten napój powstał w roku 1946, gdy mieszkańcy cierpieli na niedobór mlekaPodobno barman o nazwisku Giang wpadł na pomysł zastąpienia tego składnika ubitymi żółtkami.  phê trung do dziś jest przysmakiem w wielu kawiarniach w Hanoi. 

Piliście kiedyś kawę z dodatkiem jajek? Który z tych przepisów bardziej do was przemawia? 

Zobacz również: Wygląda jak z drogiej kawiarni, a zrobisz ją w domu. Przepis na whipped coffee, hit TikToka

Polecane wideo

Te dziewczyny mają najpiękniejsze twarze na świecie. Ranking 2021
Te dziewczyny mają najpiękniejsze twarze na świecie. Ranking 2021 - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie