Świąteczne potrawy, które musisz zjeść od razu. Nie wolno ich mrozić

Będą niesmaczne, a nawet szkodliwe.
Świąteczne potrawy, które musisz zjeść od razu. Nie wolno ich mrozić
Fot. Unsplash (Sincerely media)
24.12.2020

Co roku obiecujemy sobie, że tym razem zachowamy umiar i przygotujemy mniej jedzenia. Po kilku dniach biesiadowania lodówka jednak nadal pęka w szwach. Potrawy nie są już pierwszej świeżości, a my nie jesteśmy w stanie wszystkiego przejeść. Co wtedy? Najlepszym rozwiązaniem wydaje się mrożenie.

Zobacz również: Produkty spożywcze, które możesz zamrozić, choć prawdopodobnie o tym nie wiesz

To rzeczywiście dobry sposób, aby przechować żywność, ale nie każdą. Na świątecznym stole znajdziemy wiele potraw, którym niska temperatura i późniejsze rozmrażanie nie służy. Mogą nam zaszkodzić, a w najlepszym razie stracą swoją pierwotną konsystencję oraz smak.

Należy zjeść je od razu.

świąteczny stół

Czego nie mrozić?

Mrożona ryba

Coraz częściej kupujemy ją w takiej postaci, ale należy pamiętać o ważnej kwestii. Jeśli po rozmrożeniu poddamy ją obróbce cieplnej - później znowu może trafić do zamrażarki. Gdy nie zdążymy jej ugotować czy usmażyć - ponowne zamrożenie sprzyja rozwojowi bakterii.

Sałatka jarzynowa

Niektórzy próbują, ale nie jest to najlepszy pomysł. O ile ugotowane warzywa będą smakować całkiem nieźle, tak majonez może zrobić się dziwnie rzadki, a nawet ulec zbryleniu. Z kolei gotowane jajka twardnieją i przybierają konsystencję gumy.

Makiełki

To coś jak kutia, tyle że z makaronem zamiast pszenicy. Do tego mak, bakalie, często śmietanka. I właśnie dlatego nie powinniśmy mrozić tego przysmaku. Makaron po rozmrożeniu rozmięka, a śmietana straci jednolitą konsystencję i zwyczajnie się rozwarstwi.

Owoce

W tym szczególnym czasie na polskich stołach królują przede wszystkim cytrusy, które ładnie wyglądają, ale nie zawsze jesteśmy w stanie zjeść je od razu. Mrożenie pomarańczy, grejpfrutów czy mandarynek to fatalny pomysł. Po zamrożeniu sok zamienia się w lód, przez co tracą swoją jędrność.

Galareta

Przygotowujemy ją najczęściej na pierwszy i drugi dzień świąt. Nie tylko z ryb, bo furorę robią także słynne nóżki w galarecie. To przekąska, którą należy spożyć na świeżo, bo po rozmrożeniu mętnieje, staje się wodnista i zwyczajnie niesmaczna.

Zobacz również: Jedna rzecz, o której nie możesz zapomnieć, mrożąc jedzenie. To naprawdę konieczne

ciasto z kremem

Ciasto

Niektórym słodkościom niska temperatura nie szkodzi, ale wyjątkiem są wszelkie wypieki z serkiem homogenizowanym, kremem śmietanowym, mascarpone czy ricottą. Tak jak w przypadku śmietany i majonezu - może dojść do rozwarstwienia masy, a konsystencja stanie się nieprzyjemna.

Nieświeże dania

Zazwyczaj próbujemy przez kilka dni skonsumować wszystkie zapasy, ale wreszcie dochodzimy do wniosku, że jednak nie damy rady. O tym należy pomyśleć wcześniej, bo mrożenie starych potraw mija się z celem. Nie odzyskają swojej świeżości i będą po prostu niedobre.

Łazanki z kapustą

O tym problemem wspomnieliśmy już wcześniej. Łazanki to makaron, a temu mrożenie zdecydowanie nie służy. Staje się miękki, gumowaty i traci swoją jędrność.

Zabielana zupa

O ile tradycyjny świąteczny barszcz jest raczej czysty, tak do zupy grzybowej często dodajemy śmietanę. Warto przemyśleć ten krok i ewentualnie zamrozić nadmiar przed jej zabieleniem. Nabiał ma tendencję do rozwarstwiania, co nie wygląda, ani nie smakuje dobrze.

Zobacz również: 15 produktów spożywczych, które nigdy nie powinny znaleźć się w zamrażarce

Polecane wideo

11 produktów spożywczych, które robią coś bardzo dziwnego z Twoim ciałem
11 produktów spożywczych, które robią coś bardzo dziwnego z Twoim ciałem - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie