Warzywo, które uparcie wkładamy do lodówki, choć nie powinno się tam znaleźć

Niska temperatura mu nie służy.
Warzywo, które uparcie wkładamy do lodówki, choć nie powinno się tam znaleźć
Fot. pexels (Daria Shevtsova)
25.06.2020

Zwracamy coraz większą uwagę na to, co jemy. Wszyscy chcemy żyć zdrowo i być fit, a tylko odpowiednie żywienie może nam to zapewnić. Dietetycy nie mają wątpliwości, że podstawą naszego jadłospisu powinny być produkty roślinne, czyli bogate w witaminy i mikroelementy owoce oraz warzywa.

Zobacz również: 7 warzyw, których lepiej nie jeść na surowo

Te należy nie tylko kupować ze sprawdzonych źródeł i jak najczęściej spożywać, ale także przechowywać w odpowiedni sposób. Wbrew pozorom, nie wszystko nadaje się do lodówki, na co najlepszym przykładem jest ogórek.

Niska temperatura może mu wręcz zaszkodzić.

ogórki

Ogórek - warzywo czy owoc?

Zielona przekąska, choć bardzo powszechna i uniwersalna, skrywa przed nami kilka tajemnic. Największym zaskoczeniem może być fakt, że według Europejskiej Rady Informacji o Żywności (EUFIC) ogórek to wcale nie warzywo, ale owoc - czytamy na metro.co.uk.

Idealny okaz powinien być równocześnie soczysty w środku i chrupiący na zewnątrz, ale z tym jednak różnie bywa. Często traci swoją naturalną konsystencję: skórka staje się pomarszczona, a miąższ wysycha.

Dlaczego tak się dzieje, skoro w większości przechowujemy go w specjalnej szufladzie, którą znajdziemy w niemal każdej lodówce? Właśnie dlatego.

Zobacz również: Produkty, których lepiej nie wkładać do mikrofalówki. To może być bardzo niebezpieczne!

kanapki

Jak przechowywać ogórki?

Serwis przypomina wyniki badania zrealizowanego przez amerykańską uczelnię College of Agricultural and Environmental Sciences, z którego wynika, że przechowywanie ogórka w temperaturze poniżej 10 stopni Celsjusza może spowodować „odmrożenie”. Z tego powodu w lodówce traci swoją formę, smak i fakturę.

Możesz tego uniknąć, jeśli zostawisz go w temperaturze pokojowej, ale z dala od bananów, pomidorów oraz melona, które produkują sporo etylenu i przyspieszają dojrzewanie produktów roślinnych.

Ogórka pokrojonego w plasterki także nie należy zbyt długo chłodzić - najlepiej tuż przed spożyciem. Wcześniej wystarczy włożyć go do szczelnie zamkniętego pojemnika, gdzie zachowa świeżość do 48 godzin.

Zobacz również: Jedz codziennie to warzywo i zobacz, co stanie się z Twoim ciałem

Polecane wideo

11 produktów spożywczych, które robią coś bardzo dziwnego z Twoim ciałem
11 produktów spożywczych, które robią coś bardzo dziwnego z Twoim ciałem - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie