Wszystko, co chciałabyś wiedzieć o białym winie

Oto kilka faktów, o których być może nie wiedziałaś!
Wszystko, co chciałabyś wiedzieć o białym winie
Fot. Unsplash
14.07.2019

Białe wino to doskonała propozycja dla wszystkich miłośników lekkich, świeżych alkoholi. Z jakich szczepów najczęściej jest produkowane? Jakie właściwości zdrowotne ma białe wino? Odpowiedź na te i inne pytania z nim związane — poniżej.

Najpopularniejsze szczepy białego wina

Jednym z najbardziej szlachetnych białych szczepów jest chardonnay. Na jego bazie wytwarza się najlepsze francuskie wina, jak chociażby z regionu Chablis. Chardonnay jest wykorzystywane również do produkcji  szampanów. Charakterystyczną cechą tego szczepu jest łatwość w przystosowywaniu się do panującego w danym regionie klimatu oraz gleby, przez co wino wyraźnie oddaje charakter danego miejsca. Możemy więc spotkać się z zarówno świeżym i cytrusowym winem chardonnay, jak i cięższymi, bardziej oleistymi jego wersjami.

Równie popularnym szczepem jest fracuskie sauvignon blanc. Daje wina lekkie, orzeźwiające i  kwaskowate. Wino to najlepiej smakuje, gdy jest młode. Wyraźnie wyczujecie w nim agrest, liście porzeczki oraz nuty cytrusowe.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez maomao (@maomaomaokat)

Do najpopularniejszych szczepów białego wina zalicza się również gewurztraminer. Pachnie on grejpfrutem, różą i owocami liczi. Do niedawna uprawiany był głównie w Niemczech i na północy Włoch, ale obecnie można go spotkać na terenie całej Europy i tak zwanego Nowego Świata.

Semilion jest białym francuskim szczepem uprawianym głównie w krajach Nowego Świata — Australii, Argentynie, RPA czy Nowej Zelandii. Wina z tej odmiany smakują gruszkami, figami i miodem. Bywa często łączony z innymi szczepami w celu urozmaicenia smaku wina.

Kolejny szczep — riesling — dawać może wina zarówno wytrawne, jak i słodkie. Ich wspólną cechą jest wyczuwalna kwasowość, mineralność i nuty cytrusowe.

Równie zróżnicowane trunki uzyskać można z białego szczepu, jakim jest muskat. Daje on wina zarówno wytrawne, jak i słodkie oraz deserowe. Muskaty należą do najbardziej aromatycznych win na świecie.

Pinot gris to z kolei szczep mający grona o lekkim, czerwonym zabarwieniu. Cecha ta wpływa na różnice pomiędzy poszczególnymi winami pinot gris. Mogą być one bardzo jasne, słomkowo-zielonkawe lub wyróżniać się głębokim, złotawym kolorem. Różnice dotyczą też smaku: kwasowość win z tej odmiany może być intensywna lub bardzo delikatna.

Czy białe wino jest zdrowe?

W kontekście właściwości zdrowotnych najczęściej mówi się o winie czerwonym. Jak się jednak okazuje, jego biała wersja może mieć równie korzystny wpływ na nasz organizm. Regularne spożywanie niewielkich ilości tego trunku jest w stanie skutecznie uchronić przed rozwojem chorób płuc lub pomóc w walce z już istniejącą dolegliwością tego typu. Białe wino pozwala na utrzymanie tkanki płucnej w dobrej kondycji. Po wypiciu jednego kieliszka można zaobserwować delikatny spadek ciśnienia krwi. Białe trunki o wysokiej zawartości przeciwutleniaczy hamują powstawanie komórek rakowych w organizmie i chronią przed rozwojem raka piersi. Wina tego typu przyczyniają się też do wzrostu wydolności serca i zapobiegają zatorom w tętnicach, a co a tym idzie — redukują ryzyka wystąpienia chorób serca. Oprócz tego, białe wino chroni przed powstawaniem zakrzepów krwi.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez

Polecane wideo

Na świecie są tylko dla rodzaje ludzi. Do której grupy się zaliczasz?
Na świecie są tylko dla rodzaje ludzi. Do której grupy się zaliczasz? - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie