Produkty spożywcze, które możesz zamrozić, choć prawdopodobnie o tym nie wiesz

W zamrażarce przechowasz je nawet przez kilka miesięcy.
Produkty spożywcze, które możesz zamrozić, choć prawdopodobnie o tym nie wiesz
Fot. Unsplash
31.03.2020

Badania potwierdzają, że niemal wszyscy mamy skłonność do gromadzenia ogromnych zapasów, których wcale nie są konieczne. Kupujemy za dużo i nie zawsze wiemy, co z tym zrobić. W efekcie do koszów na śmieci trafiają każdego dnia tony dobrego jedzenia. A przecież wcale nie musi tak być.

Zobacz również: 7 rzeczy, które warto jeść w czasie epidemii koronawirusa

Najważniejsze to kupować z głową i nauczyć się przechowywać żywność, której aktualnie nie potrzebujemy. Wiele produktów można uratować odpowiednio wcześnie je zamrażając. I wcale nie chodzi wyłącznie o mięso czy warzywa - przekonuje portal „The Sun”.

Oto żywność, która lubi niską temperaturę, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę.

mleko

Jakie jedzenie można mrozić?

#1 Mleko

Dla niektórych może to być spore zaskoczenie, ale mrożenie wcale nie szkodzi mleku. Pamiętaj jednak, aby dobrze zamknąć naczynie i pozostawić w nim trochę wolnego miejsca. W przeciwnym razie zamrożony płyn może uszkodzić pojemnik. Nie rozmrażaj go w gorącej wodzie, ale najlepiej powoli w lodówce. Wytrzyma 3-6 miesięcy.

#2 Ziemniaki

Jeśli nie masz ochoty na resztki z obiadu, wcale nie musisz się ich pozbywać. Ziemniaków nie mrozimy jednak w całości, ale najlepiej w postaci tłuczonej i koniecznie z dodatkiem tłuszczu - masła czy śmietany. Wtedy zachowają swoją strukturę i aksamitność.

Zobacz również: Świeży jak z piekarni, a całkowicie domowy. Jak upiec chleb we własnej kuchni?

ryż

#3 Ser żółty

Forma nie ma tak naprawdę żadnego znaczenia. Ser można mrozić w postaci większych kawałków, jak i startych wiórków. Miej na uwadze, że po rozmrożeniu zmieni nieco swoją strukturę i nie będzie tak kruchy, jak świeży. Przechowuj nie dłużej, niż 6 miesięcy. Najlepiej w folii aluminiowej lub szczelnym worku.

#4 Ryż

Decyzję o mrożeniu podejmij od razu po ugotowaniu i wystudzeniu. Wtedy pozostanie biały i sypki. Do tego celu sprawdzi się zarówno worek, jak i plastikowy pojemnik. Nie przechowuj dłużej, niż 2 miesiące. Po rozmrożeniu w mikrofalówce od razu podaj na stół.

#5 Boczek

Świeży bekon najlepiej zamrażać w cienkich plastrach, co ułatwia jego późniejsze wykorzystanie. Użyj do tego specjalistyczne worki i rozmrażaj dokładnie tyle, ile potrzebujesz. Mięso w tej postaci zachowa świeżość nawet do pół roku.

jajka

#6 Jajka

Rzadko decydujemy się na ten krok, ale nie ma ku temu żadnych przeciwskazań. Pamiętaj jednak, że mrozić można samą zawartość - bez skorupki, która nie lubi tak niskiej temperatury. Biało z żółtkiem przelej do małych foremek lub woreczków. Rozmrażanie trwa zaledwie kilka minut w gorącej wodzie.

#7 Czekolada

To świetny sposób, aby zawsze mieć w domu coś do przekąszenia. Zanim włożysz tabliczkę czekolady do zamrażarki, przechowaj ją przez kilka godzin w lodówce. Wtedy mamy pewność, że nie pęknie i nie zmieni swojej struktury w znacznie niższej temperaturze.

Zobacz również: 12 produktów spożywczych, przez które Twoje włosy, cera i figura wyglądają coraz gorzej

Polecane wideo

Astrologiczny jadłospis: Co powinien jeść każdy znaku zodiaku?
Astrologiczny jadłospis: Co powinien jeść każdy znaku zodiaku? - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 1 / 5
Wisia57 (Ocena: 1) 29.12.2020 19:36
Ludzie! Chwilę temu przeczytałam Wasz artykuł "Czego nie mrozić" i tam jest, że NIE NALEŻY mrozić mleka,potraw z dodatkiem śmietany, sera żółtego, ryżu i jajek!!! Nie kontrolujecie tego, co zamieszczacie? kTO TU Z KOGO ROBI KRETYNA?
odpowiedz

Polecane dla Ciebie