Chianti, riesling, cabernet sauvignon. Zobacz, jak PRAWIDŁOWO wymawiać nazwy znanych win

Te terminy powinna znać każda miłośniczka wina.
Chianti, riesling, cabernet sauvignon. Zobacz, jak PRAWIDŁOWO wymawiać nazwy znanych win
Fot. Unsplash
15.05.2018

Stereotypowy Polak nie stroni od najmocniejszych alkoholi i najlepiej bawi się przy wódce. Wysokoprocentowe trunki to nasza narodowa tradycja, której nie potrafimy się przeciwstawić. Jak na człowieka ze wschodniej części Europy przystało - w naszych żyłach płynie czysty spirytus. Ile w tym prawdy? Z roku na rok coraz mniej, bo jak pokazują statystyki - coraz chętniej wybieramy kolorowe i znacznie słabsze napoje wyskokowe.

 Tak otworzysz butelkę wina bez korkociągu. 6 sposobów, które musisz znać

Panowie pokochali piwo, a wielu z nich wybiera to droższe, pochodzące z małych browarów. Z kolei panie najlepiej relaksują się przy winie, które poprawia humor, ale nie uderza za szybko do głowy. W naszym kraju coraz głośniej mówi się o kulturze picia, a ta dotyczy nie tylko wyboru trunku, ale także wiedzy na jego temat.

Z tym bywa jednak różnie, na co najlepszym dowodem są wyniki badań - wiele z nas boi się zamówić wino w restauracji, żeby uniknąć kompromitacji. Szczególnie duży problem sprawia nam fachowa terminologia. Nie potrafimy poprawnie wypowiedzieć nazw gatunków czy szczepów - alarmuje portal „Mail Online”. Czas więc nadrobić zaległości i zostać prawdziwą ekspertką.

kupowanie wina

fot. Unsplash

TEMPRANILLO

Wymowa: Tempranillo

Najważniejsza czerwona odmiana winorośli w Hiszpanii. Charakteryzuje się głęboko czerwonym kolorem, aromatem kojarzącym się z przyprawami i dobrą zdolnością starzenia.

RIESLING

Wymowa: Rizling

Biała odmiana winorośli pochodząca z doliny Renu w Niemczech. Jest aromatycznym gatunkiem winorośli o kwiatowym, niemal perfumowanym bukiecie i wysokiej kwasowości. Wykorzystywany jest do produkcji win wytrawnych, półsłodkich i musujących.

CRIANZA

Wymowa: Krijansa

Hiszpańskie wina crianza dojrzewają przez przynajmniej 6 miesięcy w beczkach (w niektórych regionach dłużej), a później, w zależności od koloru wina i regionu są jeszcze starzone w butelkach. Czerwone wina crianza mogą trafić do sprzedaży po przynajmniej 2 latach od zbioru.

Zobacz również: Wino odchudza lepiej niż solidny trening! Kiedy i ile pić, żeby mieć talię osy?

kupowanie wina

fot. Unsplash

RIOJA

Wymowa: Rioha

Wino hiszpańskie i jednocześnie nazwa regionu winiarskiego w północnej Hiszpanii, wzdłuż rzeki Ebro, w którym jest produkowane. Nazwa jest zastrzeżona dla win produkowanych na obszarze prowincji La Rioja i częściowo Araba i Nawara

CHIANTI

Wymowa: Kianti

Włoskie wino wytrawne, intensywnie czerwone, o zawartości alkoholu 11,5-12,5%. Jego nazwa pochodzi od krainy historycznej w środkowej Toskanii, w której jest produkowane. Chianti często rozlewa się do charakterystycznych pękatych butelek umieszczonych w plecionce, zwanych fiasco.

SEMILLON

Wymowa: Semijon

Szczep wykorzystywany do produkcji białego wina zwłaszcza we Francji. Występuje także w Chile, Australii i Kalifornii. Najlepiej czuje się w towarzystwie innych szczepów i najczęściej wykorzystywany jest do winnych mieszanek.

Zobacz również: Wow! Powstał pierwszy na świecie park rozrywki dla miłośników WINA

kupowanie wina

fot. Unsplash

PINOTAGE

Wymowa: Pinotaż

Krzyżówka pinot noir x cinsault, wyhodowana w 1925 roku przez Abrahama Pernaulda z Uniwersytetu w Stellenboschi nazwana pinotage jest jedną z podstawowych odmian w południowoafrykańskim przemyśle winiarskim.

VIOGNIER

Wymowa: Wionje

Coraz bardziej popularna odmiana białych winogron. Trudne w uprawie, ale zebranie w odpowiednim momencie są bardzo aromatyczne. Doskonale łączy się z delikatnymi daniami o niezbyt wyrazistym smaku.

CABERNET SAUVIGNON

Wymowa: Kaberne Suwinią

Jedna z najbardziej uznanych odmian winorośli właściwej na czerwone wino. Uprawiana niemal w każdym większym państwie winiarskim. Krzewy cabernet sauvignon uprawiane w chłodniejszym klimacie dają wina, które poza nutami czarnej porzeczki mogą kojarzyć się z zieloną papryką, miętą i cedrem w miarę dojrzewania wina.

Opisy win pochodzą z wikipedia.org.

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 12.02.2019 22:42
1. " tempranijo"
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 15.05.2018 08:58
CABERNET SAUVIGNON wymowa: Kaberne sowinią a nie suwinią
odpowiedz

Polecane dla Ciebie