Zioła na talerzu: 75 pysznych przepisów i 15 aromatycznych historii

Ta książka uwodzi aromatycznymi przepisami.
Zioła na talerzu: 75 pysznych przepisów i 15 aromatycznych historii
Fot. mat. prasowe
24.04.2018

Tej wiosny w każdej kuchni będzie naprawdę zielono i aromatyczne! A to wszystko za sprawą książki „Zioła na talerzu” w której 15 niezwykle popularnych i utalentowanych kucharzy, szefów kuchni oraz blogerów kulinarnych opowiada swoje pachnące historie o tym, jak zakochali się w aromacie i smaku świeżych ziół. W tym zbiorowym opracowaniu, m.in. Tomek Jakubiak porównuje tajską bazylię do relacji z teściową, a Grzegorz Łapanowski opowiada, jak zapach majeranku rozbudza w nim patriotyczne uczucia. To tylko namiastka tego, co znajduje się w książce, która uwodzi aż 75 pysznymi przepisami.

„Zioła na talerzu” to niezwykle barwna i aromatyczna książka, która podkreśla walory smakowe i właściwości lecznicze często niedocenianych i pomijanych w codziennej diecie ziół. To projekt, który został wsparty wiedzą i doświadczeniem cenionych kucharzy, szefów kuchni oraz poczytnych blogerów kulinarnych. Książka przybliża Czytelnikom 15 ziół, dzięki którym potrawy zyskują nowy wygląd, ujmujący aromat i niepowtarzalny smak. O tym, dlaczego warto korzystać w kuchni z ziół pisze także Wojciech Kozłowski, pomysłodawca publikacji i dyrektor marki Baziółka:

Świeże zioła mają większą wartość odżywczą, lepiej smakują i pachną, a substancje o cennym działaniu antyoksydacyjnym są bardziej aktywne w świeżych listkach. Na przykład bazylia to znakomity antyoksydant, usuwa wolne rodniki. Ale przede wszystkim bazylia swoim zapachem wnosi radość do domu, optymizm, poczucie ciepła krajów południowych. W naszym klimacie, gdzie mamy za mało słońca, to bezcenna zaleta.

Swoimi historiami, w których zioła odgrywają główną rolę podzielili się: Zofia Cudny, Marta Dymek, Lara Gessler, Tomek Jakubiak, Samar Khanafer, Daria Ładocha, Grzegorz Łapanowski, Marieta Marecka, Marianna Medyńska, Eliza Mórawska-Kmita, Andrzej Polan, Paweł Sacha, Maia Sobczak, Jurek Sobieniak, Tomek Woźniak. Każdy autor wziął na warsztat jedno zioło, z którym wiąże swoją opowieść i dzieli się z Czytelnikami swoim ulubionym przepisem. I tak Lara Gessler serwuje maślane ciasteczka z oregano, Zofia Cudny drożdżowy wieniec z pietruszką, a Maia Sobczak proponuje lody rozmarynowo-limonkowe. Dla każdego z ziół zostało starannie wyselekcjonowanych po pięć różnorodnych przepisów, aby niejeden smakosz znalazł coś dla siebie. Zatem jest na słodko i na słono, pikantnie i delikatnie, dla miłośników mięsa i wegetarian. To co łączy wszystkie kulinarne inspiracje, to soczysta zieleń i aromat świeżych ziół, które wybijają się w nich na pierwszy plan. Ponadto w książce znaleźć można garść informacji o prozdrowotnych właściwościach ziół, opracowaną przez dietetyk Violę Urban. Oraz porady jak dbać o zioła zarówno te doniczkowe, jak i cięte.

Partner wydania:
Baziółka to nowoczesna marka, która za cel stawia sobie zrewolucjonizowanie roli świeżych ziół w polskiej kuchni. Jej twórcy już od ponad 20 lat rozbudzają nasze doświadczenia smakowe i zachęcają do własnych kulinarnych poszukiwań. W asortymencie Baziółki znajdziecie pełną gamę aromatycznych ziół – od tych najbardziej znanych i lubianych jak bazylia, pietruszka, kolendra, tymianek czy mięta po bardziej wyszukane, jak choćby rukiew wodna, szczaw czerwony czy bazylia tajska.

Polecane wideo

Komentarze (1)

Ocena: 1 / 5
gość (Ocena: 1) 25.04.2018 22:28
Myślałam, że dacie jakiś przepis...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie