Kultura osobista to coś więcej, niż nam się wydaje i dotyczy wszystkich kwestii naszego życia. Także jedzenia. Maniery przy stole i w kuchni mogą pozytywnie wpłynąć na nasz wizerunek, ale także skutecznie go zrujnować. Udowadnia to badanie przeprowadzone na zlecenie jednej z brytyjskich firm. Ankieterzy przepytali ponad 2 tysiące kobiet i mężczyzn, co najbardziej im przeszkadza w czasie przygotowywania i spożywania posiłków.
Najbardziej zainteresowały nas damskie przewinienia. Co wytykają nam panowie? Lista jest długa. W głowie się nie mieści, do czego jesteśmy zdolne. Kiedy jesteśmy głodne, często zapominamy o dobrych obyczajach i pokazujemy swoją prawdziwą twarz. Jemy z otwartymi ustami, bekamy i…
Masz coś podobnego na sumieniu? Oto nasze najbardziej denerwujące i obrzydliwe zachowania.
Zobacz również: Po takiej randce w restauracji, drugiej już NIE BĘDZIE! (Ohyda...)
fot. Thinkstock
Panowie twierdzą, że często nam się to zdarza. Może dlatego, że nawet chorując mamy mnóstwo obowiązków? Obawiają się, że zarazki z naszego organizmu przenikną do jedzenia i zarażą także ich. Nawet nie waż się kichać czy wysiąkiwać nosa w kuchni!
Spokojnie, nikt nam nie zarzuca, że zamiast talerza wolimy przekąsić coś bezpośrednio z terakoty czy paneli podłogowych. Za to nagminnie zdarza nam się podnosić jedzenie, które upadło na ziemię i je konsumować. Po prostu nie chcemy, żeby coś się zmarnowało.
fot. Thinkstock
Kobiety słyną z taktu i dobrego wychowania, ale okazuje się, że i nam zdarza się zgrzeszyć. Zwłaszcza w zaufanym towarzystwie. Wtedy niczym się nie krępujemy i kiedy posiłek się przyjmie - potrafimy soczyście beknąć, wcale się tego nie wstydząc.
Z reguły dbamy o higienę osobistą znacznie bardziej, niż płeć przeciwna, ale i za to nam się dostało. Niemal co piąta kobieta (przynajmniej zdaniem mężczyzn) zapomina o umyciu dłoni, zanim sięgnie po pożywienie.
Zobacz również: Obrzydliwe rzeczy, które ludzie robią w miejscach publicznych (O-HY-DA!)
fot. Thinkstock
Z tym możemy się chyba zgodzić, bo uwielbiamy rozmawiać. To nie nasza wina, że wspólne siedzenie przy stole sprzyja nawiązywaniu kontaktów. Panowie twierdzą jednak, że mówienie przy jedzeniu to szczyt obciachu. Może po prostu chcą nas uciszyć?
Na to nie ma usprawiedliwienia. Nawet jeśli spożywasz posiłek w towarzystwie wieloletniego partnera - warto zachować pozory dobrego wychowania. Nadwrażliwi panowie nie chcą oglądać tego, co aktualnie żujesz.
fot. Thinkstock
Warto dbać o higienę jamy ustnej, ale jednak lepiej robić to w łazience. Co dziesiąta z nas podobno o tym zapomina. Jesteśmy skłonne do grzebania w ustach, a nawet wyciągania resztek na stół! Zdarza nam się to zdecydowanie rzadziej, niż panom, ale nic nas nie usprawiedliwia.
Drugie śniadanie do pracy albo kanapka na wycieczkę powinny być neutralne zapachowo. Konserwy rybne, czosnek, cebula czy jajko na twardo odpowiadają za specyficzny aromat, którego panowie podobno nie akceptują. Szkoda, że zazwyczaj siebie samych nie czują.
fot. Thinkstock
Najrzadziej spotykane przewinienie. Nieliczni mężczyźni skarżą się, że z lenistwa wiele razy jemy na tym samym brudnym talerzu, dolewamy napój do zaschniętego kubka albo gotujemy coś, nie przemywając naczynia po poprzednim daniu.
A co przeszkadza nam? Najczęściej zarzucamy panom, że przygotowują posiłek w czasie choroby, spożywają pokarmy z podłogi, bekają i nie myją rąk.
Zobacz również: SAVOIR-VIVRE W RESTAURACJI