Jak ozdabiać świąteczne potrawy?

Finezyjne zdobienie potraw i deserów to sztuka, której możesz się nauczyć!
Jak ozdabiać świąteczne potrawy?
Fot. Thinkstock
21.12.2015

Jedzenie powinno nie tylko smakować, ale również kusząco wyglądać. O tym, jak prawidłowo łączyć i podawać potrawy, uczą się kucharze na całym świecie – przydaje się również znajomość dobrych manier przy stole. Ozdabianie potraw nie jest już fanaberią, a koniecznością, jeśli zależy nam, aby wszyscy zakochali się w naszych frykasach. Przekonaj się, jak z polotem dekorować potrawy różnego typu - również te świąteczne!

Garść elementarnych zasad

Do potraw gorących stosuje się raczej mało ozdób, zwykle ograniczając się do zestawienia przewidzianych w przepisie dodatków. Jeżeli jednak dodatki takie stanowią uzupełnienie potrawy, jak na przykład ćwiartki cytryny albo posiekana natka pietruszki, to przygotowuje się je zawczasu, żeby danie nie ostygło w oczekiwaniu na udekorowanie – tłumaczą Danuta i Henryk Dębscy, autorzy „Ilustrowanej kuchni polskiej”. Podkreślają jednak, że zdobnictwem rządzą trzy elementarne zasady – umiar, prostota i świeżość. Najważniejsze, aby dostosować rodzaj ozdoby do smaku potrawy i składników w niej zawartych. Przykład? Nie dekoruje się np. ananasem sałatki z grejpfrutów. Warto pamiętać także, aby wykorzystać tylko jeden element dekoracyjny w danym kolorze.

Mieszanie rzodkiewek z pomidorami albo marchewki z pomarańczą jest po prostu brzydkie – zaznaczają Dębscy. Jak podkreślają, ozdoby mają przede wszystkim reklamować potrawę i cieszyć oko.

Ozdoby potraw wytrawnych (niesłodkich)

Dekoracje białe

Krążki cebuli – zdaniem autorów „Ilustrowanej kuchni polskiej” nie tylko nadają smak, ale również przyozdabiają wszelkiego rodzaju śledzie. Układamy je jak kółka olimpijskie albo rozrzucamy na powierzchni potrawy. Do tatara dodajemy cebulę drobno posiekaną.

Białe rzodkiewki – czyli tzw. sopelki. Wycięte specjalnym nożem utworzą ozdobne spiralki. Zebrane w rogu półmiska z wędlinami, zakończone własnymi, krótkimi, nieobciętymi listkami będą wyglądały jak kiście bzu.

Białko ugotowane na twardo – kawałeczki zgrabnie uciętego białka mogą stanowić płatki kwiatka, do którego dodajemy środek z żółtka i listki z natki pietruszki. Z białka zrobisz również zabawną myszkę albo muchomorka.

Starty grubo na tarce chrzan – skropiony sokiem z cytryny jest świetnym uzupełnieniem smakowo-dekoracyjnym sztuki mięsa czy pieczonej polędwicy.

dekorowanie świątecznych potraw

Fot. Thinkstock

Dekoracje zielone

Natka pietruszki – rozsypujemy po powierzchni zupy, ziemniaków, zapiekanek; ozdobna też w gałązkach. Podobnie jest z natką selera, rzeżuchą, kiełkami, koperkiem. Dekoracją są listki melisy, bazylii czy mięty. Sięgnij również po zdrowe i bardzo dekoracyjne kiełki.

Zielona sałata – wystarczy na liściu ułożyć np. plastry sera czy wędliny.

Szczypiorek – można posiekać i rozrzucić na płaszczyźnie albo stworzyć kratki, linie itp.

Ogórek – nacięcie podłużnych rowków w skórce świeżego ogórka – twierdzą Danuta i Henryk Dębscy – daje efekt ząbkowanych plasterków, które z kolei można wyginać, przecinając w środku tak, jak plasterki cytryny.

 

dekorowanie świątecznych potraw

Fot. Thinkstock

Ozdoby potraw słodkich

Bita śmietana – wyciśnięta przez szprycę albo ułożona łyżeczką jest dekoracją wszelkich kremów owocowych czy czekoladowych oraz galaretek.

Cukier puder – gładkie powierzchnie ciast aż się o niego proszą (sypiemy przez sitko).

Wiórki kokosowe – zdobiąc, zakryją ewentualne nierówności polewy czekoladowej. Z kolei wiórki czekoladowe to doskonała dekoracja lodów i deserów.

Ananas – doskonały w kostkach, plastrach i półplastrach, a także w wachlarzykach; sprawdzi się na powierzchniach jasnych i ciemnych.

dekorowanie świątecznych potraw

Fot. Thinkstock

Pomarańcza – plasterki lub cząstki to świetna ozdoba, a posiekana drobno skórka pomarańczowa wygląda doskonale rozsypana na białym lukrze.

Czerwone porzeczki – przewieszone przez brzeg pucharka grona czerwonych porzeczek, zdaniem Danuty i Henryka Dębskich, obtoczone w lukrze uszlachetnią kremy i galaretki.

Orzechy laskowe i włoskie – są doskonałą dekoracją brązową; mogą być w całości lub w połówkach. Poza tym sięgaj po orzechy dla zdrowia i urody.

Maliny, poziomi, truskawki, wiśnie z alkoholu – świeże oraz z konfitur sprawdzą się na każdym stole, podobnie jak „kleksy” z czerwonej galaretki.

Zdaniem Danuty i Henryka Dębskich, ozdabianie potraw to temat niewyczerpany, dający ogromne pole do popisu.

Ewa Podsiadły-Natorska

dekorowanie świątecznych potraw

Fot. Thinkstock

Dekoracje żółte

Ugotowane żółtko jajka – w talarkach idealnie nadaje się np. na słoneczka, razem z białkiem stanowi świetną ozdobę praktycznie wszystkich niesłodkich potraw. Żółtko grubo posiekane można rozsypać po całej powierzchni potrawy.

Cytryna – najbardziej ozdobne są ćwiartki i połówki. Prostą i efektowną dekorację stanowi plaster cytryny nacięty w jednym miejscu do środka, z wygiętymi końcami w przeciwnych kierunkach. – Pierwszym warunkiem jest jednak staranne jej wyszorowanie i wyparzenie, gdyż wszelkie ozdoby są wykonywane z cytryny ze skórką – podkreślają Danuta i Henryk Dębscy.

Żółta papryka – zdobią zarówno proste kostki i paski, jak i bardziej skomplikowane kwiatki i wzorki.

Ziarna kukurydzy – warto udekorować nią sałatkę lub inną przystawkę.

Dekoracje czerwone

Pomidor – ozdoby łatwe do wykonania; pomidora dekoracyjnego podajemy zawsze w skórce. Kroimy w ćwiartki lub ósemki. Wokół sałatki ryżowej sprawdzi się krąg półplasterków. Bardzo ładnie wyglądają koszyczki z jędrnych pomidorów napełnione groszkiem. Pastą pomidorową w tubie warto udekorować jajka i kanapki.

Czerwona papryka – pasztet ozdobiony kratką z jednakowych pasków wygląda bardzo smakowicie. Duże, przecięte strąki surowej papryki mogą służyć jako dekoracyjne miseczki.

Rzodkiewki – można zrobić z nich ozdobne, piękne spirale. Jeśli natniemy boczne rowki, powstanie coś w rodzaju lampioników. Rzodkiewkę można także kroić w plasterki, rządki czy łączyć na wykałaczce np. z krążkiem ogórka.

 

Komentarze

Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo