Triki, by pizza była zdrowa!

Polacy pokochali pizzę. Dietetycy odradzają jednak jej spożywanie. Co zrobić, by pizza dobrze smakowała i była zdrowa?
Triki, by pizza była zdrowa!
21.09.2015

Choć ojczyzną pizzy są Włochy, możliwe, że zajadali się nią już starożytni Grecy – u nich były to płaskie chlebki posmarowane oliwą, podane z czosnkiem i ziołami. Jednak to właśnie w Neapolu, po sprowadzeniu do Europy pomidorów, do pizzy zaczęto dodawać sos pomidorowy. Pizza zdobyła nieprawdopodobną popularność na całym świecie. Uwielbiają ją również Polacy – z badań marki Mosso wynika, że co drugi Polak jada pizzę przynajmniej raz w miesiącu, z kolei 12 proc. badanych nie wyobraża sobie tygodnia bez tego włoskiego przysmaku.

Za co cenimy pizzę?

Przede wszystkim za smak oraz możliwość skomponowania ulubionych składników. W wersji podstawowej pizza to płaski placek z wytrawnego ciasta (początkowo makaronowego, obecnie – drożdżowego). Ciasto smaruje się sosem pomidorowym i doprawia składnikami. W pizzie niezbędny jest dobry ser (najczęściej mozzarella) oraz zioła. Najpopularniejsza na świecie i bardzo lubiana przez Polaków jest margherita, czyli pizza z sosem pomidorowym i tartym serem, podawana bazylią – reprezentuje to narodowe barwy Włoch. Bardzo lubimy też capriciosę z szynką i pieczarkami.

Gorący trójkąt pizzy na chrupiącym cieście, z ciągnącym się serem i aromatycznymi dodatkami, to wymarzona przekąska podczas spotkania z przyjaciółmi, szybkiego obiadu w mieście, randki. Jest jednak pewien problem: kaloryczność. Pizza z całą pewnością nie jest dietetyczna i osoby dbające o linię powinny się od niej trzymać z daleka – duża capriciosa o średnicy 40 cm ma blisko… 3000 kcal. Oczywiście trudno sobie wyobrazić, żeby ktoś zjadł taką pizzę sam, mimo wszystko to jednak mnóstwo kalorii, w tym bardzo dużo węglowodanów i tłuszczu. Jeden kawałek pizzy może zawierać 150-400 kcal.

Za tak wysoką kaloryczność odpowiadają składniki pizzy – ciasto drożdżowe, ser, dodatki. Takie składniki jak salami czy boczek tuczą. Sery też są kaloryczne, więc twoja ulubiona pizza „Cztery sery” (quattro formaggi) to bomba kaloryczna. Poza tym pamiętajmy, że pizza często podawana jest z kalorycznymi sosami i gazowanymi napojami.

Czy to oznacza, że musisz pożegnać się z tym gorącym, smakowitym przysmakiem? Niekoniecznie! Oto kulinarne triki, by pizza była i smaczna, i zdrowa.

pizza

Zioła

Nie żałuj ich! W pizzeriach zwykłe nie dają ich za wiele, dlatego jeśli robisz pizzę w domu, podaj ją obsypaną ziołami: świeżą bazylią, oregano, natką pietruszki, szczypiorkiem, roszponką, rukolą.

Sosy

Jeśli kiedyś będziesz miała okazję spróbować prawdziwej pizzy we Włoszech, przekonasz się, że Włosi nie polewają pizzy hektolitrami sosów, a co w zwyczaju mają Polacy. Te wszystkie sosy pomidorowe i czosnkowe tak naprawdę zabijają smak potrawy, a poza tym nigdy nie wiesz, z czego je zrobiono. Dlatego najlepiej je sobie darować – zarówno w restauracji, jak i w domu. Posyp swoją pizzę świeżymi ziołami i ewentualnie skrop dobrej jakości oliwą. Smacznego!

Ewa Podsiadły-Natorska

pizza

Ciasto

Chrupiące ciasto drożdżowe jest oczywiście fundamentem pizzy, jeśli jednak dbasz o linię, zrób pizzę w domu z użyciem pełnowartościowych składników. Swoją pizzę możesz zrobić na pełnoziarnistym spodzie, np. z wykorzystaniem mąki graham albo razowej. Do tego drożdże, oliwa, woda, sól, cukier. Ciasto trzeba porządnie wyrobić i odstawić do wyrośnięcia – minimum na dwie godziny, choć niektórzy zalecają, by wstawić je na noc do lodówki. Niektórzy zamiast drożdży używają proszku do pieczenia. Taka pizza będzie smakowała nieco inaczej od tradycyjnej, ale warto ją zrobić i się o tym przekonać. Unikaj natomiast gotowych, mrożonych ciast.

pizza

Sos pomidorowy

Z jednej strony trzeba mieć choćby minimum zaufania do kucharzy w restauracjach… Z drugiej strony nigdy nie wiesz, jakiej jakości jest sos pomidorowy, który trafia na twoją pizzę. Dlatego warto zrobić go na własną rękę. Najprostszy sposób do wymieszanie krojonych z pomidorów (np. pelati) z ziołami. Pomidory możesz połączyć z solą, cukrem, oregano, dobrą oliwą. Magda Gessler podpowiada, że aby zagęścić sos do pizzy, dodaj do niego dwa ugotowane ziemniaki.

Ser

Dobrej jakości mozzarella, najlepiej z bawolego mleka. Mozzarella jest kaloryczna, dlatego trzeba ją jeść z umiarem. Ale warto wiedzieć, że to ser będący bardzo dobrym źródłem białka, wapnia, witamin (A, E, D, K i z grupy B) oraz selenu. Jeśli zamiast mozzarelli wybierasz ser żółty, postaraj się, aby był to produkt dobrej jakości (a nie wyrób seropodobny, który otrzymuje się z mleka, tłuszczów roślinnych i mleka w proszku). Serów dobrej jakości nie należy się bać, choć są kaloryczne. Zawierają witaminy i białko, które są nam niezbędne.

pizza

Dodatki

Sprawa kluczowa. Jeśli pizza ma być smaczna i zdrowa, muszą być najlepszej jakości. Oszczędzanie na składnikach to cecha typowa dla tanich i marnych lokali gastronomicznych. A przecież nam zależy na pizzy zdrowej i pysznej, prawda? Dlatego raczej zrezygnuj z ciężkich, kalorycznych składników takich jak wspomniany boczek i salami. Warto poeksperymentować. Ogórek kiszony, oliwki, dobrej jakości grzyby, jajka, domowej roboty pesto, kozi ser, karczochy, pomidorki cherry – wybór składników jest ogromny!

Ważna uwaga: częstym błędem jest przesadzanie z ilością składników. To też podnosi kaloryczność potrawy, a dodatkowo zabija jej smak. Pamiętaj – mniej znaczy więcej.

Dodatki zalecane:

- Pomidory: świeże i suszone. Bogactwo likopenu i potasu.

- Warzywa: cukinia, bakłażan, papryka, szparagi, cebula, szpinak, brokuły. Najlepiej świeże. Nie żałuj ich!

- Ryby: jemy ich zdecydowanie za mało. Sos pomidorowy doskonale komponuje się z tuńczykiem i łososiem. Zdrowsze wersje pizz to również te z owocami morza.

- Mięso: zamiast tłustego mięsa wybierz drób albo chudą wieprzowinę bądź wołowinę.

Polecane wideo

Komentarze (7)
Ocena: 5 / 5
Beata (Ocena: 5) 20.02.2018 09:35
Moja ulubiona pizza jest na Złotej 65 w Warszawie, nie mogę powiedzieć o niej złego słowa, tak naprawdę mogłabym ją jeść codziennie! Wiadomo, że tego nie robię, ale gdyby tylko można :D
zobacz odpowiedzi (1)
Kasia (Ocena: 5) 10.01.2016 17:30
Ja zawsze zamawiam pizzę z Party Pizza, jest zdrowa i pyszna :) Zwykle biorę z dowozem, żeby zjeść w zaciszu domowym ;)
odpowiedz
olka (Ocena: 5) 26.09.2015 01:49
domowa pizza będzie zdrowsza jeśli zrobi się ją z eko produktów, pełnoziarnistej mąki, bazy pomidorowej do sosów, aromatycznych ziół. wiele takich składników można dostać na bio-kraina.pl. mają też gotową mieszankę do wypieku ciasta do pizzy.
odpowiedz
żenada (Ocena: 5) 22.09.2015 15:31
"W pizzeriach zwykłe nie dają ich za wiele, dlatego jeśli robisz pizzę w domu, podaj ją obsypaną ziołami: świeżą bazylią, oregano, natką pietruszki, szczypiorkiem, roszponką, rukolą." - i jeszcze pod takim gównem podpisywać się nazwiskiem Od kiedy rukola albo roszponka to ZIOŁA? wtf?
odpowiedz
żenada (Ocena: 5) 22.09.2015 15:28
" Najprostszy sposób do wymieszanie krojonych z pomidorów (np. pelati) z ziołami. " - kto Wam te teksty pisze, jakaś tępa studentka czy gimnazjalistka?
odpowiedz

Polecane dla Ciebie