Zioła w kuchni pełnią bardzo ważną rolę. Zmieniają smak potraw, nadają im charakteru, podkreślają wyrazistość dań. A jest z czego wybierać – bazylia, mięta, majeranek, estragon, czosnek, chrzan, chili, gorczyca, cynamon, imbir, kurkuma, koper, kminek, liście laurowe czy goździki to tylko niektóre z długiej listy potraw. Więcej o przyprawach przeczytasz w osobnym artykule. Możesz być pewna, że potrawy z ich dodatkiem zapamiętasz na długo!
Zupa chlebowa z kminkiem
Składniki: 6 szklanek esencjonalnego rosołu, 5 dag czerstwego razowego chleba na miodzie, 3/4 szklanki śmietany, 2 żółtka, duża garść posiekanej natki pietruszki i trybuli, łyżka posiekanego szczypiorku, kminek, sól, pieprz
Wykonanie: chleb pokruszyć, zalać wrzącym rosołem z kostki, dodać kminek i rozgotować na małym ogniu. Przetrzeć przez sito. Dodać śmietanę, wymieszać i podgrzać na małym ogniu. Ostrożnie połączyć z żółtkami i drobno posiekaną zieleniną. Doprawić do smaku.
Dorsz zapiekany z ziołami
Składniki: średniej wielkości filet z dorsza, 10 pomidorków koktajlowych, cytryna, oliwa z oliwek, kulka mozzarelli, kubeczek gęstej śmietany 36 proc., pęczek mięty i dymki, pół pęczka pietruszki, listki bazylii, koperek, sól, pieprz
Wykonanie: piekarnik nagrzać do 200 stopni. Płytkie naczynie żaroodporne wyłożyć podwójną warstwą folii do pieczenia (zostawiając długie brzegi folii by można było szczelnie nakryć danie). Posmarować oliwą. Dorsza umyć i bardzo dokładnie osuszyć. Cytrynę sparzyć, skórkę zetrzeć na tarce. Obraną cytrynę pokroić w plasterki i ułożyć na dnie naczynia do zapiekania. Dorsza ułożyć na cytrynach (można go pokroić), posmarować odrobiną oliwy, posolić i posypać pieprzem. Pomidorki przepołowić, mozzarellę porwać lub pokroić w plasterki ułożyć na rybie. Zalać śmietaną. Wszystkie zioła posiekać i ułożyć na wierzchu potrawy. Szczelnie zawinąć folią. Piec od 20 do 30 minut.
Surówka pomidorowo-porowa
Składniki: 3 strąki kolorowej papryki, 3 niewielkie jędrne pomidory, duży por (tylko jasna część), 3 łyżki oliwy z oliwek, szczypta przyprawy warzywnej typu vegeta lub sól czosnkowa, cukier, sok z cytryny lub ocet winny, garść posiekanego szczypioru, bazylii i natki pietruszki
Wykonanie: paprykę oczyścić z gniazd nasiennych, pokroić w cienki makaronik. Por oczyścić i pokroić w cienkie półkrążki. Pomidory sparzyć wrzątkiem, zanurzyć w zimnej wodzie i obrać ze skórki, pokroić w cienkie plasterki. Oliwę ubić z sokiem z cytryny i szczyptą cukru oraz szczyptą przyprawy warzywnej. Wymieszać z sałatką. Posypać obficie posiekaną zieleniną.
Mięso na zielono
Składniki: 4 kotlety z chudej wieprzowiny, 2 duże garście posiekanej zieleniny: natka pietruszki, bazylia, tymianek, majeranek, oregano, estragon, kolendra, szałwia, rozmaryn, lawenda, sok z połówki cytryny, 2 ząbki czosnku, pół szklanki oliwy z oliwek, sól, pieprz
Wykonanie: czosnek zmiażdżyć, zetrzeć na tarce lub posiekać. Wymieszać z ziołami, sokiem z cytryny i oliwą, doprawić do smaku. Kotlety lekko rozbić, zalać marynatą i przykryć folią spożywczą. Wstawić do lodówki na dwie godziny. W czasie marynowania dobrze jest kilkakrotnie zamieszać mięso. Następnie lekko je osączyć i smażyć na rozgrzanym grillu około 8-10 minut, kilka razy obracając. Zamiast mięsa można użyć kostki sojowej wcześniej ugotowanej w esencjonalnym grzybowym rosole (musi być potem dobrze odciśnięta).
Ziołowe kopytka
Składniki: pół kilograma ziemniaków, 10 dag mąki z pełnego przemiału, jajko, szczypta gałki muszkatołowej, szczypiorek, natka pietruszki lub inne świeże zioła (tymianek, rozmaryn, cząber, bazylia), sól, pieprz
Wykonanie: ziemniaki obrać, ugotować, przecisnąć przez praskę, ostudzić. Zioła drobno posiekać i wraz z pozostałymi składnikami, dodać do ziemniaków i dokładnie wyrobić. Z masy uformować długie, cienkie wałki, spłaszczyć je i pociąć na kopytka. Gotować we wrzącej, osolonej wodzie. Najlepiej podawać do duszonych mięs lub polane podsmażoną cebulką jako samodzielne danie.
Julia Wysocka
Zobacz także:
Poradnik Kulinarny: Dania na ostro dla miłośniczek PIKANTNEGO menu
Jeśli lubisz ostre dania, te przepisy są dla ciebie.
Poradnik Kulinarny: Przepisy na wyśmienite dania z jajek (PYCHA!)
Jajeczne kotlety, omlet, jajka faszerowane – uczta dla podniebienia!
Ryż fantazyjny
Składniki: 40 dag lub cztery torebki ryżu, 1-2 ogórki kiszone, curry lub kurkuma, przyprawa do zup w płynie lub sos sojowy, pikantna papryka w proszku, oliwa z oliwek, garść posiekanego koperku, kolendry i natki pietruszki
Wykonanie: ryż ugotować na sypko w wodzie z dodatkiem łyżeczki curry i łyżeczki przypraw do zup. Dokładnie odsączyć. W rondelku rozgrzać oliwę, dodać osuszony ryż (jeśli ryż będzie wilgotny, tłuszcz zacznie pryskać) i smażyć na złoty kolor. Ogórki pokroić w drobną kostkę. Usmażony ryż wymieszać z ogórkami i posiekaną drobno zieleniną, doprawić do smaku.
Grzyby Baby Jagi
Składniki: 1 kg grzybów (pieczarki, grzyby leśne), 2 cebule, tłuszcz do smażenia, szklanka śmietany, łyżka przesianej mąki pszennej, liść laurowy, ziele angielskie, pieprz ziarnisty, sól, posiekana zielenina (natka pietruszki, tymianek, bazylia szczypiorek)
Wykonanie: grzyby oczyścić, osuszyć i poszatkować. Cebule drobno posiekać i zeszklić na tłuszczu, dodać oczyszczone grzyby oraz przyprawy, dusić na małym ogniu pod przykryciem, często mieszając. Śmietanę ubić z przesianą mąką, dodać do grzybów i podgrzewać na małym ogniu, stale mieszając, do chwili, aż sos zgęstnieje. Przed podaniem posypać posiekaną zieleniną i dobrze wymieszać.