Owoce morze królują na stołach krajów śródziemnomorskich. Są to jadalne skorupiaki oraz mięczaki morskie – głównie homary, kraby, krewetki, langusty, ostrygi, sercówki, ślimaki, ośmiornice czy kałamarnice. Być może nie brzmi to apetycznie, jednakże odpowiednio przyrządzone frutti di mare to uczta dla podniebienia. A przy tym pełno w nich wysokowartościowego białka, witamin PP czy B12, a także wapnia, selenu, jodu oraz fluoru. Ostrygi mają również opinię skutecznego afrodyzjaku… Pędź do kuchni i zaskocz bliskich zupełnie nowymi daniami!
Krewetki w czosnku
Składniki: 30 dag krewetek, 4 duże ząbki czosnku, łyżka masła, oliwa z oliwek, sok z cytryny, sól, pieprz
Wykonanie: krewetki opłukać i obgotować przez trzy minuty. Czosnek obrać i drobniutko posiekać, ewentualnie przecisnąć przez praskę. Masło i oliwę rozgrzać na patelni, wrzucić czosnek i przesmażyć. Następnie dodać lekko obgotowane krewetki. Smażyć po pięć minut z każdej strony. Przyprawić solą i pieprzem według uznania i skropić sokiem z cytryny.
Grillowana ośmiornica
Składniki: półkilogramowa ośmiornica (wypatroszona i oczyszczona), 3 łyżki białego octu winnego, 3-4 garście rukoli, około 18 małych pomidorków z gałązki, marynata do grillowania: 2 ząbki drobno posiekanego czosnku, 2 łyżki oliwy z oliwek, sól morska, świeżo zmielony czarny pieprz, miodowy sos winegret z czosnkiem
Wykonanie: w dużym garnku zagotować wodę i dodać biały ocen winny. Do gotującej się wody włożyć ośmiornicę, przykryć i gotować przez około 45 minut, aż będzie miękka. Przygotować marynatę do grillowania ośmiornicy – połączyć wszystkie składniki w miseczce. Osobno przygotować miodowy sos winegret. Po 45 minutach ośmiornicę wyjąć z wywaru, ostudzić i pokroić na kawałki (po jednym odnóżu). Posmarować marynatą do grillowania. Patelnię grillową porządnie rozgrzać i ułożyć na niej kawałki ośmiornicy. Grillować po około minucie z każdej strony, cały czas utrzymując jednolicie wysoką temperaturę patelni. Do głębokich talerzy włożyć rukolę, dodać opłukane pomidorki pokrojone na kawałki, a na wierzchu położyć kawałki ośmiornicy. Całość polać miodowym sosem winegret i posypać świeżo zmielonym pieprzem do smaku, można również oprószyć solą morską.
Kalmary z warzywami
Składniki: 30 dag oczyszczonych kalmarów, 2 cebule, 2 łyżki masła, po dwa małe ogórki, pomidory i jajka ugotowane na twardo, sól, pieprz
Wykonanie: umyte tuszki kalmarów dobrze wypłukać, zalać wrzątkiem i gotować przez trzy minuty. Następnie schłodzić w zimnej wodzie. Przygotowane w ten sposób kalmary pokroić w paski. Cebulę obrać i również pokroić w plastry. Na patelni rozgrzać masło, dodać cebulę, chwilę smażyć mieszając, dodać kalmary, przyprawić i smażyć razem przez trzy minuty. Pomidory i ogórki umyć, osuszyć, pokroić w plastry. Ugotowane na twardo jajka obrać i pokroić na ćwiartki. Plastry ogórków i pomidorów ułożyć na okrągłym półmisku, przyprawić, a na nich ułożyć kalmary z cebulką i obłożyć przyprawionymi ćwiartkami jajek.
Meduza w sezamie
Składniki: 20 dag pociętej na wstążki meduzy, 2 łyżki uprażonych ziaren sezamu, marynata: olej sezamowy, sos sojowy, ocet ryżowy, cukier
Wykonanie: meduzę opłukać w zimnej wodzie i zalać na kwadrans wrzątkiem. Czynność potworzyć kilka razy, a na koniec dokładnie osuszyć meduzę. Przygotować marynatę – wszystkie składniki połączyć i dokładnie wymieszać. Meduzę zanurzyć w marynacie i zamieszać. Odstawić do schłodzenia na pół godziny. Przed podaniem posypać ziarnami sezamu.
Zapieczone małże z serem
Składniki: 50 dag muli, łyżka masła lub oliwy z oliwek, 15 dag startego żółtego sera, sól czosnkowa, pieprz
Wykonanie: małże dokładnie wyszorować szczoteczką pod bieżącą wodą (te, które mają otwarte muszle, odrzucić). W rondlu rozpuścić masło, dodać małże, dwie łyżki wody, sól czosnkową i dusić pod przykryciem przez pięć minut. Potrząsnąć kilkakrotnie garnkiem. Małże, które się nie otworzyły, również odrzucić. Pozostałe przełożyć do naczynia żaroodpornego, posypać startym serem i na pięć minut wstawić do gorącego piekarnika. Przelać wraz z sosem na półmisek.
Ostrygi w sosie śmietanowym
Składniki: 50 dag wyjętych ze skorup ostryg, pół szklanki rozpuszczonego masła, szklanka posiekanego selera naciowego, 3 łyżki posiekanej cebuli, szklanka śmietany 12 proc., szczypta pieprzu kajeńskiego, sól, pieprz
Wykonanie: w dużej patelni rozgrzać masło, dodać seler i cebulę. Przez chwilę smażyć na małym ogniu, mieszając. Gdy cebula się zeszkli, dodać ostrygi, przyprawić do smaku solą i czarnym pieprzem oraz dodać pieprz kajeński. Podgrzewać aż ostrygi zaczną się skręcać. Następnie zalać śmietaną i przez chwilę razem dusić. Można ewentualnie doprawić. Podawać najlepiej z białym pieczywem.
Homary z bazylią
Składniki: dwa homary (po około 1 kg każdy), ćwierć szklanki stopionego masła, sos z bazylii: szklanka śmietany, ćwierć szklanki świeżej, posiekanej bazylii, 2 łyżki soku z cytryny, sól, świeżo zmielony pieprz
Wykonanie: w dużym garnku i na dużym ogniu zagotować osoloną wodę. Włożyć homary na dwie minuty. Wyjąć, osuszyć. Kiedy wystygną, rozciąć je na pół ostrym nożem. Wyjąć wnętrzności i żyłkę z ogona. Homary posmarować stopionym masłem i ułożyć na ruszcie skorupami do góry. Piec na średnim ogniu przez 8-10 minut. Następnie przekręcić, ponownie posmarować masłem i piec, aż ogony będą białe (przez około 5 minut). Przełożyć na półmisek. Szczypce rozewrzeć i piec je jeszcze przez 3-4 minuty. Przygotować sos z bazylii: w małym rondlu dokładnie wymieszać śmietanę, bazylię i sok z cytryny, doprawić solą i pieprzem. Schować pod przykryciem do lodówki na godzinę lub na cały dzień. Wyjąć na pół godziny przed podaniem.
Sprawdź jeszcze przepis na spaghetti z krewetkami.
Julia Wysocka
Zobacz także:
WASZA KUCHNIA: Faszerowane papryczki z przepisu Anastazji
Ta przystawka będzie smakowała wszystkim.
WASZA KUCHNIA: Zupa dyniowa z płatkami migdałów – przepis Blanki
Prosty przepis na pyszną zupę.