Są to potrawy bardzo różnorodne – słone i słodkie, na kolację i na obiad – które wszystkim będą smakować. Do przyrządzenia każdego dania wystarczy mniej niż siedem składników, i to niewyszukanych. Soli, pieprzu i wody nie liczymy, ponieważ każda z nas ma je w swojej kuchni. Smacznego!
Krem dyniowy (6 składników)
Składniki: 3/4 kg miąższu z dyni, szklanka mleka, pół szklanki śmietany, 2 spore pory (tylko białe części), 2 łyżki margaryny lub masła, opakowanie groszku ptysiowego
Wykonanie: pory oczyścić i pokroić na cienkie plasterki, zeszklić na tłuszczu. Miąższ z dyni oczyścić z pestek i pokroić w drobną kostkę, dodać uduszone pory, zalać mlekiem i gotować na małym ogniu do chwili, aż powstanie jednolita masa. Przetrzeć przez sito lub zmiksować. Dodać śmietanę i doprawić do smaku, podgrzać na małym ogniu, stale mieszając. Uwaga: nie można dopuścić do wrzenia. Zupę podawać z groszkiem ptysiowym.
Uszka z mięsem (4 składniki)
Składniki: nadzienie – 20 dag gotowanego mięsa, 5 dag cebuli, ciasto – 15 dag mąki, 4-5 łyżek wody
Wykonanie: cebulę drobno posiekać i zeszklić na maśle. Zmielić razem z mięsem w maszynce do mielenia. Doprawić do smaku. Z mąki i ciepłej wody energicznie zagnieść ciasto jak na pierogi. Rozwałkować cienko, pokroić na kawałki o szerokości 3-4 cm. Nałożyć nadzienie, złożyć kwadrat po przekątnej, zlepić brzegi. Dwa rogi u podstawy zlepić. Ugotować w dużej ilości osolonej wody.
Jajka z zasmażką (6 składników)
Składniki: 8 jajek, 2 łyżki masła lub margaryny, szklanka śmietany, garść posiekanej zieleniny, sok z cytryny, mielona papryka
Wykonanie: jajka ugotować na twardo, obrać i pokroić na cząstki (jak pomarańczę) lub w kostkę. Na małej patelni rozpuścić tłuszcz, dodać mąkę i wymieszać. Wlać śmietanę i podgrzewać, stale mieszając, na niewielkim ogniu, aż sos zgęstnieje. Doprawić do smaku solą, pieprzem, sokiem z cytryny i szczyptą mielonej papryki. Włożyć jajka, wymieszać i posypać posiekaną zieleniną.
Kokosanki (4 składniki)
Składniki: ćwierć kilograma wiórków kokosowych, 20 dag kilograma cukru, 4 jajka, tłuszcz do smarowania blachy
Wykonanie: żółtka ubić do białości z cukrem, białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę, delikatnie połączyć z żółtkami. Następnie, stale mieszając, dodawać po łyżeczce wiórki kokosowe. Blachę wyłożyć folią spożywczą, natłuścić i łyżką kłaść niewielkie ciasteczka. Piec na jasnozłoty kolor w nagrzanym do 180 stopni piekarniku.
Ogórczak (4 składniki)
Składniki: 2 ogórki, 1 łyżka posiekanego koperku, sok z jednej cytryny, szczypta cukru pudru
Wykonanie: ogórki obrać i rozdrobnić mikserem lub blenderem. Dodać wyciśnięty sok z cytryny, cukier, sól i pieprz. Wymieszać. Podawać dobrze schłodzony.
Julia Wysocka
Zobacz także:
Proste potrawy z polskich warzyw na niedzielny obiad
Przepisy na smaczne dania wykonane z tradycyjnych, polskich warzyw.
Poradnik Kulinarny: Przepisy na jesienne zupy za mniej niż 10 zł
Cebulowa, pomidorowa, serowa – te niedrogie zupy będą smakować każdemu.
Pomidory w śmietanie (6 składników)
Składniki: 1 kg pomidorów, szklanka kwaśnej śmietany, 2 czubate łyżki mąki, pół pęczka posiekanej pietruszki, duża garść startego żółtego sera, tłuszcz do smarowania
Wykonanie: pomidory sparzyć, obrać ze skórki i pokroić w plasterki. Śmietanę wymieszać razem z mąką i doprawić. Następnie wymieszać razem z posiekaną pietruszką. Naczynie żaroodporne wysmarować tłuszczem. Na dnie ułożyć pomidory i zalać je masą śmietanowo-pietruszkową. Na wierzch posypać równomiernie starty żółty ser. Zapiekać aż ser się porządnie stopi w piekarniku rozgrzanym do 200 stopni.
Kurczak nabity w butelkę (5 składników)
Składniki: jeden cały kurczak, miks suszonych ziół (rozmaryn, kolendra, oregano, bazylia), 2 łyżki oliwy, 1-2 ząbki czosnku, olej do smażenia
Wykonanie: czosnek zmiażdżyć, wymieszać z oliwą i przyprawami. Umytego i osuszonego kurczaka natrzeć aromatyczną mieszanką oliwną. W żaroodpornym naczyniu lub w brytfannie ustawić butelkę wypełnioną czystą wodą i nałożyć na nią kurczaka. Brytfannę wstawić do nagrzanego piekarnika (180-200 stopni) i piec do miękkości, co kwadrans podlewając tworzącym się sosem. Tak przyrządzony kurczak zachowuje niezwykłą soczystość.
Ćwikła po prażmowsku (6 składników)
Składniki: ćwierć kilograma buraków ćwikłowych, 3 kwaskowate jabłka, 2-3 łyżki ostrego chrzanu, pół szklanki śmietany, cukier, ocet winny lub sok z cytryny
Wykonanie: buraki i jabłka obrać. Buraki zetrzeć na tarce z małymi oczkami, a jabłka na tarce z dużymi oczkami. Wymieszać, skrapiając sokiem z cytryny. Śmietanę wymieszać z chrzanem, zalać jarzynki i dobrze zmieszać. Doprawić do smaku cukrem i solą.