Poradnik Kulinarny: Konfitury owocowe i warzywne przetwory na jesień (PRZEPISY)

Kiedy, jeśli nie latem, pomyśleć o zapasach na chłodniejsze dni? Domowe przetwory i konfitury zawsze smakują wybornie.
Poradnik Kulinarny: Konfitury owocowe i warzywne przetwory na jesień (PRZEPISY)
30.07.2011

Małgorzata Caprari, autorka książki kucharskiej „Kuchnia polska” twierdzi, że przetwory to bogactwo naszej tradycyjnej kuchni. – Niegdyś przygotowanie przetworów było obowiązkiem każdej szanującej się gospodyni, dziś natomiast jest to raczej przyjemność, gdyż domowe przetwory stanowią prawdziwy rarytas – uważa Małgorzata Caprari. Wbrew powszechnej opinii, przygotowanie przetworów i konfitur w domu wcale nie jest trudne. Zatem do dzieła!

Kiszona kapusta z żurawiną

Składniki: 2 kg białej lub włoskiej kapusty, 60-70 dag świeżych żurawin, pół kilograma śliwek, 3 pokruszone liście laurowe, kilka zmiażdżonych ziarenek ziela angielskiego oraz pieprzu, około 6 dag soli

Wykonanie: żurawiny przebrać, umyć i odsączyć. Kapustę oczyścić i drobno poszatkować. Wymieszać z żurawinami, solą i przyprawami. Następnie układać w wyparzonych słojach (lub kamionkach), przekładając śliwkami. Ubić tłuczkiem (najlepiej wygotowanym) i przykryć wygotowanym porcelanowym talerzykiem. Odstawić na 3-4 dni w cieple. Po tym czasie przenieść w chłodne miejsce. Przez kolejne dni zdejmować tworzącą się piankę i wyparzonym drewnianym widelcem przebijać kapustę do dna. Gdy zakończy się fermentacja, kapustę należy przełożyć do wyparzonych, czystych słoików.

Konfitura z jagód

Składniki: 2 litry jagód, pół kilograma cukru, pół szklanki wody

Wykonanie: jagody przebrać i oczyścić. Na małym ogniu podgrzać jagody z wodą. Gotować powoli pod przykryciem przez pięć minut. Następnie zdjąć garnek z ognia i stopniowo dodać cukier. Wszystko dokładnie wymieszać i ponownie zagotować. Zmniejszyć ogień do minimum i zostawić na wolnym ogniu do 10 minut. Po upływie tego czasu zdjąć rondelek z ognia i usunąć pianę. Konfiturę przelać do czystych, ciepłych słoików. Szczelnie zakręcić. Przechowywać w chłodnym miejscu.

przepisy na dżemy

Zbójnicki oscypek

Składniki: 1 duży oscypek, 5 ząbków czosnku, 1 ostra papryczka (może być suszona), garść listków bazylii, 1 szklanka oliwy z oliwek (ewentualnie dobrego oleju)

Wykonanie: oscypek obrać i pokroić w kostkę. Czosnek obrać i przekroić na połówki lub na ćwiartki. Papryczkę pokroić w paseczki, a suszoną pokruszyć. Listki bazylii porwać palcami na kawałki. W wyparzonym słoiku układać kostki sera, przekładając je dodatkami. Zalać oliwą i odstawić na trzy dni. Można przechowywać w lodówce do trzech tygodni. Zamiast oscypka można użyć sera feta.

Tradycyjna ćwikła

Składniki: 1 kg buraków, 15 dag korzenia chrzanu, 2 łyżki cukru, 1 dag kwasku cytrynowego, 1 łyżka soli, pół szklanki wody

Wykonanie: buraki dokładnie wyszorować i ugotować do miękkości. Ostudzić i obrać ze skórki, a następnie zetrzeć na tarce z dużymi otworami. Chrzan obrać ze skórki nierdzewnym obierakiem lub nożykiem i zetrzeć na tarce z małymi otworkami. Wodę zagotować z kwaskiem cytrynowym, solą i cukrem. Gorącą zalewę najpierw wymieszać z chrzanem, a następnie połączyć z burakami. Przełożyć do malutkich, wyparzonych wcześniej słoików. Zamknąć wygotowanymi pokrywkami i pasteryzować (jak grzybki) 20 minut w temperaturze 90 stopni.

Julia Wysocka

Zobacz także:

Jak powinny być ustawione rzeczy w lodówce?

Sprawdź, jakie jest najlepsze rozmieszczenie rzeczy przechowywanych w lodówce.

Sposoby na przytycie dla chudzielców

Jeśli chcesz delikatnie przytyć, podpowiadamy, co powinnaś jeść.

przepisy na dżemy

Ogórki małosolne

Składniki: dowolna ilość niewielkich, jędrnych ogórków, kilka łodyg kopru, czosnek, 2 łyżki soli kamiennej na 1 litr wody mineralnej

Wykonanie: ogórki dobrze umyć i ułożyć w wyparzonych, czystych słoikach lub kamiennych garnkach, przekładając umytym koprem i przekrojonymi na połówki ząbkami czosnku. Wodę zagotować z solą według podanych proporcji i zalać nią ogórki. Tradycyjne ogórki małosolne nadają się do jedzenia już po dwóch dniach, jednak można ten czas skrócić, obcinając czubki ogórków i zalewając je gorącą solanką.

Grzybki marynowane

Składniki: 1 kg świeżych grzybów (ewentualnie mogą być pieczarki), 3 łyżeczki soli, 2 szklanki wody źródlanej, 2 łyżeczki nasion gorczycy, 1 listek laurowy, 1 łyżka cukru, pół szklanki mocnego octu winnego

Wykonanie: grzyby dobrze oczyścić, a większe pokroić. Wodę zagotować z solą, listkiem laurowym i octem winnym. Dodać ziarna gorczycy. Ułożyć w słoiku grzyby i zalać je gorącą zalewą tak, aby płyn je przykrywał. Zamknąć wygotowanymi pokrywkami. Pasteryzować 20 minut – słoiki włożyć do garnka z wrzątkiem, aby woda dosięgała do 3/4 wysokości słoików. Gotować pod przykryciem na małym ogniu.

Brzoskwinie na słodko

Składniki: 2 kg dojrzałych brzoskwiń, 40 dag cukru, 1 opakowanie cukru waniliowego, sok z całej cytryny, opcjonalnie 4 łyżki rumu albo brandy

Wykonanie: brzoskwinie obrać i pokroić na drobne kawałeczki. Zasypać je cukrem i zostawić pod przykryciem na około dwie godziny – puszczą sok. Następnie w garnku umieszczonym na małym ogniu umieścić brzoskwinie, cukier waniliowy i zwykły cukier. Mieszać intensywnie co jakiś czas, aby konfitura się nie przypaliła. Sprawdzić brzoskwinie – jeśli nie puściły zbyt dużo soku, dolać do nich niewielką ilość wody. Znowu postawić na małym ogniu i mieszając co jakiś czas, smażyć przez dwie godziny. Rum albo brandy i sok z cytryny dodać pod koniec. Przygotować słoiki – dokładnie je wyparzyć i do ciepłych rozlać gorącą konfiturę. Dokładnie wytrzeć brzegi, a słoiki szczelnie zakręcić. Postawić na zakrętkach do wystygnięcia.

Polecane wideo

Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 04.08.2011 12:12
do domowych przetworów polecam wam żelfix od kiedy go dodaję ani jeden słoik mi sie nie popsuł i nie spleśniał
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 31.07.2011 00:57
"1 kg świeżych grzybów (ewentualnie mogą być pieczarki)" - a więc czym są pieczarki?
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie