Apetyczna historia musztardy

Letnie grillowanie nie może się bez niej obejść. Mało kto wie, że nie jest wynalazkiem XX wieku, a dodatkiem znanym od tysiącleci!
Apetyczna historia musztardy
27.07.2011

Musztarda jest znana ludzkości już ponad dwa tysiące lat! A pierwszy przepis na jej przygotowanie pochodzi z 42 r. Nazywana przez starożytnych Rzymian palącym sokiem, cieszyła się największą popularnością w Aleksandrii. Za czasów Karola Wielkiego musztarda, głównie dzięki masowej uprawie gorczycy przeżywa swój rozkwit popularności. W 1650 r. tylko w samym Paryżu działało już 600 zakładów produkujących musztardę…

Maleńkie ziarnko gorczycy

Musztardę robi się z gorczycy. To właśnie jej musztarda zawdzięcza swój smak i aromat. Istnieją dwie główne odmiany tej rośliny: biała (zwaną też czasem jasną lub żółtą, łac. Sinapis alba) i czarna (Brassica nigra). Inne popularne gatunki gorczycy to sarepska (Brassica juncea) oraz perska (Brassica eruca). O smaku musztardy w głównej mierze decyduje jakość ziarna gorczycy oraz przyprawy. Im wyższa jakość ziarna gorczycy, tym doskonalszy smak musztardy, im staranniejsza kompozycja przypraw, tym ciekawszy efekt końcowy. Wiemy to z doświadczenia.

Gorczyca pochodzi głównie z rejonu Morza Śródziemnego oraz Europy południowo-wschodniej. Występuje również w Azji i Ameryce Północnej. Jako przyprawa znana jest od tysięcy lat. Istnieją dowody używania tej przyprawy już w epoce późnego neolitu, nasiona gorczycy odnaleziono również w odkopanych niedaleko Bagdadu sumeryjskich naczyniach. Ze znalezionych tam tabliczek wynika, że lud ten używał nasion Synapsis alba jako składnika maści leczniczych.

musztarda

Popularność gorczycy wynika z wielorakiego zastosowania zarówno w kuchni, jak i w medycynie. Lecznicze działanie gorczycy było znane ludziom od tysiącleci, niemal we wszystkich kulturach i religiach. Obecnie zostało ono potwierdzone badaniami naukowymi w wielu klinikach świata zajmujących się medycyną naturalną. Starożytni Rzymianie stosowali ją również jako afrodyzjak, dodając do eliksirów miłosnych.

Żywa legenda czyli muzeum musztardy

Musztarda ma tak zagorzałych wielbicieli, że z ich inicjatywy powstało największe na świecie Muzeum Musztardy w Mount Horeb w stanie Wisconsin w USA. Zbiory muzeum obejmują ponad cztery tysiące opakowań szklanych, plastikowych i metalowych z najsmaczniejszymi rodzajami musztardy zebranymi w Stanach Zjednoczonych oraz w ponad 60 krajach świata.

Światowy Dzień Musztardy Od 1991r z inicjatywy kustosza Muzeum Musztardy w Mount Horeb Barry’ego Levenson’a, co roku w każdą pierwszą niedzielę sierpnia obchodzony jest Światowy Dzień Musztardy. W Polsce popularyzatorem tego smakowitego święta jest marka KAMIS – producent doskonałej i największej na polskim rynku oferty i smaków musztard.

Materiały prasowe

Komentarze (4)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 27.07.2011 14:37
Ponad 2000 lat? a pierwszy przepis na jej przygotowlenie z 42 r wiec chyba nie cale 2000 lat? hehe
zobacz odpowiedzi (2)
Anonim (Ocena: 5) 27.07.2011 09:46
mmm zjadłabym teraz kiełbaskę z grilla z musztardą :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo