Uwaga na trujące przybory kuchenne

Mieszając zupę, możesz ją zatruć i zrobić z tego rakotwórczą bombę.
Uwaga na trujące przybory kuchenne
07.09.2008

W prawie każdym supermarkecie czy na każdym bazarku za kilka złotych można kupić masowo produkowane w Chinach łyżki, sitka, cedzaki, łopatki. Produkowane są z czarnego nylonu. Okazało się, że pod wpływem temperatury wydzielały niebezpieczny, rakotwórczy związek MDA, przekraczając dopuszczalną normę o 10000 razy.

Naukowców z Instytutu Barwników i Produktów Organicznych w Zgierzu do badań skłonił przypadek. Zgłosił się do nich importer z prośbą o zbadanie pochodzących z Chin przyborów kuchennych. Podczas testów wyszło, że ilość wydzielanego MDA przekracza normy. Skłoniło to specjalistów do dalszych badań.

„Poprosiłem kolegów, by przeszli się po targowiskach i sklepach, kupili kilkanaście takich przedmiotów" – powiedział „Faktowi" dr Lucjan Szuster.

Przybory kuchenne poddano testom, podczas których używano ich podobnie, jak my to robimy w domu. Do badań wykorzystano: łyżkę, widelec i łyżkę wazową z Chin oraz łyżkę szumówkę produkcji polskiej, chińskie łopatki, łopatkę wok, nabierak do makaronu, nylonową łopatkę wyprodukowaną w Kanadzie oraz cedzakową łyżkę z nylonu wytworzoną w Niemczech. Okazało się, że 3 przybory spośród sprawdzanych wydzielały MDA w nadmiarze, wszystkie pochodziły z Chin. O wynikach badań poinformowano stację sanitarno-epidemiologiczną w Łodzi.

Doktor Szuster podpowiada, że jeśli łyżka albo inny sprzęt wyda nam się podejrzany, lepiej się go pozbyć i nie ryzykować. Zamiast nylonowych łopatek, lepiej używać tradycyjnych - drewnianych.

Niestety, takie produkty mogą bez problemów trafiać na nasz rynek, ponieważ ich zbadanie jest w dobrej woli importera. Niektóre kraje (Holandia, Francja, Finlandia) zakazały sprowadzania podejrzanych produktów po aferze w związku z podwyższonym wydzielaniem MDA.

Polecane wideo

Komentarze (28)

Ocena: 5 / 5
były pracownik Tupperware (Ocena: 5) 05.12.2015 18:00
Niestety produkty Tupperware są rakotwórcze ... jak się je dłużej stosuje wydzielają rakotwórcze związki, które się odkładają w naszych organizmach. Przestrzegam nie używajcie ich!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 15.11.2008 19:04
hmmm.. polwecam przybory kuchenne firmy Tupperware... ceny są dość wysokie i czasami na pierwszy rzut oka wydają się "wyjete z kosmosu" ale są z pewnością bezpieczne dla zdrowia, ekologiczne... baardzo wytrwałe... (jakby co mają gwarancję na 30 lat :) ) i z pewnością nie wydzielają MDA :)
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 28.10.2008 15:02
kupiłem takie w ikea
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 28.09.2008 20:36
[quote="Gosc"]Cóż...na coś trzeba umrzeć...nie koniecznie na starość...[/quote] dla Twojej informacji, ignorantko (ignorancie?), to nie ma czegoś takiego jak śmierć ze starości. serce może bić ile wlezie, to inne narządy, bez których nie możemy żyć (np. wątroba) są uszkodzone. I nie można ich przeszczepić po określonym roku życia. śmierć z powodu 'wykończenia', czy 'wadliwości' narządów- o to Ci chodzi - to po prostu ŚMIERĆ NATURALNA. amen.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.09.2008 13:39
MDA, mniam.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie