Poradnik Kulinarny: Przepisy na dania kuchni skandynawskiej (nie tylko rybne!)

Przysmaki północy, wśród których królują przede wszystkim ryby, zyskały już rzesze miłośników na całym świecie. Wystarczy ich zasmakować, żeby wiedzieć dlaczego.
Poradnik Kulinarny: Przepisy na dania kuchni skandynawskiej (nie tylko rybne!)
28.05.2011

Noma w Kopenhadze to podobno najlepsza restauracja na świecie. Stoliki rezerwuje się tutaj z kilkumiesięcznych wyprzedzeniem. Szefowie kuchni korzystają z bogactwa skandynawskiej fauny i flory, a tradycyjne receptury prezentują w nowoczesny sposób. Faktycznie, jeśli chodzi o jedzenie, Skandynawowie mają się czym pochwalić. Kochają dziczyznę, pumpernikiel, pasztet z wątróbek, a ryby przyrządzają na tysiące sposób. Pora wnieść nieco północy do własnej kuchni. Dzięki naszym przepisom kuchnia skandynawska na stałe zagości w twoim jadłospisie.

Fiskepudding – budyń z ryb

Składniki: 70 dag filetów dorsza lub łupacza (bez skóry), 1 łyżka miękkiego masła, 2 łyżki bułki tartej, półtorej szklanki śmietany 12 lub 18 proc., półtorej łyżki mąki kukurydzianej, 2 łyżeczki soli

Wykonanie: głęboką foremkę – taką, jak do ciasta – nasmarować masłem i równomiernie obsypać bułką tartą. Pokrojone na małe kawałki filety wrzucić do rozdrabniacza i zmiksować na gładką masę (ewentualnie można spróbować blenderem). Dodać do wszystkiego śmietanę, sól, mąkę i ucierać razem, aż masa stanie się puszysta. Wlać do przygotowanej uprzednio foremki, uważając, aby nie utworzyły się bąble powietrza. Łopatką kuchenną wyrównać wierzch i przykryć szczelnie folią aluminiową. Piekarnik rozgrzać do 180 stopni. Wstawić rondel, a w nim foremkę z masą budyniową i przygotować kąpiel wodną tak, aby woda sięgała do 3/4 wysokości foremki. Piec przez około 60-75 minut, sprawdzając, czy woda w rondlu nie wrze zbyt gwałtownie. Budyń będzie gotowy, gdy się lekko zrumieni z wierzchu, a wbita wykałaczka lub widelec będą po wyjęciu suche. Kiedy tak się stanie, wyjąć foremkę z piekarnika i pozostawić na kilka minut. Następnie odlać nadmiar ewentualnego płynu i okroić nożem budyń od boków foremki. Przewrócić do góry dnem na deskę – powinien łatwo wyjść z formy. Gorący fiskepudding jest gotowy do jedzenia.

Norweski pasztet

Składniki: 50 dag wieprzowiny bez kości, 25 dag wieprzowej wątroby, 2 filety anchois, 100 ml mleka, 1 średnia cebula, 3 łyżki mąki, 2 jajka, po pół łyżeczki tymianku i zmielonego ziela angielskiego, sól, pieprz

Wykonanie: cebulę pokroić. To samo zrobić z mięsem i wątrobą. Razem z anchois przepuścić wszystko przez maszynkę do mięsa – dwa razy. Następnie do masy dodać jajka, mąkę, mleko, sól, pieprz oraz zioła i wszystko dokładnie wyrobić. Rozgrzać piekarnik do 170 stopni. Natłuszczoną formę keksową wypełnić masą, wstawić do piekarnika i piec około godzinę. Po tym czasie wyjąć z pieca, ostudzić, wyjąć z formy i pokroić z plastry. Podawać najlepiej z ćwikłą i korniszonami.

łosoś

Gravlax – łosoś marynowany w koprze i soli

Składniki: 1 kg filetu z surowego łososia ze skórą, 4 łyżki cukru, 2 łyżki grubej soli, 2 pęczki koperku, 2 łyżeczki pokruszonego czerwonego pieprzu, 1 kieliszek wódki, (na sos) – po 3 łyżki musztardy dijon, drobno posiekanego koperku i oliwy, 2 łyżki miodu, 1 łyżka białego octu winnego, sok z cytryny (do smaku)

Wykonanie: łososia oczyścić, usunąć ości, wykroić dwa równe filety ze skórą. Dokładnie wymieszać ze sobą cukier, wódkę, pieprz i sól. Tak przygotowaną mieszanką posmarować grubo mięso ryby i położyć na niej posiekany koperek. Położyć na sobie obie połówki skórą do zewnątrz, owinąć folią spożywczą, zastawiając otwór na dole. Następnie rybę ułożyć na desce, pod kątem – aby sok mógł wypływać przez otwór w folii. Z wierzchu obciążyć drugą deską. Wstawić do lodówki na co najmniej 12 godzin. Przed podaniem oczyścić rybę z kopru i nadmiaru soli. Kroić w bardzo cienkie plasterki. Podawać z sosem musztardowym – aby go otrzymać, wystarczy dokładnie połączyć ze sobą wszystkie składniki. Pyszne z pieczywem.

Kulki mięsne frikadeller

Składniki: 45 dag mielonej wołowiny i 20 dag chudej wieprzowiny, 1 posiekana cebula, 2 jajka, 1 szklanka mleka, 4 łyżki margaryny, tłuszcz do smażenia, sól, pieprz

Wykonanie: dokładnie wymieszać mięso z cebulą, dodać jajka, mleko, margarynę, doprawić do smaku. Uformować małe kotleciki i smażyć na rozgrzanym tłuszczu na brązowo. Smakują najlepiej, gdy po usmażeniu zostawi się je na najmniejszym gazie pod przykryciem przez około pół godziny.

Fińska zupa jarzynowa

Składniki: 1 kalafior, po 125 g marchewki i groszku, 3 duże ziemniaki, 200 g fasolki szparagowej, 5 rzodkiewek, 125 g szpinaku, pół filiżanki śmietany, pół szklanki mleka, 200 g gotowanych krewetek lub ogonów raków, 2 żółtka, koperek, po 3 łyżki masła i mąki, cukier, sól, pieprz

Wykonanie: jarzyny dokładnie umyć i obrać. Kalafior podzielić na różyczki. Ziemniaki oraz marchewkę pokroić w kostkę, fasolkę pokroić na kawałki, a rzodkiewki przepołowić. Odmierzyć 2 l wody, zagotować z dwoma łyżeczkami soli i łyżką cukru. Do wody włożyć warzywa (wraz z groszkiem) oprócz szpinaku. Przykryć i gotować osiem minut, aż będą prawie miękkie. Następnie dodać szpinak i gotować pięć minut. Wywar przecedzić. Masło stopić, dodać mąkę, rozprowadzić mlekiem, wlać do wywaru. Żółtka, śmietanę i trzy łyżki wywaru starannie wymieszać, dodać do zupy, doprawić pieprzem i solą. Warzywa oraz krewetki lub ogony raków włożyć do zupy. Podgrzać, ale nie gotować. Posypać posiekanym koperkiem.

łosoś

Filety rybne z migdałami

Składniki: 90 dag filetów z dorsza, pól szklanki majonezu, po łyżce rozpuszczonego masła i soku z cytryny, 2 białka, jedna mała starta cebula, pół szklanki prażonych migdałów, sól, pieprz

Wykonanie: rybę ułóż w żaroodpornym naczyniu do zapiekania. Oprósz ją solą i pieprzem, posmaruj rozpuszczonym masłem. Wstaw do rozgrzanego do 180 stopni piekarnika i piecz przez pięć minut. Następnie wyjmij naczynie i ostrożnie wylej z niego płyn powstały podczas pieczenia – uważaj, żeby nie uszkodzić ryby. Przygotuj krem. Wymieszaj majonez z sokiem z cytryny oraz cebulą. Ubij białka i dokładnie połącz je z masą majonezową. Gotowym kremem posmaruj rybę, a na wierzch posyp posiekane, prażone migdały. Wstaw do piekarnika (180 stopni) i piecz, aż masa stanie się złota i lekko się napuszy.

Julia Wysocka

Zobacz także:

Wasza Kuchnia: Przepis na smakowitego kurczaka w ryżu – idealny obiad „na szybko”!

Kurczak i ryż to idealne połączenie na wiosenny obiad. Potrawę zrobisz raz-dwa.

Wasza Kuchnia: Niedrogie naleśniki z kurczakiem na studencki obiad

Tę potrawę przygotujesz bardzo szybko, bez obciążania portfela.

Polecane wideo

Komentarze (6)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 28.05.2011 23:54
mieszkam w norwegii i srednio smakuje mi ich jedzenie, praktycznie wcale.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 28.05.2011 21:42
frikadelle robione są z ryb!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 28.05.2011 14:08
mieszkam w Szwecji, rzeczywiście jedzenie jest tutaj pyszne !! :)
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 28.05.2011 13:49
W Finlandii na Boże Narodzenie jedzą renifery, może warto spróbować Rudolfa ? :P
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie