Chodź każda dbająca o sylwetkę osoba powinna wystrzegać się ziemniaków (zwanych również kartoflami czy pyrami), tak naprawdę trudno jest się im oprzeć. Są tanie, smaczne i można z nich przyrządzić wiele potraw. Ziemniaki dotarły do Polski w XVII wieku za sprawą króla Jana III Sobieskiego, który początkowo uprawiał je w wilanowskich ogrodach. W kraju przyjęto je jednak nieufnie. Popularne stały się po 1812 roku, kiedy uratowały ludność od klęski głodu. W mało którym kraju ziemniaki cieszą się tak dużą popularnością, jak w Polsce. Rocznie każdy Polak zjada około 140 kg ziemniaków! I nie ma się czemu dziwić – doskonale komponują się z mięsem, rybami czy grzybami. Mogą być smażone, gotowane, tarte, pieczone, duszone, faszerowane... SztukĘ przyrządzania potraw z kartofli opanowaliśmy do perfekcji. Pora zatem zrobić użytek z naszej rośliny narodowej i wyczarować kilka wyjątkowych dań. O potrawach z innych polskich warzyw przeczytasz w osobnym tekście.
Składniki: 3/4 kg ziemniaków ugotowanych w mundurkach, 5 dag margaryny lub masła, 2 łyżki mąki pszennej, 2 szklanki maślanki, 3 kiszone ogórki, garść posiekanego zielonego koperku, ewentualnie sól
Wykonanie: ziemniaki obrać i pokroić w talarki. Ogórki umyć i pokroić w kostkę. Tłuszcz rozgrzać w rondelku, dodać mąkę i – stale mieszając drewnianą łyżką – usmażyć na złoty kolor. Wlać śmietankę, a następnie, również ciągle mieszając, dodać ziemniaki i ogórki. Posypać koperkiem i dusić pod przykryciem jeszcze pięć minut. Doprawić.
Kugiel warmiński
Składniki: 1 kg ziemniaków, 250 g wędzonego boczku, 250 g kiełbasy, pół szklanki mleka, 1 serek topiony, 1 jajko, 1 łyżka mąki ziemniaczanej, 250 g grzybów leśnych lub pieczarek, 3 łyżki oleju, 1 cebula, kilka ząbków czosnku, pół główki słodkiej kapusty, sól, pieprz
Wykonanie: grzyby umyć, osuszyć, pokroić, podsmażyć na łyżce oleju. Cebulę i czosnek obrać, posiekać. Kapustę poszatkować, poddusić w małej ilości wody, doprawić solą i pieprzem. Dodać podsmażone grzyby. Chwilę dusić razem i zdjąć z ognia. Na pozostałym oleju zeszklić czosnek i cebulę, dodać pokrojoną w kostkę kiełbasę i boczek, wymieszać, chwilę smażyć. Ziemniaki obrać, umyć, zetrzeć na tarce, osączyć. Zagotować mleko. Gdy będzie gorące, wrzucić serek topiony, zdjąć z ognia i mieszać, aż serek się rozpuści. Do startych ziemniaków dodać roztrzepane jajko, mąkę, wlać przygotowane mleko, usmażoną z cebulą kiełbasę oraz boczek. Wymieszać. Doprawić do smaku solą i pieprzem. Do nasmarowanej tłuszczem formy przełożyć połowę masy ziemniaczanej, przykryć kapustą, a następnie resztą ziemniaków. Piekarnik rozgrzać do temp. 170-180 stopni i piec 90 minut. Podawać z kiszonymi ogórkami.
Śląskie kreple ziemniaczane
Składniki: 1 kg ziemniaków, 1 torebka drożdży instant, 2 jajka, 3 łyżki mąki pszennej, 1 łyżka śmietany, 1 łyżka cukru, 1 łyżeczka masła lub margaryny, tłuszcz do smażenia, sól
Wykonanie: ziemniaki ugotować w mundurkach, lekko ostudzić, obrać i przetrzeć przez sito lub przepuścić przez maszynkę bądź praskę. Drożdże rozmieszać z łyżką śmietany i łyżką cukru, dodać do ziemniaków razem z jajkami, przesianą mąką i łyżeczką stopionej margaryny oraz ze szczyptą soli. Wyrobić na jednolite ciasto i natłuszczonymi rękami formować niewielkie kulki. Wrzucać na rozgrzany tłuszcz i smażyć na złoty kolor, jak pączki. Przygotowane ciasto należy natychmiast wykorzystać – nie może długo stać. Doskonałym dodatkiem do krepli jest chłodne piwo.
Ziołowe frytki
Składniki: pół kg ziemniaków, pół szklanki oleju, 1 łyżeczka ziół prowansalskich, pół łyżeczki Vegety, pieprz
Wykonanie: ziemniaki obrać, pokroić w słupki, osuszyć. Olej zmieszać z ziołami prowansalskimi, Vegetą i pieprzem. Tak przygotowaną mieszanką polać ziemniaki i odstawić do lodówki na 2-3 godziny. Po tym czasie ziemniaki usmażyć razem z marynatą w głębokim tłuszczy na złoty kolor.Przy pisaniu tekstu korzystałam głównie z książek: „Kuchnia Polska” Małgorzaty Caprari i „Kanon Tradycyjnej Kuchni Polskiej. Warzywa” Hanny Szymanderskiej.
Julia Wysocka
Wasza Kuchnia: Wiosenna sałatka na szybki lunch – wygląda pysznie!
Łatwy przepis dla miłośników wiosennych sałatek.
Wasza Kuchnia: Przepis na smakowitego kurczaka w ryżu – idealny obiad „na szybko”!Nie masz czasu na pichcenie? To danie zrobisz bardzo szybko.
Ziemniaki aromatyczne
Składniki: 1 kg małych ziemniaków (najlepiej młodych, równej wielkości), 2-3 ząbki czosnku, 2 dymki ze szczypiorkiem, 4 łyżki masła, 1 łyżeczka grubo mielonych ziarenek jałowca, 1 łyżka soku i ćwierć łyżeczki otartej skórki z cytryny, sól, pieprz
Wykonanie: czosnek obrać i posiekać. Umyte i osuszone dymki pokroić w cienkie talarki. Obrane lub dokładnie wyszorowane ziemniaki ugotować w osolonej wodzie. Na patelni z grubym dnem stopić masło, wrzucić czosnek, jałowiec i plasterki dymki (część pokrojonego szczypioru zostawić). Chwilę smażyć, mieszając, aż lekko się zrumieni. Dodać sok i otartą skórkę z cytryny, sól i pieprz. Wymieszać. Odcedzone i odparowane ziemniaki ułożyć na ogrzanym półmisku, polać przygotowanym sosem, posypać szczypiorkiem. Tak przygotowane ziemniaki to doskonały dodatek do zsiadłego mleka, smażonych ryb i kotletów.
Placki ziemniaczane
Składniki: 1 kg ziemniaków, 3-4 ząbki czosnku, 1 łyżeczka majeranku, 3-4 jajka, 1 łyżka mąki, olej, sól, pieprz
Wykonanie: ziemniaki obrać, umyć, zetrzeć na tarce, odcisnąć. Powstały sok zostawić, a gdy na dnie osiądzie skrobia, zlać sok, a skrobię połączyć ze startymi ziemniakami. Obrany czosnek przecisnąć przez praskę, utrzeć z solą, pieprzem i majerankiem. Dodać do ziemniaków. Wbić jajka, oprószyć mąką, wymieszać. Na patelni rozgrzać olej, łyżką nakładać niewielkie placuszki, smażyć z obu stron na złoty kolor. Podawać z sosem pomidorowym lub gęstą śmietaną.
Ziemniaki po radomsku
Składniki: pół kg ziemniaków, pół kg kwaskowatych jabłek, 2 łyżki margaryny lub masła, rozmaryn lub majeranek, tłuszcz do smarowania formy, sól
Wykonanie: ziemniaki wyszorować, ugotować w mundurkach, lekko ostudzić, następnie obrać i pokroić w plasterki. Jabłka obrać, usunąć gniazda nasienne, miąższ pokroić w ćwiartki, a każdą ćwiartkę w plasterki. W natłuszczonej formie do zapiekania ułożyć warstwami ziemniaki i jabłka. Warstwę ziemniaków posolić, a jabłka posypać ziołami. Obłożyć wiórkami zimnego masła i wstawić do nagrzanego piekarnika (200 stopni) na 30 minut.