Historia kobiecego orgazmu

28 Lipca 2015

Starożytni filozofowie głosili, że liczy się tylko męski orgazm, a kobieca rozkosz w ogóle nie jest istotna. Co zmieniło się od tego czasu?

orgazm

Przez wieki kobiecy orgazm nie istniał w przestrzeni publicznej, tak jakby go nie było. Wynikało to po części z braku znajomości kobiecej anatomii, ale i z powszechnej męskiej ignorancji kobiecych potrzeb. Na pomoc kobietom przyszedł m.in. wibrator.

Słowo orgazm wywodzi się z greckiego „orgasmos” co oznacza „płonąć gniewem” lub „puchnąć”. Tematem seksualnej satysfakcji zajmowali się już starożytni myśliciele, tylko że wyłącznie z męskiej perspektywy. Żyjący na przełomie I i II w.n.e. Soranos z Efezu, uchodzący za prekursora ginekologii i położnictwa uważał, że liczy się tylko orgazm mężczyzny, a kobieca przyjemność nie jest istotna.

W okresie Renesansu pojawiły się z kolei przychylne kobietom publikacje sugerujące, że kobiecy orgazm jest równie istotny co męski, ponieważ jest warunkiem, by doszło do zapłodnienia. Dopiero w połowie XVIII w. ówcześni lekarze obalili ten pogląd, co niestety spowodowało ponowne ignorowanie seksualnych potrzeb kobiet.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (3)
ocena
3.7/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2015-08-01 12:56:38

re: Historia kobiecego orgazmu

To jest artykuł sponsorowany, z tzw ukrytym przekazem zachęcającym do kupna zabawek erotycznych producenta.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-07-28 17:34:38

re: Historia kobiecego orgazmu

płytki ten artykuł, temat nie został odpowiednio zgłębiony i po przeczytaniu niczym mnie nie zaskoczył ani nie zaintrygował

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 1)
2015-07-28 12:51:06

re: Historia kobiecego orgazmu

kolejny artykul ukradziony ze strony cosmo...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1