„Pękła nam prezerwatywa. Wpadliśmy w panikę i…”

12 Września 2017

Co zrobić w takiej sytuacji?

pęknięta gumka

Jak co dzień zajrzałyśmy na skrzynkę redakcyjną. Pierwszy mail, jaki rzucił nam się w oczy, to wiadomość od Karoliny. Dziewczyna poruszyła w nim trudny temat, który być może zainteresuje także Was:

„Wczoraj uprawiałam seks z moim chłopakiem. Nie był to nasz pierwszy raz. Kochaliśmy się dosyć namiętnie. W pewnym momencie zrobiło się tak ostro, że gumka nam pękła. Oboje wpadliśmy w panikę. Ja szybko pobiegłam pod prysznic, żeby wypłukać sobie okolice intymne, ale mam świadomość, że to nie załatwia problemu. Chyba powinnam przyjąć antykoncepcję awaryjną, prawda? Jestem tak zestresowana, że nawet nie wiem, kiedy mam dni płodne, ani jak to wyliczyć. Boję się, że zajdę w ciążę. Co ma robić?”.

Być może będziesz kiedyś w takiej sytuacji, jak Karolina. Wtedy przyda ci się nasz artykuł. Za chwilę wyjaśnimy, co ty i twój partner powinniście zrobić, kiedy pęknie wam prezerwatywa.

Kiedy są dni płodne?

Na początek przypomnijmy sobie, czym jest cykl menstruacyjny kobiety.

Cykl miesiączkowy trwa, w zależności od danej kobiety, od około 27 do 31 dni. Jako pierwszy dzień cyklu przyjmujemy moment pojawienia się krwawienia. Trwa ono z reguły 5 - 7 dni i ma na celu złuszczenie śluzówki macicy, oczyszczenie jej, tak aby potem (gdy dojdzie do zapłodnienia, czyli połączenia komórki jajowej z plemnikiem) zarodek mógł się zagnieździć w macicy. Do zapłodnienia dochodzi dopiero po około 72 godzinach od momentu wytrysku, czyli wprowadzenia plemników do dróg rodnych kobiety. Przez ten czas plemniki wędrują przez pochwę i macicę, aż do jajowodów. To tam napotykają komórkę jajową, która została uwolniona z jajników. Pierwszy plemnik, który do niej dotrze, przebija się przez jej błonę, wnika do środka (w tym momencie skład błony komórki jajowej tak się zmienia, że nie wpuszcza ona do środka żadnego innego plemnika) i powstaje zygota, czyli pierwsza komórka nowego organizmu. W ciągu kolejnych godzin zygota przywędruje do macicy, gdzie zagnieździ się w mięciutkiej śluzówce. Następne dni będą jej mijały na kolejnych podziałach… Ale przyjmijmy, że kobieta nie została zapłodniona. W takiej sytuacji pulchna śluzówka musi zostać złuszczona. Tym organizm zajmie się podczas okresu. I cykl się powtarza.

Dni płodne to te, w których komórka jajowa czeka w jajowodach - czyli mniej więcej 12., 13., 14., 15. dzień cyklu. To nie znaczy, że pozostałe dni są niepłodne, więc można harcować do woli. Należy pamiętać, że plemniki przeżywają w układzie rodnym kobiety nawet do siedmiu dni! Łatwo więc policzyć, że nawet jeśli wytrysk będzie miał miejsce tuż po okresie, czyli np. w szóstym dniu cyklu, to plemniki będą czekały gotowe do zapłodnienia nawet do 13. dnia cyklu, czyli dokładnie do czasu, gdy jesteśmy bardzo płodne. Warto prowadzić kalendarzyk menstruacyjny. Nawet nie po to, żeby sugerować się nim, uprawiając seks, bo to bardzo zawodna metoda antykoncepcyjna, ale po to, żeby móc przewidzieć, kiedy dostanie się okres.

Polecamy także: Zapamiętaj datę 22 lipca 2017 roku. Potem PIGUŁKI DZIEŃ PO kupisz tylko na receptę

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (8)
ocena
4.6/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Pro choice
(Ocena: 5)
2017-09-12 18:40:34

Brałam tabletkę "po" 2 razy i po pierwszej miałam ochotę na wymioty ale przeczekałam. Przy drugiej nic mi się nie działo. To wszystko jest w głowach. Zamiast prezerwatyw używajcie czegoś bardziej skutecznego i po sprawie. Mam implant i niczym się nie przejmuję.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-09-12 08:28:34

Taa i pozniej problemy po tabletce jak ubmohej siostry...dziekuje nie wezmę

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 2)
2017-09-12 09:06:16

No to nie bierz i niańcz swoją wpadkę. Nie wszyscy mają problemy po tej tabletce. Mi nic się nie działo.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-09-12 11:26:00

No ale skutki uboczne po tabletce nie marnują Ci ze 25 lat życia. :D Dotąd nie musiałam brać tej tabletki (bo zabezpieczam się pigułkami antykoncepcyjnymi), ale gdybym była w innej sytuacji, to na pewno bym ją wzięła. Nawet gdybym się źle czuła, wymiotowała, to na 100 byłoby to mniejsze zło niż wychowywanie nieplanowanego i pewnie nie końca chcianego dziecka. Może jestem brutalna, ale lepiej się porzygać niż przewracać życie do góry nogami.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-09-13 10:03:22

Jestem zdecydowaną przeciwniczką aborcji dla widzimisie i dlatego jak najbardziej popieram tabletkę po w takiej sytuacji. To, że się porzygasz czy przez chwilę będziesz miała nieregularne miesiączki to jest nic w porównaniu z niechcianą ciążą. Lepiej oczywiście unikać takich sytuacji, ale nie zawsze wszystko da się przewidzieć i na pewno lepiej skorzystać z takiej opcji niż żałować.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-09-12 08:17:46

A ja mam 32 dniowy cykl, więc ze do 31 jest cykl to nie prawda, a czytają to młode kobiety więc to na pewno nie wpłynie dobrze na ich uświadomienie

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-09-13 16:21:11

a ja mam 40-60 dniowe cykle

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-09-12 08:04:33

Jak ktoś się zabiera za seks i nie chce dziecka to chyba się powinno wiedzieć takie rzeczy...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1