Alarmująca jakość powietrza w Warszawie. „Od dziś przestajemy oddychać”

01 Marca 2018

Jest coraz gorzej...

smog w warszawie

Już od jakiegoś czasu w Warszawie bije się na alarm ze względu na wysoki poziom smogu. To zjawisko atmosferyczne, które powstaje przy dużym zanieczyszeniu powietrza i niekorzystnych warunkach pogodowych: braku wiatru i mgle. Smog stanowi zagrażenie dla zdrowia człowieka. Może powodować alergię, wywoływać astmę oraz niewydolność oddechową. Jest groźny zwłaszcza dla kobiet, osób starszych oraz dzieci. Biorąc to pod uwagę, szczególnie niepokojące wydaje się ostrzeżenie organizacji „Alarm smogowy”. Dotyczy ono Warszawy. „Alarm smogowy” donosi, że w zaledwie dwa miesiące wykorzystano roczny limit „smogowych” dni – czytamy na rp.pl.

Według organizacji od dziś przestajemy w Warszawie oddychać. Zwraca ona uwagę na działania polityków pod tym względem. Jej zdaniem dotacje budżetu państwa powinny być wykorzystywane na pomoc najuboższym, żeby mogli kupić opał i wymienić piece, podłączanie bydynków do centralnego ogrzewania oraz wyznaczanie buspasów. Niestety politycy zawodzą na tym polu – informuje rp.pl.

Nikt z nas nie powinien lekceważyć smogu. Zawiera on m. in. substancje rakotwórcze. W Polsce rocznie z powodu smogu umiera ok. 40 tys. osób.

Jak chronić się przed smogiem?

Po pierwsze zaopatrz się w maseczkę antysmogową. Niektóre z nich zatrzymują aż 100 proc. zanieczyszczeń. Jeżeli mieszkasz w Warszawie i musisz często wychodzić z domu, nie wahaj się, zadbaj o swoje zdrowie.

W miarę możliwości unikaj wychodzenia z domu, a zwłaszcza ruchliwych ulic. Pamiętaj też, że zdrowiej jest oddychać przez nos niż przez usta.

W domu możesz umieścić oczyszczacz powietrza. Dobrym pomysłem jest również zadbanie o dietę bogatą w selen oraz witaminy A i C. One mają właściwość neutralizowania nadmiaru wolnych rodników.

Zobacz także: Czy jesteś meteopatką?
 

 

My się smogu nie boimy! #smog #smok #orzo #aioli #warsaw #polishboy #śniadanko

Post udostępniony przez p (@pstrykk69)

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (2)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2018-03-02 02:45:55

Niby prawda, tylko co maja zrobic ludzie, ktorzy zyja od pierwszego do pierwszego i zwyczajnie nie stac ich na kupno nowego pieca? Panstwo powinno postarac sie o dofinansowanie takich rodzin i pokryc czesc kosztow kupna nowego pieca. O pieniadze, Polska powinna sie postarac z Uni europejskiej, w ramach walki ze smogiem.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-03-01 15:46:41

porażka... czym my oddychamy. Naprawdę jak się wychodzi z domu to aż zatyka płuca

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1