Czy jesteś meteopatką?

18 Października 2016

Wahania nastroju, ból głowy, problemy ze snem – szacuje się, że nawet co druga Polka kiepsko znosi zmiany pogody. Jak sobie z tym poradzić?

meteopatia

„Niestety jestem meteopatką i chodzącym barometrem” – przyznaje Kinga. „Gdy tylko następuje zmiana pogody na gorsze, na przykład po słonecznych dniach przychodzą deszcze, wszystkiego mi się odechciewa. Źle się czuję, jestem ospała i męczą mnie migreny. Choć ma to też dobre strony, bo jak ciśnienie idzie w górę, to czuję, że rozpiera mnie energia. Wtedy mogę pracować, sprzątać i błyskawicznie załatwiać rzeczy, które w innych okolicznościach byłyby dużym problemem” – dodaje.

Na zmiany pogody wrażliwa jest również Maja. „Najgorzej czuję się jesienią, gdy przychodzą deszczowe dni i skoki ciśnienia. Pojawia się wtedy ból głowy, deprecha i rozdrażnienie. Czasem czuję też „rwanie” nóg. Najchętniej przeprowadziłabym się w znacznie cieplejsze miejsce, gdzie częściej świeci słońce i nie ma takiej depresyjnej aury” – twierdzi młoda kobieta.

Takich opowieści można cytować wiele, ponieważ meteopatia jest bardzo powszechnym problemem, choć medycyna nie uznaje jej za odrębne schorzenie. Warto jednak pamiętać, że już Hipokrates pisał w wpływie pogody na nasze zdrowie i samopoczucie. „Wraz z porami roku zmieniają się choroby ludzi” – twierdził najsłynniejszy lekarz starożytności, choć akurat w jego rodzinnej Grecji aura jest znacznie przyjaźniejsza niż np. w Polsce, leżącej w strefie przejściowej, w której ściera się klimat morski z kontynentalnym.

13 typów uczennic. Którym z nich jesteś Ty?

Nic dziwnego, że pogoda negatywnie wpływa na niemal co drugą Polkę. Kobiety częściej bywają meteopatkami, ponieważ istotnym czynnikiem wpływającym na ich „wrażliwość” są uwarunkowania hormonalne. Zmiany aury nie bez przyczyny bardziej odczuwają mieszkańcy wielkich miast, a to z powodu przebywania w szczelnie zamkniętych biurowcach, ograniczonego kontaktu z przyrodą, narażenia na zanieczyszczenia środowiska, a także hałas.

Meteopaci kiepsko znoszą silne fronty atmosferyczne, wyjątkowo często i gwałtownie przechodzące nad naszym krajem. Na organizm oddziałuje zarówno temperatura, jak i ciśnienie, wiatr czy wilgotność powietrza. Pojawiają się wówczas bóle głowy i stawów, wahania nastroju, ospałość, uczucie rozbicia lub zmęczenia, problemy z koncentracją czy snem, skoki ciśnienia, wzmożona potliwość, a nawet agresja.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (0)
ocena
0/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz