Hong Kong: Niezwykłe miasto kontrastów

08 Sierpnia 2011

To właśnie tu przyroda toczy walkę z betonową cywilizacją, zaś spokój otaczającej natury zderza się z gwarem codzienności.

hong kong

Panorama majestatycznych drapaczy chmur dzielnicy Central, jednej z najpiękniejszych na świecie, robi duże wrażenie. Wieczorem - punkt 20:00 - słychać z głośników pierwsze dźwięki muzyki, a w tle  głosy recytujące wstęp przedstawienia. Po chwili zostaje tylko muzyka, w której rytm zaczynają taniec setki kolorowych reflektorów i neonów. Symfonia Świateł, czyli niezwykła iluminacja trzydziestu trzech najokazalszych wysokościowców Hongkongu, podzielona na pięć głównych scen: Przebudzenie, Energia, Dziedzictwo, Partnerstwo, Świętowanie. Przy specjalnych okazjach spektakl wzbogacany jest o efekty pirotechniczne. Imponująca synchronizacja zdaje się odzwierciedlać charakter miasta i żyjących tutaj ludzi.

Centrum futurystycznej architektury

Współczesny Hongkong uchodzi za miasto przyszłości, posiada najlepszy transport publiczny na świecie (90% mieszkańców Hongkongu przemieszcza się za jego pomocą) oraz największy i doskonale funkcjonujący port lotniczy. To tętniące życiem centrum biznesu z wysokimi, futurystycznymi budynkami, siedzibami największych światowych banków i ekskluzywnymi hotelami. Nie bez przyczyny mówi się, że jest to „najbardziej pionowe” miasto świata.

Do najsłynniejszych budowli Hongkongu należą: oryginalny budynek Hong Kong and Shanghai Banking Corporation (HSBC), wybudowany kosztem miliarda dolarów amerykańskich (w 1985 roku był to najdroższy budynek na świecie) oraz 368-metrowy, strzelisty budynek Bank of China Tower. Na północ od niego, na niewielkim, sztucznym półwyspie stoi imponujący, ponad 70-piętrowy Hong Kong Exhibition and Convention Centre - jedna z najbardziej charakterystycznych budowli miasta. Obecnie odbywają się tam wystawy, targi i konferencje, organizowane przez Radę Rozwoju Handlu Hongkongu (HKTDC).

Jednak najbardziej znanym miejscem w całym mieście jest Victoria Peak. Ze znajdującego się na szczycie wzgórza budynku w kształcie półksiężyca, można podziwiać panoramę metropolii, a także morze. Dla kontrastu, charakterystycznego dla tego regionu, mimo bardzo dużego zaludnienia, sporą część miasta zajmują parki, lasy i zarośla. Wystarczy oddalić się od centrum, by poczuć klimat prawdziwej azjatyckiej wsi, podpatrzeć w pracy miejscowych rybaków czy po prostu zagłębić się w ciszy. Hongkong otacza również około 200 wysp, z czego tylko niespełna połowa jest zamieszkana, a na nich obowiązuje ruch pieszy oraz rowerowy.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (6)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2012-02-10 17:11:53

Lifestyle Expo ma tyle wspólnego z kulturą Hongkongu co z kulturą Ekwadoru :-) Strasznie się zawiodłem na tych targach. Kilkunastu wystawców z Chin oferujących śmieciowe towary.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-08-09 19:30:51

byłam w Hong kongu (5 dni) i w Singapurze (4dni) w lutym - Hong Kong to taki chiński NY, Singapur reżimem przypomina dawne Tokio - za picie jedzenie czegokolwiek na ulicy, autobusach - 500 dolarowy mandat

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-08-08 11:42:06

hong kong jest wspaniały :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-08-08 10:56:52

nienawidze chin

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-08-08 09:20:58

@Anonim: tak Hong Kong jest w Chinach. mimo, że różni się od reszty Chin (częściowa autonomia, głownie w zakresie gospodarki i polityki wewnętznej), należy do Chińskiej Republiki Ludowej.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-08-08 00:44:29

mieszkańcy Hongkongu są bardzo przywiązani do swoich rodzin, wyróżniają się wrodzoną skromnością i uprzejmością. Pokora i szacunek wobec drugiego człowieka to wartości mocno zakorzenione w chińskiej kulturze CHIŃSKIEJ?!?!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1