Gdzie usiąść w samolocie, żeby przeżyć katastrofę lotniczą?

03 Lipca 2009

Przód, tył, a może środek samolotu? Zobacz, które miejsca są najbezpieczniejsze!

Gdzie usiąść  w samolocie, żeby przeżyć katastrofę  lotniczą?

Ostatnio media zasypują nas informacjami dotyczącymi awarii i wypadków samolotów. W ciągu zaledwie miesiąca świat usłyszał o dwóch wielkich katastrofach lotniczych oraz serii niebezpiecznych usterek i awaryjnych lądowań. W obliczu takich statystyk nasuwa się pytanie, czy samolot to rzeczywiście najbezpieczniejszy środek transportu? Specjaliści przekonują, że tak, choć nie zaprzeczają, że jeśli już dojdzie do wypadku, to szansa, aby wyjść z niego cało, jest minimalna.

Nie pocieszają również dane, z których wynika, że od 1970 roku z dziesiątek katastrof lotniczych, jakie się wydarzyły, przeżyła jedynie garstka osób. Niezwykłe historie niektórych z nich już opisaliśmy i z pewnością do grona tych cudownych ocaleń należałoby jeszcze dodać Bahię Bakari – 14-latkę, która jako jedyna przeżyła feralny lot Airbusa A310, rozbitego w poniedziałek w rejonie Komorów.

CNN, amerykańska telewizja informacyjna, postanowiła sprawdzić, co zwiększa prawdopodobieństwo wyjścia cało z wypadku samolotu. Jak wynika z rozmowy z doktorem Toddem Curtisem z Fundacji Airsafe.com, nie ma „bezpiecznych” i „mniej bezpiecznych” lokalizacji w samolocie. Jak jednak podaje inny ekspert z dziedziny lotnictwa, David Noland, można jednoznacznie wskazać, które miejsca zwiększają prawdopodobieństwo ocalenia. W swoim artykule, opublikowanym w 2007 roku w magazynie „Popular Mechanics”, Noland powołuje się na wieloletnie analizy 20 katastrof lotniczych, w których zginęła i uratowała się co najmniej jedna osoba. Jego badania jasno pokazują, że osoby zajmujące fotele w tylnej części maszyny mają 40% więcej szans na przeżycie niż pasażerowie siedzący pośrodku lub z przodu. „Według mnie to jest oczywiste: uderzasz w coś nagle i z oczywistych powodów przód będzie bardziej zmiażdżony niż tył. (…) Samoloty nie uderzają w góry tyłem" – powiedział Noland.

Eksperci tłumaczą również, że ważny jest typ samolotu, jakim się poruszamy. O wiele bezpieczniejsze są duże maszyny o szerszym kadłubie, np. Airbus A310 i A330 lub Boeing 747 i 777. Przypadki ocalonych wskazują również na jeszcze jedną zależność – statystycznie większe prawdopodobieństwo przeżycia mają dzieci (są wytrzymalsze fizycznie) oraz załoga, która często używa dodatkowych pasów bezpieczeństwa, zakładanych na ramiona. 

John Eakin, ekspert lotnictwa i dyrektor ośrodka Air Data Research w Teksasie, stwierdził jednak, że istotniejszy od miejsca, jakie zajmujemy w samolocie, jest rodzaj wypadku. „To, czy wyjdziesz cało, w dużej mierze zależy od tego, w jaki sposób następuje uderzenie” – przekonywał w wywiadzie dla CNN.

Nadia Tyszkiewicz

Zobacz także:

Hotel w kształcie samolotu!

Co powiesz na gorrrący urlop w stylowym kadłubie samolotu zaadaptowanego na ekskluzywny apartament z widokiem na rajską plażę?

Tytanowa modelka – wypadek otworzył  jej drzwi do kariery!

Gdyby nie tragiczny wypadek i późniejsza bardzo skomplikowana operacja, być może piękna Katrina nadal żyłaby w ukryciu.

 

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (238)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2013-05-27 19:35:06

re: Gdzie usiąść w samolocie, żeby przeżyć katastrofę lotniczą?

Ja uwazam zero najlepiej z proud usiadc zeby levied widziec co side dzieje

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-09 23:21:25

Istnieje wiele aspektów uderzenia ciała posiadającego pewną energie kinetyczną w przeszkodę. Przewidzieć to gdzie usiąść najlepiej zależy od sytuacji i można to powiedzieć dopiero po fakcie. Wydarzenie nagłe charakteryzuje się nieprzewidywalnością lotu i uderzenia. Temat bezsensowny. Fizycznie niepoprawny :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-04-22 21:20:49

Tak, a to gdzie ten twój narzeczony? chyba Cię olewa bo widzę, że bardzo sie nudzisz:)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-04-22 10:27:56

To ( ten spam ) już się zaczyna robić nudne =.=

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-07-03 17:00:03

a tam,nie ma się co bać, ja mam za sobą kilkadziesiąt lotów samolotem i o ile pierwszy raz się stresowałam to teraz jest to dla mnie rutyna i traktuję to jakbym jechała autobusem 3 przystanki, tyle że jest milion razy wygodniej :P :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-07-03 16:57:39

Jak większa? rzecierz jak auyo nie daj Boże uderzy np. w drzewo to wszyscy w nie uderzają... tyle że jest mniej ludzi...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-07-03 16:48:05

chyba się tak nie da.:|| jaki bezsens

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-07-03 16:47:06

masakra.....ale daremny artykuł:/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-07-03 16:38:28

najlepiej na skrzydle.... kurde durniejszego tematu nie mozna bylo dac

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-07-03 15:45:36

ja lece w sobote do anglii i mnie to nie robi gdzie usiąde

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz