Co powinnaś wiedzieć przed wyjazdem zagranicznym?

23 Maja 2011

Zanim zaplanujesz urlop – zwłaszcza zagraniczny – koniecznie sprawdź wiarygodność organizatora. Przekonaj się również, co zrobić, jeśli biuro podróży zbankrutuje.

zagraniczne wakacje

Powoli zbliża się sezon urlopów. W tym roku prawdziwe oblężenie czeka nadbałtyckie miejscowości – już w kwietniu pisaliśmy, że w wielu hotelach i pensjonatach na północy kraju nie ma wolnych miejsc. Warto zatem zastanowić się nad wakacjami za granicą. Uważaj jednak, bo nieprzemyślana rezerwacja wycieczki może się okazać wątpliwą przyjemnością. Przed wyjazdem sprawdź wiarygodność organizatora, zapoznaj się również ze swoimi prawami.

Wybór organizatora

Do dyspozycji masz organizatorów, pośredników i agentów turystycznych. – Zarówno organizator, jak i pośrednik muszą mieć wpis do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych. Niezależnie, z kim się kontaktujemy, powinniśmy przyjrzeć się bliżej organizatorowi naszego wyjazdu – podpowiada Marta Milewska, rzecznik prasowy mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego. Od czego zacząć? Sprawdź, czy organizator wpisany jest do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych. Informacji szukaj na stronie www.turystyka.gov.pl. Możesz również skontaktować się z pracownikiem Urzędu Marszałkowskiego (w Warszawie to numer: 22 59 79 541). Wpis w rejestrze jest bardzo ważny. Aby go uzyskać, firma musi posiadać zabezpieczenie finansowe, z którego pokrywane są koszty powrotu turystów do kraju, a także zwrot wpłat w przypadku odwołania wyjazdu lub skrócenia pobytu. Podczas sprawdzania organizatora w rejestrze, warto zwrócić uwagę na datę ważności zabezpieczenia finansowego – ważne, by obowiązywało w momencie podpisywania umowy.

Zanim podpiszesz

Każdy powinien otrzymać od organizatora wyjazdu pisemne potwierdzenie posiadania zabezpieczenia finansowego, jeśli wpłaca należność za imprezę turystyczną lub zaliczkę przekraczającą 10 proc. ceny – informuje Marta Milewska. Pamiętaj, że przed zawarciem umowy firma ma obowiązek podać ci ogólne informacje o przepisach paszportowych, sanitarnych i wizowych oraz o przeciwwskazaniach zdrowotnych do wyjazdu. Biuro musi także poinformować o szczególnych zagrożeniach życia i zdrowia na odwiedzanych obszarach oraz o możliwości ubezpieczenia. Dowiedz się, czy możesz zawrzeć również takie ubezpieczenie, które będzie cię chronić przed kosztami rezygnacji z udziału w imprezie turystycznej. Przed wyjazdem zadaniem organizatora jest podać klientom namiary na lokalnego przedstawiciela firmy, do którego można się zwrócić w razie trudności. I jeszcze jedno: firmy organizujące imprezy turystyczne za granicą muszą mieć dla klientów ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków i od kosztów leczenia.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (22)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2012-08-23 10:47:56

Też uważam, że dobry, sprawdzony organizator wycieczki to podstawa, nie chciałabym zostać oszukana podczas urlopu, bo czekam na te dwa tygodnie odpoczynku cały rok, od kilku lat latam z alfa starem i jestem bardzo zadowolona, jeszcze nigdy się nie zawiodłam, w ty roku mój wybór padł na Turcję, cudowne miejsce, a jedzonko palce lizać!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-04-02 17:33:32

Dla mnie w życiu liczą się proste rozwiązania i wszelkiego rodzaju ułatwienia. Jestem osobą zapracowaną i często podróżującą w celach służbowych. Za każdym razem miałam ten sam problem… gdzie zostawić auto przed wylotem… Rozwiązanie okazało się banalnie proste. Wystarczy wejść na parkinglotnisko24.pl i zarezerwować przez Internet miejsce parkingowe, gdzie auto pozostaje bezpieczne. Wychodzi bardzo tanio jak na tyle udogodnień i usług.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-26 10:04:28

Korfu -połowa września ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-23 17:31:31

pierwszy raz jadę za granicę, serio. byłam tylko w Czechach do tej pory :P także mam nadzieję że mój pierwszy wyjazd będę pamiętać świetnie, bo podbijamy Majorkę :D

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-23 17:39:55

maajorka! genialnie jest! a co do biur podróży, czy nie lepiej jechać na własną rękę? nie w każdym hotelu można zrobić rezerwacje prywatną ale w większości, i wbrew pozorom jest mniej zachodu niż z tymi biurami, nawet niekoniecznie trzeba znać dobrze język angielski czy inny jednak jeśli ktoś wogóle nie zna to lepiej skorzystać z biura.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-23 15:55:21

ja powiem tyle NIE KORZYSTAJCIE Z NECKERMANA !!! Jeśli już zamierzacie skorzystać z tego biura liczcie się Z WZROSTEM CENY WYCIECZKI OD 20% WZWYŻ jeśli wzrost wam nie odpowiada zapłacicie karę umowną !!! 2 lata temu z Necermanem odwiedziłam Egipt poza wzrostem ceny, zmianą katgorii hotelu nie było nic (wzrost ceny o 900 zł od osoby, w przypadku gdy lecą 4 os wzrost jest odczuwalny) w Ubiegłym roku wybralam się na Domonikanę z Neckermanem ( 13 tys od osoby 10 dni 5*hotel), na 10 dni przed planowanym odlotem dostaliśmy pismo że ze wzgledu na zmianę kusru walut wycieczka nie kosztuje 13 tys ale 16 tys OD OSOBY ok kij, na 4 dni przed oazalo się że nielecimy z Okęcia a z DORTMUNDU do dortmundu najlepiej dolecieć Lufthasą poinformowali nas ..., następnie zmiana kategorii hotelu z 5 na 3*, hotel nie z prywatną plaża a w odleglości 3 km, w zakichanej dzungli, na ogfrodzie hotelu masa węży, c się okazało na lotnisku przesiadkowym w Houston zginął 1 bagaż, brak opiekuna na lotnisku, pojawiła się młoda dziewczyna w 8 dniu.... suma sumarów sprawa trafiła do sądu, odszkodowanie w wysokości 30 tys zł co nas satysfakcjonowało, zaginiony bagaż wrócił w grudniou pół roku po pobycie ODRADZAM NECKERMANA !!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-23 18:03:35

czemu nie miałas czegoś takiego jak "gwarancja niezmiennosci ceny"? Z chlopakiem zalatwialismy wakacje na poczatku lutego do Egiptu. Wylatujemy w polowie lipca. Płacimy za osobe 3200. a teraz za osobe trzeba dać 4100 :) 900 zł jestesmy do przodu na jednej osobie :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-23 20:38:04

suma sumarów? :D :D

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-23 23:09:51

odnośnie tej Dominikany, z gwarancji niezmienności ceny odstępuje coraz więcej biur podróży, była topodróż poślubna, miały być najwspanialsze wakacje, były najgorsze, nie wiadomo było śmiać się czy płakać, na wspomnianym lotnisku w Dortmundzie z powodu strajku pracowników lotniska, wszystkie loty były sporo opużnione a 60% odwołane, nasz lot był opuźniony 8h, przy czym nie było powiedziane ile mamy czakać..... mieszkam od lat w Paryżu, kupując tam taką wycieczkę zapłaciłabym niewiele więcej i bez tych przykrych wspomnien, mąż jest prawnikiem poruszył niebo i ziemie, łącznie z ministerstwem spraw zagraniczych, odszkodowanie dostało 40 uczestnikow wycieczki, w tym roku leccimy na Jukatan tym razem z francuskiego biura. Pozrawiam

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-23 14:31:16

Bułgaria - Złote piaski ;D musi być ok ;D

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-23 23:04:09

miejscowość sama w sobie bardzo miła i przyjemna, jak byłam dwa i pół roku temu jedyne polskie słowo które znali Bułgarzy to 'zaje*iste';D i o wszystkim tak mówili - o pizzy, malinach itd ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-23 14:28:35

Paryż - Hiszpania już za 2 miesiące oby wszystko poszło tak jaki należy :))

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-23 13:02:36

A ja jade za 2tyg. do Grecji :) Bardzo się cieszę bo juz bardzo dawno bylam na wakacjach :) I z moim chłopakiem!!!! :DDDD sorki ale jestem bardzo podekscytowana xd

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-23 15:05:16

w Grecji kryzys ale może zarobią na twoim przyjeżdzie jeśli biega o turystyke:)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-23 12:46:31

ja kiedyś pojechałam na wycieczkę do Egiptu - niby wszystko miało być na wysokim poziomie, hotel wyżywienie, a było tak tragicznie, że natychmiast miałąm ochotę wracać! reklamację w biurze podróży oczywiście złożyłam - tak jak jest napisane w artykule. Najważniejsze to nie chować głowy w piasek i wytknąć wszystkie niedociągnięcia!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-23 15:06:46

e niewiem co wy w tym Egipcie widzicie: piasek na pustyni, piramidy na które można się pewnie tylko gapić, upał, bieda i konflikty troche strach tam jechać do takich krajów

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-23 20:20:04

Ja tam widzę jeszcze klimat, pogodę, atmosferę, odmienną, ciekawą kulturę. i wiele innych. Zależy od punktu widzenia :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-23 12:43:23

kiedyś biuro podróży w którym wykupiłam wycieczkę splajtowało. Teraz mam uraz do wszelkich wyjazdów :(

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-23 15:08:29

a nie lepiej na własną reke planować wyjazd a nie przez biuro.... można samemu znależć stronki na necie o warunkach w danym kraju o hotelach atrakcjach i wybrać to co nam pasuje a nie co oferuje biuro i napewno wyjdzie taniej

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz