Najsłynniejsze "nosy" świata! Poznaj wielkich KREATORÓW ZAPACHÓW

17 Lutego 2011

Sprawdź, kto stworzył zapach Twoich ulubionych perfum!

Najsłynniejsze

Niepowtarzalny aromat naszych perfum to zasługa prawdziwych artystów. Kreatorzy zapachów, potocznie zwani też "nosami" (od części ciała, którą wykorzystują w swojej pracy) to ludzie wyjątkowi, posiadający niesamowity zmysł i twórcze uzdolnienia. Rozpoznawanie i komponowanie zapachów to bowiem nie lada sztuka. Fachowcom stworzenie nowych perfum zajmuje średnio aż dwa lata.

Proces powstawania zapachów to jednak nie tylko artystyczna zabawa, lecz także ciężka praca. Kreatorzy zapachów mogą pracować tylko określoną liczbę godzin w tygodniu, gdyż ich zmysł węchu musi odpocząć. Są na diecie – z ich jadłospisu wykluczone są ostre potrawy, a także przyprawy, które mogłyby wpłynąć na rozpoznawanie zapachów. Zabronione są również papierosy i alkohol oraz używanie innych kosmetyków zapachowych. Opłacają się jednak wszystkie te wyrzeczenia. Najlepsze nosy są bowiem rozchwytywane, a producenci perfum płacą im olbrzymie sumy za tworzenie cudownych zapachów.

Na całym świecie, rozpoznawaniem, oceną i komponowaniem zapachów zajmuje się wiele osób. Jednak tych najbardziej znanych kreatorów, ludzi którzy zasłynęli się w historii tworzenia perfum jest tylko kilku. Warto więc przyjrzeć się bliżej tym niesłychanym osobowościom…

Ernest Beaux

Zapewne wszyscy słyszeli o Gabriele Coco Chanel i jej perfumach. PostaĆ Ernesta Beaux jest jednak zupełnie nieznana, mimo że to właśnie jemu świat zawdzięcza formułę No. 5. Zaskakująca jest historia życia tego wielkiego twórcy. Mężczyzna urodził się w Moskwie i oficjalnie był zawodowym żołnierzem. Prywatnie jednak interesował go świat zapachów. Artysta badał pochodzenie różnorodnych aromatów, przygotowywał oryginalne kompozycje, które później przedstawiał swojej znajomej Gabrielle. O powstaniu zapachu Chanel No.5 krąży wiele legend Jedna z nich głosi, że asystent Ernesta "przedawkował" aldehyd, co nadało kompozycji niepowtarzalny charakter. Druga wersja zakłada, że perfumy świadomie stworzył sam Beaux zainspirowany "świeżością północnych jezior o północy na półwyspie Kolskim", gdzie stacjonował jego pułk.

Jacques Polge

Od kiedy Gabrielle Chanel wybrała kompozycję zapachową zaprojektowaną przez Ernesta Beauxa, i nazwała ją swoją szczęśliwą cyfrą 5, oryginalna formuła perfum Chanel No.5 nie była nigdy modyfikowana (czyli od 1921 roku). Aż do czasu, gdy "nos" perfum Chanel Jacques Polge stworzył jej nowy wariant - Chanel No. 5 Eau Première. Nowa formuła jest nadal podobna do oryginału - zmysłowa i szalenie kobieca. Dominują w niej nuty zapachowe neroli, róży, jaśminu, ambry i drzewa sandałowego. NowoŚciĄ, którą wprowadził Jacques Polge jest lżejsze stężenie tych składników, co daje w efekcie świeższą wersję perfum. Artysta stworzył również wiele innych ciekawych kompozycji, głównie dla firmy Chanel.

Jean-Paul Guerlin

Artysta ten należy do wielkiego rodu Guerlinów, założycieli sławnego przedsiębiorstwa produkującego perfumy i kosmetyki. Nie mniej utalentowany, jak jego poprzednicy, stworzył kolejne kompozycje, które ugruntowały pozycję firmy wśród najlepszych światowych producentów perfum: Vétiver (1959), Habit Rouge (1965), Nahéma (1979), Jardins de Bagatelle (1983), Samsara (1989), Héritage i Coriolan.

 

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (10)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2011-03-01 13:26:08

i po co tyle gadac. co mnei obchodzi co ty lubisz PS. smuć się

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-02-17 16:57:44

z wymienionych tutaj zapachów podobają mi się mocne, ciężkie, raczej wieczorowe CINEMA - YSL. ciekawa jestem kto stworzył np ulubione Gucci Envy Me lub męskie Lacosty zielone lub niebieskie? ahhh te zapachy.... marzenie :D

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-02-17 14:13:42

nie gadaj głupot tylko się smuć

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-02-17 13:43:40

Aha... czyli my jak na codzien jemy normalnie, pijemy, alkohol, używamy przypraw itd to nie czujemy prawdziwego zapachu perfum bo mamy zepsuty węch! Śmieszne. To po co oni stwarzaja zapachy ktore dostrzegają "wybrane" osoby.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-02-17 15:18:44

nie chodzi o samo wachanie zapachu, tylko jego KOMPONOWANIE.. sprobuj stworzyć jakis zapach w pomieszczeniu albo ubraniach przesmierdnietych fajkami, powodzenia

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-02-16 22:30:04

i tak ma być

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-02-15 23:04:33

:-(

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-02-15 23:01:36

co sie usmiechasz

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-02-15 18:19:37

:-)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1