Najczęstsze problemy z paznokciami: Pęknięcia, złamania, wrastanie (Jak je rozwiązać?)

Paznokcie mogą dużo powiedzieć o stanie zdrowia właściciela. Niestety, często ich wygląd odbiega od ideału. Jakie schorzenia paznokci są najpowszechniejsze?
Najczęstsze problemy z paznokciami: Pęknięcia, złamania, wrastanie (Jak je rozwiązać?)
11.11.2013

Zdrowe paznokcie są gładkie, lśniące i przezroczyste, o różowawym zabarwieniu. Wzmacniają czubki palców dłoni oraz stóp, zabezpieczają je przed uszkodzeniem oraz okrywają końcówki palców, powodując, że opuszki stają się bardziej wrażliwe na dotyk. Zdrowy paznokieć u ręki rośnie około 3 mm miesięcznie. U osób starszych rosną one wolniej, stają się cieńsze i pojawiają się na nich pionowe prążki.

Zadbane paznokcie stanowią ozdobę, jednak są one podatne na wiele schorzeń. Jeśli pojawią się jakieś nieprawidłowości, ważne jest, by skonsultować się z lekarzem w celu postawienia diagnozy. Choroby paznokci mogą mieć bowiem różne przyczyny.

Niewłaściwa pielęgnacja

Wiele problemów z paznokciami wynika ze zbyt częstego używania albo uczulenia na lakiery, zmywacze i sztuczne paznokcie (zwłaszcza tipsy). Nadmierne moczenie w wodzie i/lub mocnych chemikaliach również uszkadza paznokcie, prowadząc do ich złuszczania, rozdzielania, pękania albo złamań. Natomiast wskutek noszenia ciasnego obuwia ze zwężonymi noskami oraz niewłaściwego obcinania i ranienia paznokci u stóp dochodzi do ich wrastania. Z kolei obgryzanie paznokci bądź zbyt głębokie usuwanie skórek sprzyja zakażeniom bakteryjnym. W rzadkich przypadkach zakażenie z obrzeża płytki rozszerza się na tkanki otaczające.

Tego nie lekceważ

Poważne choroby mogą powodować zmiany w tempie wzrostu paznokcia. W takiej sytuacji na płytce czasem pojawiają się liczne poprzeczne prążki. Łuszczyca może być przyczyną szorstkości i powstawania zagłębień w paznokciu. Niedobór żelaza może mieć wpływ na rozdwajanie paznokci, ich łamliwość i zblednięcie, a jeśli niedobór jest poważny – może wystąpić łyżkowate zakrzywienie. Białe plamki, często pojawiające się na paznokciach, są przeważnie skutkiem uderzeń i siniaków w obrębie podłoża paznokcia. Niekiedy plamki współwystępują z niedoborami pokarmowymi, ale mogą też towarzyszyć zapaleniu podłoża paznokcia.

Jak rozpoznać schorzenie?

Te nieskomplikowane rozpoznaje się na podstawie wyglądu paznokci. W razie podejrzenia zakażenia grzybiczego pobiera się zeskrobiny z płytki paznokciowej i wykonuje posiew w celu zidentyfikowania grzyba. Jeśli pojawią się czerwone paski, odbarwienia, dołki bądź zmiana kształtu, wskazane są dodatkowe badania dla wykrycia ewentualnej choroby. Leczenie zakażeń paznokci bywa trudne i może wymagać zarówno miejscowego, jak i doustnego podawania specjalistycznych leków. Zakażenie bakteryjne, które zaczęło się rozszerzać z łożyska paznokcia, często zwalcza się doustnymi antybiotykami o szerokim zakresie.

paznokcie

Niebieskawe zabarwienie płytki (sinica) bywa objawem choroby serca albo płuc. Poziome wypukłości czasem występują w niedożywieniu i niektórych zaburzeniach hormonalnych. Paznokcie wklęsłe mogą oznaczać niedokrwistość lub problemy z tarczycą. Paznokcie, które rosną do przodu, a następnie zakrzywiają się wokół końca palca, mogą być objawem choroby płuc, wątroby, jelita grubego albo serca. Z kolei poziome białe paski pojawiają się nieraz w niedokrwistości sierpowatej, chorobie serca, ziarnicy złośliwej czy niewydolności nerek.

Zastrzał albo grzybica

Innym częstym schorzeniem paznokci jest zastrzał – mały ropień tworzący się na palcu dłoni lub rzadziej stopy. Może się on znajdować w okolicy korzenia paznokcia albo ścięgien. Zastrzały najczęściej występują wokół brzegu płytki paznokciowej i zwykle są skutkiem zakażenia bakteryjnego. Zakażony obszar ulega obrzękowi i zaczerwienieniu, boli i pulsuje, a z czasem tworzy się zbiornik ropy. Natomiast u ok. 3 proc. populacji występują infekcje grzybicze paznokci. Znane są różne postaci zakażenia grzybiczego, przy czym wiele z nich jest łagodnych i bezbolesnych. Jednak nieleczona grzybica sprawia, że zakażony obszar się rozszerza. Czasami zajmuje skórę dłoni i stóp, mogą się też zarazić nią domownicy.

Trudne leczenie grzybicy

Bardzo trudno leczeniu poddają się natomiast zakażenia grzybicze, pomimo miejscowego stosowania maści, a niekiedy także doustnego przyjmowania antybiotyku. Większość brodawek tworzących się wokół podstawy i na obrzeżach paznokcia zanika samoistnie, a te, które pozostają, usuwa się zwykle ciekłym azotem. Można też codziennie zmiękczać je mieszaniną kwasu salicylowego i mlekowego – w rezultacie następuje ich stopniowe złuszczanie. Ale uwaga – żadne leczenie nie jest w stanie naprawić uszkodzonego starego paznokcia. Leczenie musi być kontynuowane do momentu, aż stary, zakażony paznokieć zostanie całkowicie zastąpiony nowym. Jeśli zakończy się ono zbyt wcześnie, infekcja grzybicza nie zostanie wyleczona.

Chroń swoje paznokcie

Osobom, które obgryzają lub skubią paznokcie z powodu nadmiernego napięcia nerwowego albo stresu, może pomóc głębokie oddychanie, medytacja czy posmarowanie opuszków palców oraz paznokci gorzkim preparatem dostępnym bez recepty w aptece. Jeśli paznokcie są suche i łamliwe, można stosować witaminę A i z grupy B. Proste schorzenia można leczyć samemu w domu, przestrzegając pewnych zasad, które uchronią nas też przed uszkodzeniami i rozwojem chorób.

- Zrezygnuj z tipsów, które bardzo osłabiają płytkę paznokcia;

- Nie używaj paznokci jako wygodnego narzędzia (!);

- Podczas sprzątania noś rękawiczki, by paznokcie pozostały suche i by nie narażać ich na niepotrzebne niszczenie oraz zdzieranie;

- Po umyciu rąk albo po kąpieli wetrzyj w paznokcie i przylegającą tkankę płyn albo krem nawilżający;

- Ogranicz do niezbędnego minimum stosowanie silnych lakierów do paznokci oraz zmywaczy. Sprawdzaj ich skład i unikaj takich, które zawierają szczególnie szkodliwy formaldehyd;

- Pamiętaj, że usuwanie skórek roztworami chemicznymi czy cążkami pozbawia paznokcie szczelnej i skutecznej bariery przed zakażeniami. Zamiast tych metod dermatolodzy zalecają odsuwanie skórek (np. patyczkiem) po wcześniejszym namoczeniu paznokci w ciepłej wodzie.

Ewa Podsiadły-Natorska

Polecane wideo

Komentarze (14)
Ocena: 5 / 5
inna2 (Ocena: 5) 21.03.2015 11:11
witam Witam . tez bardzo długo miałam problem z paznokciami . jakiś czas temu wpadłam w obsesje odchudzania , później pojawiła się anemia , problemy z włosami i paznokciami . paznokcie rozdwajały się , co udało mi się zapuścić to sie łamały to był jakiś koszmar . zażywałam przeróżne witaminy , skrzymy , pokrzywy , ale nic nie przynosiło efektów .kupowałam tabletki bardzo drogie i nie ... ręce mi opadały byłam załamana . Poszłam w końcu dermatolog i przepisała mi żelazo Chela - ferr. Na początku pomyślałam sobie ze co mi da żelazo jak już próbowałam wszystkiego , ale pomyślałam co mi szkodzi i wyobraźcie sobie że pomogło po 3 tyg stosowania zobaczyłam ze paznokcie są twardsze i mniej się łamią , nie przypuszczałam że to może być wina braku żelaza byłam w szoku . ;) Polecam
odpowiedz
Magda (Ocena: 5) 18.05.2014 22:59
Wielu problemom można w bardzo łatwy sposób zaradzić. Biorę regularnie skrzypolen i mam mocne naturalne paznokcie. To w końcu wizytówka, a skrzyp z cynkiem i mikroelementami dobrze je odżywia.
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 27.04.2014 02:45
może to nie do końca na temat ale to chyba najczestsze z wymienionych tu schorzen, mam nammysli wrastające paznokcie i bardzo dokuczliwe. mnie właśnie wyleczono metoda kostki arkady, to nowa metoda wiec jeszcze stosunkowo niewiele osób się orientuje a rezultaty są wspaniale. kiepsko radze sobie z opisywaniem medycznych rzeczy ale wszystkie informacje są na stronie gabinetu Libramax.Polecem
odpowiedz
zuzka (Ocena: 5) 03.04.2014 15:33
ja mialam bardzo porozdwajane paznokcie, byly kruche i lamliwe. Ale dzis ten problem mnie nie dotyczy, zainwestowalam i poszlam do salonu na manicure japonski ;) Jestem bardzo zadowlona z efektu. Nie wiedzialam, ze taka krzemionka wcierana w plytke paznokcia moze zdzialac cuda. POLECAM WAM BARDZO. Ja robilam w m studio wroclaw na grota roweckiego, super gabinet ;))
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 12.12.2013 23:31
Koleżanka miała koszmarne problemy po żelu. Plamki, łuszczenie, rozwarstwianie. Poratowała się domowymi metodami i serum do paznokci Biovax.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie