Przepis na zupę odchudzającą

17 Marca 2017

Czyli jak schudnąć bez efektu jo-jo?

zupa a odchudzanie

Większość dostępnych w Polsce, jak i na świecie diet, skupia się głównie na maksymalnej utracie wagi. Nagła zmiana codziennej rutyny, dostosowanie się do narzuconych, często rygorystycznych zaleceń jest efektowne, jednak tylko do momentu zakończenia odchudzania. Powrót do starych zwyczajów, często powoduje tzw. efekt jo-jo, czyli powrót do pierwotnej wagi. Osoby chcące schudnąć zapominają o fundamentalnych podstawach w procesie utraty wagi jakim są: odpowiednie przygotowanie psychiczne, dbałość o zdrowie, a także pielęgnacje ciała.


Krok Pierwszy – Psychika


Większość popularnych metod utraty wagi nie podejmuje tematu psychologicznego aspektu, który jest niezwykle ważny, by prawidłowo przejść proces odchudzania. Osoby otyłe, które na co dzień muszą się zmierzyć z komentarzami na temat swojej wagi, postrzegają siebie dość negatywnie. Brak akceptacji, niska samoocena, obsesyjne myślenie o jedzeniu i spożytych kaloriach, wpędzają w jeszcze większe zakłopotanie i bezsilność. Zadziwiająco, o wiele szybciej można odchudzić ciało, niż zmienić psychikę. Odchudzając się, ważnym elementem jest wsparcie ze strony innych i motywacja, ale przede wszystkim postawienie sobie przez osobę odchudzającą się fundamentalnych pytań: „Czemu chcę się tego podjąć? Dla kogo? Po co?”. Już sformułowanie własnych odpowiedzi na pytania, daje większą szansę na prawidłowe przejścia przez proces odchudzania. Brak odpowiedniego przygotowania i wyznaczenia celu, powoduje szybszą rezygnację, powrót do starych nawyków, a przede wszystkim wewnętrzną destrukcję.
Program Przemian stawia etap psychologiczny jako podstawę, bez której nie jest możliwe rozpoczęcie odchudzania, a następnie osiągnięcie wyznaczonego celu. Monika Honory często podkreśla, że aby proces utraty wagi był skuteczny, niezbędne jest właściwe nastawienie psychiczne.


Krok Drugi – Zdrowie


Dla wielu Polaków termin „niedożywienie” kojarzony jest ze zbyt małą masą ciała, anorektycznym wyglądem, a także niedoborem składników pokarmowych. Jednak lekarze zajmujący się problemem nadwagi i otyłości, zaznaczają, że nadmiar kilogramów, na pozór dający poczucie dobrze dokarmionego oraz w pełni zaspokojonego odżywczo organizmu, jest de facto jakościowym niedożywieniem. Codzienny jadłospis osoby z nadwagą jest zazwyczaj monotonny i mało zróżnicowany, bogaty przede wszystkim w tłuszcze nasycone oraz cukry proste. Wynikiem takiego modelu jedzenia są dolegliwości ze strony układu pokarmowego, a także rozwój zespołu metabolicznego – miażdżycy, cukrzycy, nadciśnienia. By skutecznie temu zapobiec, należy stopniowo wprowadzać małe zmiany do menu.
Program Przemian wg Moniki Honory, nie eliminuje z jadłospisu żadnej grupy produktów spożywczych, dzięki czemu organizm otrzymuje wszystkie wartości odżywcze. Dodatkowym atutem Programu jest różnorodność wykorzystywanych składników, w których można znaleźć chude mięso, ryby, rośliny strączkowe, a także kasze, makarony czy ryż. Zupy autorstwa Moniki Honory,
są przygotowywane w sposób tradycyjny, bez dodatku smażonych czy wędzonych produktów. Oznacza to, że są lekkostrawne i nie obciążają przewodu pokarmowego. Co więcej, jest to idealna forma posiłków dla osób z nadwagą i otyłością, które mają spowolniony metabolizm. Dlaczego? Podstawowym składnikiem większości zup są warzywa, które stanowią naturalne i nieocenione źródło błonnika. Dostarczany do organizmu błonnik pod postacią warzyw, zdecydowanie przyśpiesza przemianę materii, a także pomaga oczyścić jelita.
Jedzenie zup jest tylko jednym ze stadiów Przemian. Po uzyskaniu odpowiedniej dla siebie masy ciała i oczyszczeniu organizmu, Monika Honory mówi o III etapie Programu, polegającym na stopniowym wprowadzaniu stałych produktów w formie gotowanej, takich jak dania przyrządzone na parze. Wiele osób odchudzających się z Moniką, dzięki tej formie posiłków wyrównało u siebie m.in. lipidogram, poziom cukru we krwi, czy poprawiło wyniki morfologii.


Krok Trzeci – Ciało


Wraz z wiekiem, ciało człowieka produkuje coraz mniejszą ilość kolagenu oraz elastyny, które wpływają m.in. na jędrność i zdolność do regeneracji skóry. Dodatkowo, gdy do procesu starzenia się dojdzie otyłość, pielęgnacja ciała staje się wręcz niezbędna. Niestety, jest to proces często pomijany wśród osób cierpiących na nadmiar kilogramów. Dlaczego? Ludzie z otyłością niechętnie eksponują swoje ciało, ponieważ często oprócz widocznej nadwagi, na skórze pojawiają się alergie, takie jak wysypki, atopowe zapalenie skóry czy pokrzywka spowodowane niewłaściwym sposobem odchudzania.
Przy niewielkiej utracie wagi, np. do 10 kilogramów, na skórze nie ma widocznych zmian w postaci rozstępów, czy nadmiaru skóry. Jednak utrata powyżej 30 kilo, jest już w znaczny sposób zauważalna. Rozciągnięta skóra, szczególnie u osób po 40. roku życia nie wraca tak szybko do jędrności jak u osób młodszych. Dlatego też, bardzo ważne jest, aby wraz z rozpoczęciem procesu odchudzania, zająć się prawidłową pielęgnacją ciała. Program Przemian jako jeden z procesów kosmetyki ciała, zaleca codzienne szczotkowanie skóry. Dzięki temu, możliwe jest nie tylko pozbycie się martwego naskórka, ale także stymulacja skóry do produkcji nowych komórek, pobudzenie układu krążenia oraz układu limfatycznego. Oprócz szczotkowania, nie należy zapominać o lekkiej, nie przeciążającej układu kostnego aktywności fizycznej, w postaci spaceru czy pływania na basenie.


Połączenie wszystkich wyszczególnionych powyżej kroków, pozwoli prawidłowo przejść przez proces utarty wagi, bez efektu jo-jo.

 

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (4)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Ola
(Ocena: 5)
2017-06-02 15:02:24

Zupę przetestowałam i jest naprawdę świetna, ale za pierwszym razem wyszła mi średnio za co winię szczerze mówiąc mleczko kokosowe, zdecydowanie trzeba patrzeć na skład, potem zamówiłam sobie solidniejsze mleko z ekopiramidy (a do tego tą mąkę bezgultenową bo za pierwszym razem użyłam najzwyklejszej pszennej) i zupa już wyszła naprawdę bajecznie więc na pewno będę do niej wracać

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
inga
(Ocena: 5)
2017-03-24 18:39:43

Uwielbiam zupy, często je sobie przyrządzam w wersji fit jako wspomagacz treningów w fitcurves. Wcześniej nie zdawałam sobie sprawy z tego, że dietetyczne przepisy mogą być takie smaczne. W sumie mogę powiedzieć, że polubiłam ten nowy tryb życia, więc efekt jo-jo już mi nie zagraża.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
karolajjna
(Ocena: 5)
2017-03-18 20:51:12

każdy sposób jest dobry na schudnięcie o ile jest zdrowy. moja sąsiadka na iqacai schudła 12 kilo w dwa miesiące niecałe, a jak zaczynała to wszyscy drwili, że to tabletki naturalne to naturalnie nic nie schudnie. teraz wszystkim wstyd. i bardzo dobrze.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-03-17 10:39:43

Różne źródła polecały mi tabletki slimcea... same pozytywy.. zaryzykowałam ale nie obiecywałam sobie wiele. Muszę jednak przyznać, że byłam niedowiarkiem który powinien uwierzyć w pozytywne działanie. Odczuwałam po 2-3 dniach już pierwsze zmiany w przemianie materii. Głód zanikał wieczorami więc zaczełam ładnie chudnąć. Wynik zostawie dla siebie ale na prawdę to działa ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1