Zredukować wagę do zera

19 Kwietnia 2016

Anoreksja to choroba nie tylko ciała, ale przede wszystkim duszy.

anoreksja

„Większość osób cierpiących na anoreksję to młode kobiety. Chcą być szczupłe i piękne, coraz mniej jedzą, żeby schudnąć, ale z czasem chudnięcie staje się celem samym w sobie i prawie zupełnie przestają jeść. Jakby chciały osiągnąć ekstremum i zredukować wagę do zera” – napisał w jednej ze swoich powieści Haruki Murakami. Trudno o bardziej trafną definicję anoreksji.

Ta zdradliwa choroba sprawia, że możemy być okazami zdrowia, ale kiedy mózg podpowiada nam, że jest nas za dużo - jesteśmy w stanie unicestwić się na własną rękę. Chora dochodzi do wniosku, że nie wygląda tak dobrze, jak szczuplejsze koleżanki i gwiazdy, a w efekcie zaczyna nienawidzić własnego ciała. Postanawia schudnąć, ale później nie jest w stanie tego procesu zatrzymać. Ciągle ma wrażenie, że jeszcze kilka kilogramów i centymetrów uda się pozbyć.

Nawet wtedy, kiedy zostaje praktycznie pozbawiona tkanki tłuszczowej i mięśni. Ciało składa się niemal wyłącznie ze skóry i kości. Przypomina to uzależnienie. Uzależnienie od niejedzenia. Co dziesiąta chora, która nie podejmie leczenia, umiera. Skrzywione postrzeganie siebie jest tak mocno zakorzenione, że trzeba z nim walczyć praktycznie przez całe życie. Negatywne skutki głodzenia się także pozostają na zawsze.

Doskonale wie o tym Dagmara*, która zachorowała na anoreksję w gimnazjum. Co spowodowało, że wpadła w sidła jadłowstrętu? I czy udało jej się wyjść na prostą?

Zobacz także: Jestem uzależniona od jedzenia

 

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (6)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2016-04-19 08:40:15

re: Zredukować wagę do zera

ja sama miałam anoreksję. taka choroba jest typowa dla obsesyjnych osobowości, więc łatwiej się jej pozbyć, jeśli jedną obsesję zmienimy na drugą. dla mnie zmianą na lepsze był i jest jak dotychczas sport. z tego, co czytam w internecie dużo dziewczyn taką właśnie zmianę wybiera.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-04-19 07:04:58

re: Zredukować wagę do zera

Anoreksja zmienia mózg :( Koleżanka która się głodzi kiedyś powiedziała że powinnam odchudzać swoją 8 miesięczną córkę bo wygląda jak pulpet. Spytałam się jej jak mam to niby zrobić?! Odpowiedz "nie dawaj jej jedzenia". Od tego czasu już się nie kontaktujemy, boje się takich osób. Pół roku temu sama urodziła córkę...podejrzewam, że jeżeli "będzie za gruba" to będzie ją "odchudzać".

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-04-19 13:35:15

Coooo?! A niby co? Mąż groził jej rozwodem to trochę przytyła i znowu swoje. Nic na siłę, alkoholika też się nie zaciągnie za fraki na odwyk gdy dobrze radzi sobie rade w życiu, dzieci są najedzone, ubrane, a w pracy same sukcesy. Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Ma rodzinę to niech oni ją skierują na leczenie. I nie uważam, że to "kaprys" tylko poważna choroba, napisałam przecież "Anoreksja zmienia mózg"

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1