Zasady diety osób pracujących w biurze

Pobudka o świcie i przygotowania w biegu, szybka kawa i niekiedy papieros. Czy to Ci coś przypomina?
Zasady diety osób pracujących w biurze
Fot. Unsplash
21.11.2017

Jak wygląda przeciętny dzień aktywnej zawodowo osoby? Otóż najczęściej ma on dość schematyczny przebieg. Pobudka o świcie i przygotowania w biegu, szybka kawa i niekiedy papieros. Z reguły symboliczne śniadanie na stojąco lub (o zgrozo) wcale nie starcza na nie czasu. Taki początek dnia owocuje rychłym bolesnym ssaniem w żołądku i początkiem wrzodów. Po dotarciu do pracy dla zaspokojenia głodu i poprawy nastroju, siedząc przy biurku kolejna kawa i pojadanie tego co jest pod ręką lub długo, długo nic... Aż nachodzi nas niemożliwe do przezwyciężenia uczucie głodu i jeżeli nie mamy obiadu, chęć choćby na... czekoladę. Ta ochota to nic innego jak potrzeba szybkiego dostarczenia cukru do krwi. W ciągu dnia kolejne kawy lub cola i finiszujemy obfitą obiadokolacją. Potem telewizor, łóżko i odwiedziny w kuchni już grubo po północy. Czy to ci coś przypomina?

Dlaczego warto jeść 4-5 posiłków w ciągu dnia i to najlepiej o stałych porach? Bo przyzwyczajasz w ten sposób swój organizm do regularnego dostarczania pożywienia i braku konieczności magazynowania zapasów w tkance tłuszczowej. Dzięki temu również eliminujemy podjadanie między posiłkami i ewentualnie także ułatwiamy sobie zrzucenie kilku zbędnych kilogramów.

Dobre śniadanie = sprawny umysł

Zawsze jedz śniadanie przed wyjściem z domu. Jest ono najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Brak porannego posiłku powoduje, że zawartość cukru we krwi jest niska, przez co mogą się pojawiać bóle głowy, dreszcze, osłabiona koncentracja, no i w bezpośrednim następstwie - obniżona sprawność intelektualna. Dostarczona w śniadaniu energia pozwoli ci być aktywnym i w pełni sił przez cały dzień. Spotkanie z szefem czy kontrahentem będzie bardziej efektywne po posiłku dostarczającym energii. Dla porannych niejadków obok standardowych propozycji kanapek czy przetworów mlecznych, bardzo zdrowe i szybkie w przygotowaniu są gotowe soki owocowe i warzywne, lub na czasie własnoręcznie przygotowane koktajle z jarmużem, czy czarną porzeczką. Dla tych lepiej zorganizowanych lub wcześniej wstających dyniowe placuszki z ricottą i cynamonem lub jajka w szpinaku.

Lekkie co nieco

Minęły 2-3 godziny. Czas na drugie śniadanie. Pomijając je, aż do obiadu możesz czuć głód, zmęczenie i senność, a do tego następny posiłek może okazać się większy niż powinien. Zamiast kolejnej kawy, zjedz coś lekkiego! Odżywisz swój mózg i dostarczysz mięśniom niezbędnych składników. Może to być szybka przegryzka, np. jogurt, kefir, maślanka, sok owocowo-warzywny (zwłaszcza pomidorowy, ze względu na bogactwo potasu, który ułatwia opanowanie stresu i kontrolę ciśnienia) między jednym a drugim spotkaniem z klientem. Jeśli jednak cenisz sobie smak i swoje zdrowie przygotuj sałatkę z brukselki i fasolki z płatkami migdałów lub Sałatkę brokułową z selerem naciowym i orzechami dostarczą mało kalorii a dużo witamin i składników mineralnych.

Biznesowy lunch

Na obiad zapraszamy w godzinach 13:00-15:00. Najlepiej gdyby był bogaty w białko, czyli np.: chude mięso i węglowodany - w postaci produktów zbożowych. Produkty te dostarczą twojemu organizmowi wiele cennych składników. Jeżeli nie wybierasz się do restauracji i nie masz stołówki w pobliżu pracy w prosty i szybki sposób możesz samodzielnie przygotować sobie smaczny i pożywny posiłek bazując na wstępnie przygotowanych warzywach sprzedawanych pod postacią mrożonych mieszanek. Możesz wybrać gotowe mrożone danie (z mięsem i np. ryżem), lub przygotować mięso oddzielnie, tak jak najbardziej lubisz i tak samo ugotować ryż np. z dodatkiem np. kurkumy działającej silnie antyrakowo oraz nadającej mu apetycznego złotego koloru lub przygotuj szybkie jednogarnkowe danie jak paella z krewetkami. Jeśli z kolei masz w pobliżu catering z którego chcesz skorzystać (jakąś jadłodajnię lub ostatecznie tzw. „Pana Kanapkę”), wybieraj tam klarowne zupy oraz dania z drobiu i ryb bez panierki, kasze, ryż i makarony (najlepiej razowe), surówki bez dodatku tłustych sosów, majonezu lub gotowe sałatki lecz bez dodatku sosu. Gdy natomiast jadasz szybkie dania na mieście lub masz spotkania biznesowe w restauracjach (często kilka jednego dnia), nie wstydź się poprosić kelnera o pół porcji.

Kolacja na dobry wieczór

Zawsze w towarzystwie warzyw. Ostatni posiłek dnia powinien być raczej ubogi w kalorie a bogaty w witaminy i składniki mineralne, i zjedzony na 3-4 godziny przed snem. Sięgaj więc po warzywa z dodatkiem ryby, kurczaka, jajka oraz kromkę razowego pieczywa. Ten zestaw przygotujesz w przysłowiowe 5 minut! Wystarczy puszka tuńczyka lub paczkowany łosoś, pomidor, sałata i warzywa mrożone by wyczarować ulubione wrapy np. fajitas z kurczakiem. Dodatkowo danie można wzbogacić pestkami dyni lub słonecznika lub wręcz zastąpić mięso orzechami. Zwolennicy nabiału też mają pole do popisu: twarożek z owocami na ciepło, bogatymi w witaminę C i antocjany wiśniami czy malinami. Soki owocowe, warzywne, a także jaja w różnej formie (omlety w warzywami tzw, fritatty, jajecznice, jajka na miękko) czy też kawałek tarty z ricottą i warzywami włoskimi.

dieta biurowa

Fot. Unsplash

Jak wprowadzić nowe zasady?

Zmiana nawyków żywieniowych ma fundamentalne znaczenie. Należy przede wszystkim zrezygnować z podjadania między posiłkami i oprzeć się pokusie korzystania z (niestety) poręcznych fast foodów. Spożywanie posiłków bez pośpiechu i o stałej porze powinno stać się twoim codziennym zwyczajem. Pamiętaj o tym, że nieprawidłowe odżywianie się wpłynie nie tylko na przybieranie na wadze i zdrowie ale także na stan ciała i umysłu niezbędny do efektywnego funkcjonowania całego organizmu i to nie tylko w pracy.

Na szczęście współczesny rynek żywności wychodzi naprzeciw osobom bardzo zapracowanym. Z bogatego asortymentu na półkach sklepowych można wybrać wiele funkcjonalnych i zdrowych propozycji do wykorzystania jako przekąski oraz jako produkty do przygotowania szybkich posiłków:
nabiał (jogurty, sery i serki itp. krowie i kozie),
produkty pochodzenia roślinnego np. sojowe desery, mleka roślinne
gotowe do schrupania surowe warzywa,
soki szczególnie warzywne albo owocowe
niskokaloryczne przegryzki np.: chrupki warzywne i owocowe, chrupkie pieczywo i wafle ryżowe,
coś na słodko i ciepło – kisiel, szczególnie jesienią i zimą, super jeśli przygotowujemy go sami z wykorzystaniem owoców mrożonych
ekspresowo szybkie do przygotowania zupy i warzywa będące dodatkiem dla mięsa, ryby czy nasion strączkowych.

A pierwsza i najważniejsza zasada to: zaplanuj zakupy. Dzięki temu masz zawsze pod ręką to co ci potrzebne. Wybieraj też produkty zdrowe i takie, które w przechowywaniu nie tracą wartości odżywczych, są wygodne w porcjowaniu (dla jednej osoby lub dla rodziny) i są szybkie w przygotowaniu.

A jak samodzielnie określić co powinno znaleźć się na talerzu? Komponując zdrowy posiłek kieruj się tzw. metodą 1 talerza:
1. podziel talerz na pół,
2. połowę powinny zajmować warzywa w różnej formie,
3. pozostałe pół podziel na 2 równe części, z których jedna wyznacza miejsce na mięso/rybę/ strączkowe,
4. ostatnia część o miejsce na dodatki skrobiowe (makaron, kasza, ryż, ziemniaki).

dieta biurowa

Fot. Unsplash

Pracujemy naszą głową cały dzień, więc warto też zadbać o centrum dowodzenia, oczy i nawodnienie.

Sprawny mózg potrzebuje odpowiedniej ilości wody, dobrego łatwo przyswajalnego żelaza (mięso, jaja, natka pietruszki, soczewica i groszek i groszek cukrowy), oraz potasu, Mg i witamin z gr B. Przełóżmy to na konkrety, czyli leżące na naszym talerzu: pomidory, papryka i ziemniaki w postaci warzyw na patelnię czy też zup, warzywa strączkowe oraz czereśnie, porzeczki, wiśnie i truskawki. Poza naturalnym sezonem nie rezygnujmy z nich tylko szukajmy pełnowartościowych produktów w zamrażarkach.

Rozmywanie się obrazu, zły kontrast widzenia, łzawienie i pieczenie oczu, zauważalne zmniejszenie częstotliwości mrugania są spowodowane przez długotrwały kontakt z monitorem i nazywane Syndromem Sicca. Jak sobie pomóc? Po pierwsze dajmy odpocząć oczom, a po drugie dostarczmy składników które je chronią. Witamina A – dostarczymy z dynią, porem, mieszanką owoców tropikalnych, brukselką i zielonymi warzywami, jak szpinak czy jarmuż. Luteina - najwięcej jest jej w produktach roślinnych: kalarepie i groszku. Antocjany - jagody, czarne porzeczki, maliny, jeżyny czy czerwona kapusta.

Co zjeść, aby złagodzić objawy stresu?

Znakomitą alternatywą dla batoników i czekolady są banany, mleko, pestki dyni oraz pieczywo pełnoziarniste. Słodycze, a w szczególności cukry proste, sprawiają, że czujemy się dobrze, gdyż podnoszą w mózgu poziom serotoniny – hormonu szczęścia. Do produkcji serotoniny neurony mózgu wykorzystują aminokwas zwany tryptofanem. Tryptofan musimy dostarczać organizmowi wraz z białkami zawartymi w pożywieniu. Jego bardzo dobrym źródłem są właśnie banany, mleko i pestki dyni, więc warto mieć przynajmniej jeden z tych produktów przy sobie w pracy. W sytuacjach stresowych wzrasta też zapotrzebowanie na magnez, którego źródłem w diecie są produkty zbożowe z pełnego ziarna, orzechy oraz banany. Nasuwa się wniosek, że banan jako źródło zarówno tryptofanu jak i magnezu jest idealną przekąską w pracy, która efektywnie pomoże złagodzić objawy stresu.

Podsumowanie

Koniecznie zjedz rano śniadanie
Jadaj regularnie - przerwy między posiłkami nie powinny być dłuższe niż 3,5h
Zaplanuj posiłek, który zjesz w pracy – zabierz coś ze sobą
Jedz warzywa i owoce do każdego posiłku
Na spotkaniach firmowych unikaj łakoci i kawy
Pij dużo wody mineralnej i herbat owocowych i ziołowych (~2 litrów dziennie) – zmniejszają uczucie głodu, pomaga usunąć toksyny, regulują ciśnienie
Zjadaj jeden obiad dziennie, a nie dwa.
Ostatni posiłek zjedz na 1,5-2 godziny przed snem by ciało miało szansę się zregenerować.
Przykładową dietę wraz z przepisami znajdziesz w dalszej części artykułu.

hortex mrożonki

Fot. mat. prasowe

Lista przegryzek na II śniadania i podwieczorki:

Duży owoc np.: jabłko, banan, gruszka, pomarańcza, brzoskwinia, nektarynka, grejpfrut, granat, mango, inny

250-300g owoców drobnych np. truskawek, malin, borówek, jagód, śliwek, wiśni, czereśni, moreli, innych,

duży kawałek arbuza lub melona,

1/3 ananasa, ½ kiści winogron,

1 małe awokado,

20-30g orzechów, migdałów, nasion lub owoców suszonych,

1 kanapka z pieczywa razowego lub pełnoziarnistego z warzywem i:
• jajkiem lub
• plastrem wędliny dobrej jakości, najlepiej drobiowej lub
• plastrem wędzonego łososia lub
• plastrem chudego twarogu lub
• płaska łyżką serka-twarożku do smarowania np. Turek lub
• plastrem sera żółtego, koziego, pleśniowego lub
• cienko posmarowana: wędzoną rybą np. makrelą, dowolną pastą kanapkową własną lub kupioną np. hummusem, masłem orzechowym, miodem, niskosłodzonym dżemem,

3 wafle ryżowe wieloziarniste lub kromki pieczywa chrupkiego z mąki razowej,

2 wafle ryżowe wieloziarniste lub 2 kromki pieczywa chrupkiego cienko posmarowane masłem orzechowym, humusem, miodem, dżemem,

jogurt, kefir, maślanka w opakowaniu ok 200ml, około 2% tłuszczu,

deserek sojowy alpro (125g),

serek ziarnisty w kubeczku 150-200g z warzywami,

porcją warzyw świeżych (np. pudełko pomidorków koktajlowych) lub ugotowanych np. 1/2 opakowania dowolnych mrożonych warzyw Hortex np. fasolki szparagowej/brokuła/bobu/warzyw na patelnię, doprawić dowolnymi przyprawami i ziołami oraz 1 łyżeczką oleju roślinnego lub łyżką jogurtu,

2 szklanki barszczu czerwonego Hortex,

szklanka budyniu na mleku krowim 1-2% tłuszczu lub mleku roślinnym (ryżowym, migdałowym, owsianym),

szklanka kisielu,

200-300ml (szklanka) soku 100% owocowego, warzywnego lub mieszanego lub soku tłoczonego Hortex lub soku Hortex Leon, Hortex Scooby-Doo,

Koktajl: ok 100ml mleka roślinnego, krowiego, jogurtu lub kefiru + 120-150g dowolnych mrożonych owoców Hortex-zmiksować, dosłodzić (jeśli jest taka „konieczność”) max 1 łyżeczką miodu/xylitolu/brązowego cukru lub dodając 1/2 dojrzałego banana lub kilkoma namoczonymi i zmielonymi daktylami.

Smoothie: 1/2 opakowania dowolnych mrożonych owoców Hortex + świeże warzywa np. szpinak, jarmuż, seler naciowy, ogórek i/lub sok warzywny Hortex np. marchwiowy/wielowarzywny + woda i/lub max 1/2 szklanki soku owocowego Hortex

hortex mrożonki

Fot. mat. prasowe

Przepisy:

Pudding chia z kakaowymi wiśniami [1 porcja] – szklanka mleka 1-2% tłuszczu, 3 łyżki chia, szklanka mrożonych wiśni Hortex, łyżeczka gorzkiego kakao, łyżeczka brązowego cukru lub miodu. Zagotować mleko po czym dokładnie wymieszać z nasionami chia. Odstawić na noc do lodówki. Wiśnie rozmrozić, zagotować, zmiksować z cukrem/miodem i kakao. Rano podawać z owocami.

Sola z warzywami w sosie kokosowym [1 porcja] – 1 filet z soli, 1/2 cebuli pokrojonej w piórka, 1 roztarty ząbek czosnku, 1/2 opakowania kwiatowego bukietu warzyw Hortex, 1 łyżeczka curry, 1/4 puszki mleczka kokosowego light (400-gramowej), 1/4 szklanki bulionu drobiowego z kostki, 1 łyżeczka posiekanego szczypiorku, sól, pieprz, 1 łyżeczka oliwy z oliwek. Na rozgrzaną oliwę wrzuć cebulę i czosnek, mieszaj, aż cebula się zeszkli, oprósz curry, dolej mleczko kokosowe i bulion, zagotuj mieszając. Solę i rozmrożone i dobrze odsączone warzywa ugotuj w sosie, wyjmij i odsącz.

Marchewki z ciecierzycą [1 porcja] – 1/2 opakowania marchewek mini Hortex- rozmrozić, odsączyć i ugotować na parze lub upiec na chrupko, łyżka płatków migdałowych- uprażyć na suchej patelni, 1/4 puszki ciecierzycy (400-gramowej) lub ok 100g ugotowanej. Wymieszać składniki, dodać łyżeczkę oliwy, skropić sokiem z cytryny lub octem winnym, posypać solą i pieprzem.

Omlet ze szpinakiem i suszonymi pomidorami [1 porcja] – 2 jajka, 1/2 opakowania mrożonych liści szpinaku Hortex, 2-3 suszone pomidory, sól, pieprz, olej rzepakowy. Szpinak rozmrozić i odsączyć. Dusić na łyżeczce oleju ze zmiadżonym ząbkiem czosnku, posiekanymi pomidorami. Dodać roztrzepane jajka. Wymieszać, posolić, pipieprzyć i smażyć na małym ogniu pod przykryciem aż cały omlet się zetnie.

Zupa z soczewicą, pomidorami z masłem orzechowym [1 porcja] – 1/2 opakowania zupy prezydenckiej Hortex, 1/4 puszki soczewicy (400-gramowej) lub ok 100g ugotowanej soczewicy, sól, pieprz, kawałek imbiru, ząbek czosnku, kumin, oregano, słodka papryka, 1 łyżeczka masła orzechowego. Patelnię posmarować oliwą i rozgrzać, podsmażyć cebulkę, dodać imbir i czosnek. Dodać rozmrożoną i odsączoną „zupę”, soczewicę, wlać wodę w ilości do uzyskania odpowiedniej/lubianej gęstości zupy i gotować do miękkości. Doprawić masłem orzechowym i przyprawami.

Orientalna sałatka z fasolką szparagową [1 porcja] – 50g wędzonego łososia, 1/2 opakowania fasolki szparagowej Hortex-ugotować na parze na półtwardo i dokładnie odsączyć, garść świeżych kiełków fasolki mung, łyżka pokrojonych orzechów ziemnych-można uprażyć na suchej patelni i posypać fasolkę, skropić sosem sojowym i oliwą lub innym olejem roślinnym np. sezamowym (1 łyżeczka), dodać sól, pieprz.

Pasta z bobu [1 porcja] – 1/2 opakowania mrożonego bobu Hortex- ugotować (a nawet lekko rozgotować), sok z cytryny do smaku, sól, pieprz, posiekana natka z pietruszki, 1-2 łyżeczki oliwy. Bób po ugotowaniu ostudzić i obrać. Zmiksować z pozostałymi dodatkami. Doprawić.

Indyk na orientalnie z ananasem [1 porcja] – 120-150g piersi z indyka, 1/2 opakowania mieszanki chińskiej Hortex, 2 plastry ananasa świeżego lub konserwowego, ząbek czosnku, łyżeczka sezamu, kilka kropli miodu, łyżeczka sosu sojowego, sól, pieprz, imbir świeży starty lub sproszkowany, oliwa-łyżeczka. Indyka pokroić w paski, doprawić solą, pieprzem i usmażyć na łyżeczce oliwy. Warzywa rozmrozić i dobrze odsączyć, ananasa drobniej pokroić. Patelnię posmarować oliwą i zeszklić zmiażdżony czosnek, dodać warzywa. Dusić około 4 minut po czym dodać mięso, ananasa, sos, miód, przyprawy. Dusić kilka minut, dodać sezam, doprawić.

Jarmuż z awokado i serem pleśniowym [1 porcja] – 1/2 opakowania jarmużu Hortex, 1/2 małego, miękkiego awokado, 2-3 suszone pomidory, 40-50g sera pleśniowego np. lazur, łyżeczka oliwy, sok z cytryny lub ocet winny, sól, pieprz. Jarmuż rozmrozić i dokładnie odsączyć, awokado pokroić w kostkę, pomidory posiekać, ser pokruszyć. Jarmuż ugotować w osolonej wodzie po czym odsączyć, wymieszać z pozostałymi składnikami, doprawić. Podawać na ciepło lub na zimno.

Kokosowy koktajl tropikalny [1 porcja] – szklanka mleka kokosowego z kartonika, 1/3 opakowania owoców tropikalnych Hortex, 1/2 banana, 1/2 małego, miękkiego awokado, sok z cytryny lub z limonki. Zmiksować mleko z owocami (nie trzeba ich wcześniej rozmrażać) i awokado. Doprawić sokiem z cytryny.

Ciemny makaron z brokułem i tofu [1 porcja] – 50-75g makaronu razowego lub gryczanego makaronu soba, 50g naturalnego tofu, łyżeczka sezamu, łyżeczka octy balsamicznego, łyżka sosu sojowego, łyżeczka brązowego cukru, 1/2-1 ząbek czosnku, 1 łyżeczka oleju sezamowego, szczypiorek, 1/2 opakowania różyczek brokuła Hortex. Wymieszaj ocet, cukier, sos sojowy, czosnek, olej sezamowy i zamarynuj w nich pokrojone w kostkę tofu. Sezam upraż, ugotuj makaron, a brokuła ugotuj na parze na półtwardo. Tofu razem z marynatą wrzuć na patelnię lub do woka i zrumień. Dodaj makaron, cząstki brokuła i sezam. Dokładnie wymieszaj. Posyp szczypiorkiem.

Sałatka z groszku i jajka [1 porcja] – jajko na twardo, 1/2 opakowania mrożonego groszku Hortex, garść posiekanej kapusty pekińskiej, łyżka posiekanej natki pietruszki lub koperku, sos: łyżka jogurtu naturalnego, łyżeczka majonezu, ząbek czosnku, sól, pieprz.

Pasta z warzyw i masła orzechowego [1-2 porcje] – szklanka mrożonej włoszczyzny w paski Hortex, 1/2 papryki, łyżka masła orzechowego, 1/2 łyżeczki musztardy lub octu winnego, sól, pieprz, dowolne zioła np. natka, koperek, kolendra. Warzywa rozmrozić, paprykę pokroić lub zetrzeć. Warzywa udusić na patelni podlane wodą. Odcedzić, zmiksować z masłem, musztardą, solą i pieprzem. Doprawić do smaku.

Łosoś zapiekany z truskawkami [1 porcja] – 120-150g fileta z łososia, 1/3 opakowania mrożonych truskawek, sól, pieprz, sok z cytryny, skórka z cytryny, ocet balsamiczny, kilka kropli miodu, świeża mięta. Rybę przypraw do smaku solą i pieprzem, skropić sokiem z cytryny, posmaruj skórką i usmaż na patelni posmarowanej oliwą z oliwek lub upiecz. Truskawki rozmroź i dobrze odsącz. Uduś w rondelku po czym zblenduj i dopraw octem balsamicznym, miodem, solą, pieprzem, skórką i sokiem z cytryny. Rybę podawaj z sosem truskawkowym i szczyptą mięty.

Warzywa na ciepło z sosem z sera pleśniowe z orzechami [1 porcja] – 2-3 małe ziemniaki, 1/2 opakowania brukselki Hortex, sos: plaster sera pleśniowego z przerostem np. lazur, ok 50g jogurtu naturalnego płynnego, łyżka dowolnych orzechów np. włoskich, szczypta soli, pieprzu, woda do rozrzedzenia (jeśli potrzeba). Warzywa ugotować na parze. Zmiksować wszystkie składniki sosu na gładką masę, doprawić. Ziemniaki pokroić, brukselkę nie koniecznie, wymieszać, polać sosem.

Marchwiowe muffinki z owocami – Mieszanka kompotowa Hortex-paczka, szklanka Marchewki kostki Hortex, 400g pełnoziarnistej mąki, 250 ml mleka, 120g oleju rzepakowego, 1 szklanka brązowego cukru, 1/2 szklanki płatków zbożowych np. żytnich, owsianych, 2 jajka, 1 łyżeczka sody, 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia, 1 łyżeczka cynamonu. Owoce i marchewkę rozmrozić i odsączyć. Marchewkę zblenduj. Mleko „roztrzep” z jajkiem i olejem. Mąkę wymieszaj z płatkami, sodą i proszkiem do pieczenia. Wymieszaj dokładnie masę mleczna z mąką i marchwią, pod koniec dodaj owoce. Masę przełóż do foremek muffinkowych foremek i piecz w temperaturze około 180 st. C przez ok 30 minut.

Indyk cynamonowy z dynią [1 porcja] – 120-150g udźca z indyka, szczypta cynamonu, gałki muszkatołowej, kardamonu, imbiru, 1-2 goździki, sól, pieprz, szczypta brązowego cukru/kilka kropli miodu (niekoniecznie), łyżka czerwonego wina, 1/2 opakowania kostek dyni Hortex. Przyprawy wymieszać z winem i nasmarować mięso. Odstawić na jakiś czas, a nawet na całą noc. Dynię rozmrozić i dobrze odsączyć. Wymieszać dynię z mięsem, marynatą i piec w piekarniku około 30 minut w ok 190 st. C.

Potrawka z tuńczykiem [1 porcja] – 1/2 opakowania warzyw na patelnię ze szpinakiem, 1/2 puszki tuńczyka w sosie własnym, łyżka jogurtu naturalnego, łyżeczka majonezu, sól, pieprz. Ryż ugotować, warzywa rozmrozić, odsączyć i udusić na łyżeczce oliwy. Gotowe warzywa wymieszać z tuńczykiem, doprawić.

Owsianka z owocami, orzechami, miodem i cynamonem [1 porcja] – 4 łyżki płatków owsianych, szklanka mrożonych śliwek Hortex, 1/2 gruszki, cynamon, łyżeczka posiekanych orzechów np. włoskich, 1/2 łyżeczki miodu, 1/2 szklanki mleka 1-2% tłuszczu lub jogurtu. Śliwki rozmrozić, odcisnąć i drobniej pokroić. Gruszkę pokroić w kostkę. Płatki owsiane krótko gotować w gorącej wodzie lub mleku. Pod koniec gotowania dodać owoce. Wymieszać z jogurtem jeśli używamy go zamiast mleka, dodać orzechy, miód i cynamon.

Zupa pieczarkowa z serem pleśniowym i orzechami [1-2 porcje] – opakowanie zupy królewskiej Hortex, łyżeczka oleju rzepakowego, tymianek, sól, pieprz, sok z cytryny, łyżka posiekanych orzechów włoskich lub dowolnych, 40-50g sera pleśniowego np. Brie. „Zupę” rozmrażamy i dobrze odsączamy. Rozgrzewamy olej i smażymy „zupę”. Zalewamy wodą dodając ją w takiej ilości aby uzyskać lubianą gęstość i gotujemy do miękkości. Doprawiamy solą, pieprzem i tymiankiem. Zabielamy serem i podajemy z orzechami, które można wcześniej uprażyć.

Tortilla z kurczakiem i warzywami [1 porcja] – tortilla, 60-80g mięsa z piersi z kurczaka lub indyka, rukola (lub mieszanka sałat)-garść, łyżka jogurtu, 1/4 opakowania mieszanki węgierskiej, łyżeczka oliwy, sól, pieprz, słodka papryka, posiekana kolendra. Mięso pokroić w paski, doprawić solą, pieprzem i słodką papryką i zrumienić na łyżeczce oliwy. Zdjąć mięso a na patelni usmażyć rozmrożone i odsączone warzywa. Dodać mięso, wymieszać doprawić. Podgrzaną tortillę nadziać rukolą/sałatą, masą warzywno-mięsną, dodać jogurt, kolendrę. Zawinąć.

hortex mrożonki

Fot. mat. prasowe

Pyszne mrożone warzywa i owoce oraz soki i nektary Hortex w nowych opakowaniach

Mrożone warzywa i owoce oraz soki i nektary Hortex zyskały nowe, bardziej atrakcyjne i czytelne opakowania, dzięki czemu konsument jeszcze szybciej odnajdzie produkt, którego poszukuje. Dla miłośników gotowania na mrożonkach umieszczono także nowe przepisy, na dania które umieszczone są z tyłu opakowań mrożonek.

Nowe opakowania mają większe, bardziej widoczne logo oraz nazwę smaku, a także bardziej apetyczne i naturalne zdjęcia warzyw i owoców. Nowy wizerunek mrożonych warzyw i owoców oraz soków i nektarów to odświeżona, nowoczesna grafika na opakowaniu, dzięki której błyskawicznie rozpoznasz swój ulubiony smak. Zdaniem konsumentów dają wrażenie autentyczności, podkreślają naturalność, domowy (jak zrobiony w domu) i nowoczesny charakter produktów.

Soki pomidorowe w nowej, lekkiej, plastikowej butelce
Pyszne soki pomidorowe Hortex Pomidor sok 100% oraz Hortex Pomidor pikantny dostępne są teraz w poręcznych, lekkich, plastikowych butelkach – idealnych by zabrać je ze sobą do pracy. Oba powstały z soczystych pomidorów dojrzewających w pełnym słońcu. Mają wysoką zawartość błonnika i są źródłem potasu. Doskonale sprawdzą się, jako element zdrowej diety.

Hortex Pomidor pikantny sok 100%
Pomidor pikantny sok 100% Hortex ma doskonały smak soczystych pomidorów dojrzewających w pełnym słońcu. Ostrości dodaje mu czerwona papryka i pieprz, a pikanterii ekstrakt z chili. Jest gęsty i ma aksamitną konsystencję.

Hortex Pomidor sok 100%
Sok pomidorowy Hortex ma gęstą i aksamitną konsystencję. Swój wyjątkowy smak zawdzięcza pysznym, soczystym pomidorom dojrzewającym w pełnym słońcu. Sok delikatnie dosolono dla smaku.

Obydwa soki mają wysoką zawartość błonnika. Są źródłem potasu, który przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania mięśni i układu nerwowego oraz pomaga utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi. Doskonale sprawdzą się jako element każdej zdrowej diety. Doskonale pasują zarówno jako dodatek do posiłku, jak i pożywna przekąska.

Soki dostępne są w 2 rodzajach opakowań:
- kartonie 1l w cenie ok. 3,6 PLN
- plastikowej butelce 300ml w cenie ok. 1,9 pln

Nowe receptury Makaronów na patelnię Hortex
Oprócz nowych opakowań dwa rodzaje Makaronów na patelnię Hortex - Makaron z sosem bolońskim oraz makaron z sosem alla carbonara zyskały nową recepturę, dzięki czemu są jeszcze smaczniejsze.

Spaghetti z sosem alla Carbonara – wyjątkowe połączenie spaghetti z chrupiącym kalafiorem i żółtą marchewką, zielonym groszkiem, suszonym pomidorem i cebulką w aromatycznym w śmietanowym sosie z wędzonym boczkiem i przyprawami;

Penne z sosem Bolognese – klasyczne połączenie – makaronu penne ze starannie doprawionym pomidorowo-mięsnym sosem z dodatkiem cebuli i pieczarek.

Materiały prasowe

Polecane wideo

Komentarze (9)
Ocena: 4.89 / 5
Roksi (Ocena: 5) 12.08.2019 20:58
W Krakowie trafiłam na extra katering dietetyczny do domu. Mowa o happy-diet.pl. Jak ktoś ma problemu z poprawnym odżywianiem się i ma tryb pracy biurowej, to kieruję Was do Happy. Z nimi wszystko się ułoży :)
odpowiedz
Madzia (Ocena: 5) 02.07.2018 14:40
Dla mnie najlepszym rozwiązaniem było skorzystanie z cateringu dietetycznego. Rano pod drzwi LunaBox przywozi mi przygotowane posiłki na caly dzień a ja zabieram je ze sobą do pracy, spożywam regularnie i nie chodzę głodna. Dodatkowo zaczęło mi ubywać kg to pewnie zasługa zdrowego i regularnego odżywiania które mam zapewnione przez ten catering.
odpowiedz
Helena (Ocena: 4) 17.01.2018 09:36
Pracuję w biurze i mam świadomość , że muszę uważać na to co jem, jednak nie zawsze o tym pamiętam. Mam jednak swój sprawdzony sposób, codziennie piję herbatkę ziołową Fungistatyk, która wspomaga proces detoksykacji organizmu, koleżanka zamówiła ją z internetu ze strony nowoczesneziola, spróbowałam i wszystkim polecam
odpowiedz
Monika (Ocena: 5) 05.12.2017 21:08
Picie odpowiedniej ilości wody też pozwala czuć się o wiele lepiej i pracować na wyższych obrotach, ja od dawna wodę alkaliczną piję i najpierw kupowałam butelkowaną ale jako podliczyłam roczny koszt to na zdrowie-dom sobie swój własny jonizator kupiłam więc też kwaśną czy srebrną wodę mogę uzyskać, a ich spektrum działania jest bardzo szerokie
odpowiedz
Agatka (Ocena: 5) 22.11.2017 15:30
Najlepszy pomysł to zainwestować w dobry blender (ja mam ronica) i robić sobie do pracy pyszne i zdrowe koktajle. To chyba nigdy się nie znudzi, bo możliwości jest tysiące, jeśli nie miliony!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie