Woda mineralna czy źródlana?

02 Marca 2009

Czym się różni woda mineralna od źródlanej? Na które pierwiastki warto zwracać uwagę? Czy wysoka cena oznacza wysoką jakość?

Woda mineralna czy źródlana?

Rynek wód mineralnych należy do jednego z najbardziej dynamicznie się rozwijających w Polsce. Większego wpływu nie ma na niego nawet kryzys. Rocznie wypijamy około 2 miliardów litrów wody. Lekarze zalecają spożywanie H2O w zastępstwie napojów gazowanych i soków słodzonych cukrem. Jej walory zdrowotne cenione są od setek lat.

Klienci (często niedoinformowani albo wprowadzani w błąd) kupują nie to, czego szukali. Na półkach sklepowych zazwyczaj stoją obok siebie wody mineralne i wody źródlane - mimo że obie nazwy brzmią podobnie, to powinniśmy mieć świadomość, co kupujemy.

Wybór wody warto zacząć od podziału na mineralne i źródlane. Należy skoncentrować się głównie na tych pierwszych, drugie - pić sporadycznie. Jak wyjaśnił Tadeusz Wojtaszek z Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego w rozmowie z gazetą.pl:

„Jeśli kupi pani butelkę wody źródlanej i ją wypije, w organizmie nie zostanie nic z pożytecznych składników mineralnych. Z butelki wody mineralnej z dużą zawartością minerałów pozostanie ich odpowiednia ilość. Wody źródlane to wody o śladowej ilości składników mineralnych, a im mniej w wodzie minerałów, tym wartość zdrowotna mniejsza. Ba, woda pozbawiona składników mineralnych jest dla zdrowia wręcz szkodliwa. Widziała pani kiedyś rury, którymi płynie woda zdemineralizowana? Są wyżarte od środka. Bo ta woda jest tak chłonna, że zabiera ze sobą wszystko, co się da. Udowodniono, że po wypiciu pięciu litrów wody destylowanej, człowiek umiera, bo ona rozrzedza elektrolity, wypłukuje wszystkie potrzebne składniki mineralne”.

Czasem warto zainwestować kilkanaście albo kilkadziesiąt groszy więcej, aby mieć pewność, że kupujemy wodę zdrową dla naszego organizmu. Jest też cała gama wód leczniczych, które należy spożywać tylko pod okiem lekarza (można przedawkować zawarte w nich minerały).

To, czy pijemy wodę gazowaną czy niegazowaną, jest kwestią gustu. Jak mówią specjaliści - powinna być mineralna. Kupując, sprawdzajmy zawartość SODU (zatrzymuje wodę w organizmie i podwyższa ciśnienie), WAPNIA (tego powinno być jak najwięcej, ponieważ ciągle go brakuje), MAGNEZU (bierze udział w większości reakcji zachodzących w naszym ciele).

W Polsce brakuje jasnych kryteriów podziału wód. Tadeusz Wojtaszek tłumaczy, skąd może wynikać złe wykorzystanie obecnych regulacji:

„Podział wód na niskozmineralizowane (poniżej 500 mg składników mineralnych/l), średniozmineralizowane (500 - 1500 mg/l) i wysokozmineralizowane (powyżej 1500 mg/l) może być mylący, bo nie charakteryzuje oddziaływania wody na organizm człowieka. Inne znaczenie w 1 litrze ma 50 mg magnezu, a Inne 1000 mg wodorowęglanów, chociaż wielkości te mogą zaważyć na zakwalifikowaniu pierwszej wody do wody niskozmineralizowanej, a w drugim przypadku - do wysokozmineralizowanej. W Polsce wytwarza się kilkaset wód butelkowanych, z czego tylko ok. 30 prawdziwych wód mineralnych”.

Nałęczowianka to naturalna średniozmineralizowana woda mineralna (drugie miejsce).

Żywiec Zdrój to krystaliczna górska woda źródlana (lider na rynku).

Kropla Beskidu to naturalna woda źródlana (szturmem podbiła polski rynek).

Z przymrużeniem oka należy patrzeć na instytucje, którymi producenci podpierają się na etykietach. Ich poparcie nie zawsze wynika ze zdrowotnych właściwości wód mineralnych i źródlanych.

Joanna Martel

Zobacz także:

Czy sałatki są naprawdę nietuczące?

Zupki chińskie, spaghetti w proszku - jak bardzo nam szkodzą?

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (159)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2016-09-27 12:28:34

A taką prawdziwą wodą mineralną dla mnie i mojej rodziny jest Piwniczanka (http://piwniczanka.pl/) Dobra na upalne dni i nie tylko. O wyjątkowym smaku z gamą składników mineralnych, czyli to czego potrzebuję.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
kasiutka222
(Ocena: 5)
2016-09-10 18:12:48

Dziewczyny, pisałyście tu o zakwaszeniu organizmu, polecam wam wodę Veroni Hydration, która pomaga utrzymać odpowiedni poziom pH w organizmie i jest bogata w minerały. Polecam też osobom uprawiającym sport, ja używam jej zamiast izotoników ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Kornela
(Ocena: 5)
2016-05-01 18:36:38

re: Woda mineralna czy źródlana?

Nie mogę pić mleka, więc szukam różnych sposobów, żeby uzupełnić tę witaminę w moim organizmie. I dlatego pije Piwniczankę piwniczanka.pl , w smaku tez super.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Lena
(Ocena: 5)
2016-05-01 17:20:18

re: Woda mineralna czy źródlana?

Wody żródlane zazwyczaj nie są pozbawione składników mineralnych, ba, czasem mają ich dość sporo, można je wtedy zaliczyć bardziej do wód mineralnych niskozmineralizowanych. A takie są najzdrowsze dla przeciętnego człowieka bez jakichś poważnych problemów zdrowotnych. Ja od lat pijam Iwoniczankę iwoniczanka.pl i muszę przyznać, że czuję się doskonale. Z pewnością jest to też zasługa tej wody, która wyśmienicie smakuje i świetnie gasi pragnienie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
grazkagrazka
(Ocena: 5)
2015-11-26 12:25:54

re: Woda mineralna czy źródlana?

ważne żeby woda nam smakowała i żeby zawierała mienerały na których uzupełnieniu nam zależy najbardziej. ja pije piwniczanke ze wzgledu na wysoka zawartość wapnia i magnezu (piwniczanka. com.pl/#sklad_wody)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Podpis...
(Ocena: 5)
2014-09-11 12:40:26

fem intrepidus trifacial

birkin bag hermes for sale

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Podpis...
(Ocena: 5)
2014-09-01 23:52:03

talebearing abudhabi dhows

hermes birkin bag uk cheap christian louboutin

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Podpis...
(Ocena: 5)
2014-08-21 01:34:08

edk adler internalising

evelyne hermes christian louboutin on sale

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Podpis...
(Ocena: 5)
2014-08-19 21:04:45

loix anonyme confronts

hermes her bag christian louboutin outlet

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Podpis...
(Ocena: 5)
2014-08-11 06:16:37

airkem bramantino vishwa

cheap hermes birkin bag

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz