Pij wino na zdrowie! Ile to jest w sam raz, a ile już za dużo?

29 Sierpnia 2014

Warto pić wino dla zdrowia – tylko w jakiej ilości?

picie wina

Pewnie nieraz słyszałaś, że osoby dbające o zdrowie i figurę powinny uważać z alkoholem. Z drugiej strony w wielu artykułach, książkach i opracowaniach naukowych można spotkać się ze wzmiankami o dobroczynnym wpływie wina na nasze zdrowie. Wino jest jednym z głównych produktów w kuchni śródziemnomorskiej, którą uważa się za bardzo wartościową. Jak to więc jest z tym winem?

Przeciętny Polak kupuje wino półwytrawne, najczęściej czerwone. W ciągu ostatnich ośmiu lat wartość rynku wina w Polsce podwoiła się, jednak wydatki na wino to wciąż tylko nieco powyżej 7 proc. wszystkich wydatków Polaków na alkohol.

Tymczasem dietetycy i lekarze zgodni są co do jednego: wino pite w umiarkowanych ilościach nie szkodzi, a nawet pomaga. Świetnie, tylko co to właściwie znaczy w „umiarkowanych ilościach”? Lampka dziennie? A może tygodniowo?

Podstawy

Zacznijmy od koloru. Czym różni się wino białe od czerwonego? Jeśli w produkcji wykorzystywany jest sok ze skórką i nasionami, to trunek zyskuje czerwoną barwę. Białe wino natomiast powstaje natomiast w wyniku fermentacji czystego moszczu winogron (bez skórki i pestek). Oba wina różnią się od siebie smakiem. Przyjmuje się, że białe wino wytrawne najlepiej łączy się z białym mięsem – kurczakiem czy rybą, a także potrawami z jajek, sałatkami i pasztetami. Z kolei czerwone dobrze komponuje się z czerwonym mięsem, tłustymi serami oraz potrawami z grzybów.

Czerwone wino różni się od białego także ilością przeciwutleniaczy – ma ich około dziesięciokrotnie więcej. To właśnie za sprawą antyoksydantów wino uważa się za trunek dobroczynnie wpływający na zdrowie. Przeciwutleniacze hamują rozwój wolnych rodników w organizmie, chroniąc nas przed rozwojem różnych chorób – w tym nowotworów – a także przed przedwczesnym starzeniem.

Tarcza przeciw chorobom

Obecne w winie antyoksydanty to polifenole, które działają przeciwmiażdżycowo, zabezpieczając nas przed zawałem i chorobą niedokrwienną serca, udarem mózgu, starczym zwyrodnieniem plamki żółtej (choroba oczu), zaćmą, a nawet Alzheimerem.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (3)
ocena
4/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2015-03-08 12:04:48

re: Pij wino na zdrowie! Ile to jest w sam raz, a ile już za dużo?

Korzystając z okazji chciałam polecić wszystkim, którzy chcą zdrowo zrzucić swoje nadprogramowe kilogramy tabletki acetomale, które przyspieszają spalanie tłuszczu w organizmie - - 10 kg w niecałe dwa miesiące.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 2)
2014-08-29 09:23:39

re: Pij wino na zdrowie! Ile to jest w sam raz, a ile już za dużo?

Juz nie wiem,czy wczorajsze pol butelki ciemnego wina ona 2lampki jasne dobrze na mnie wplynelo .

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-08-29 16:47:26

2 lampki to malo.jak na jeden raz to zdrowo.pisza tutaj,ze gorzej wplywa jak sie wiecej wypije jednorazowo.a a w tygodniu my kobiety mozemy wypic 12lampek wina,ale przynajmniej rozlozyc to na 3-4 razy

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1