Napoje energetyczne - hit czy kit?

27 Października 2014

Często po nie sięgamy, by dodać sobie energii. Tylko czy nie ucierpi na tym nasze zdrowie?

napoje energetyczne

Intensywna nauka, długa podróż, impreza, trening, zarwana noc – bywają okoliczności, w których napoje energetyczne (energetyzujące; energy drinki) wydają się niezbędne. Działają na nas w ten sposób, że dają nam energetycznego kopa, zwiększają szybkość reakcji, wzmacniają koncentrację, podnoszą wydolność organizmu, przyśpieszają metabolizm. Mówiąc krótko – poprawiają kondycję fizyczną i psychiczną. Takie działanie napoje energetyczne zawdzięczają obecnym w nich składnikom. Co zatem się w nich znajduje?

Większość tego typu produktów ma w składzie wodę, cukier, regulatory kwasowości (kwas cytrynowy i cytrynian sodu), dwutlenek węgla, kofeinę, taurynę. Zatrzymajmy się przy tej ostatniej. Tauryna to organiczny związek chemiczny z grupy aminokwasów. Oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy, ma swój udział w przemianie materii, wpływa na pracę serca. Kofeiny natomiast nie trzeba nikomu przedstawiać – działa na nas pobudzająco, zwiększa liczbę skurczów serca i podnosi ciśnienie, nie jest zatem dobra dla każdego.

Inne składniki niektórych napojów energetycznych to: L-karnityna (działa pobudzająco), teobromina (alkaloid purynowy znajdujący się przede wszystkim w ziarnach kakao, który pobudza czynność serca i rozszerza naczynia krwionośne), ekstrakty guarany (która łagodnie pobudza, poprawia koncentrację i zdolność zapamiętywania), maltodekstryna (uwaga! Ma wysoki indeks glikemiczny), sacharoza (cukier), inozyna (organiczny związek chemiczny; wpływa na aktywność limfocytów, zwiększając ich aktywność przeciwwirusową) a także niektóre witaminy (np. z grupy B), pamiętajmy jednak, że są to witaminy syntetyczne, a nic nie zastąpi tych pochodzących z naturalnych źródeł. W napojach energetycznych praktycznie nie ma tłuszczu i białka.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (8)
ocena
4.9/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2015-04-15 09:23:43

re: Napoje energetyczne - hit czy kit?

Po dużym wysiłku fizycznym piję orsalit malinowo cytrynowy w celu uzupełnienia utraconych w wyniku pocienia się elektrolitów. Płyn nawadniający szybko stawia na nogi i odpowiednio nawadnia, taka forma wzmocnienia mi wystarcza.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-03-08 10:36:39

re: Napoje energetyczne - hit czy kit?

Nie uznaje czegoś takiego, stawiam na swoje zdrowie. Odżywiam się tak, żeby nie zrobić sobie krzywdy - więc i nie wlewam w siebie byle czego, zaś na problemy z przybieraniem na wadze brałam acetomale, które pomogły mi zdrowo zrzucić nadprogramowe kilogramy.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Nelly
(Ocena: 4)
2015-01-31 12:16:00

re: Napoje energetyczne - hit czy kit?

Kiedyś piłam i o mało nie rozwaliłam sobie żołądka, teraz nawet tego nie dotykam. Mnie pobudza zwykła , przegotowana z przefiltrowana woda z cytryną. Zero chemii, wszystko naturalne, a filtr Dafi dodatkowo oczyszcza moja wodę z metali ciezkich i innych zanieczyszczeń z wody.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-11-15 09:15:20

re: Napoje energetyczne - hit czy kit?

nie jestem fanką tego typu napojów. piję w sumie tylko wodę, herbatę, i soki. te ostatnie z oleofarm- nie mają cukru ani konserwantów, więc są zdrowe. teraz na jesień wybieram głównie z malin i czarnego bzu czy rokitnika ze względu na dużą zawartość witaminy c :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
anonimek
(Ocena: 5)
2014-10-27 20:10:27

re: Napoje energetyczne - hit czy kit?

Cz to Helena Bohnam Carter na zdjęciu:D

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-11-07 10:51:37

tak

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
dr medycyny
(Ocena: 5)
2014-10-27 09:06:58

re: Napoje energetyczne - hit czy kit?

Prowadzi do "zdecentralizowania układu krążeniowego"?!?!?! Boże drogi, czy Pani Ewa Podsiadły wie, czym jest centralizacja krążenia?! To stan zagrożenia życia we wstrząsie, w którym krew z obwodu organizmu(ręce,nogi,nerki itd) odpływa na skutek skurczu naczyń krwionośnych do narządów centralnych: mózg, serce. Naprawdę "geniuszem" trzeba być żeby pisać o decentralizacji krążenia... Po co używać pojęć , których się nie zna? Inne aspekty profesjonalizmu tego artykuło pomijam, bo nawet mi się nie chcę rozwijać wątku i pisać, jakie bzdury i brako elementarnej wiedzy się ujawniły. Na temat zdrowia niech wypowiada się specjalista. Mogę wam 30 takich artykulików napisać, z tą różnicą że będą profesjonalne..

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
ciekawska
(Ocena: 5)
2014-10-27 14:43:12

Napisz, bo az mnie to zainteresowało

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1