Mity na temat metabolizmu: Co dają Ci głodówki? Czy szczupli trawią szybciej?

07 Listopada 2014

Oto słowo-klucz, gdy chodzi o zachowanie szczupłej sylwetki. Tylko czy wszystko, co wiesz na ten temat, jest prawdą?

candice

Być może wydaje ci się, że o metabolizmie wiesz wszystko. Albo prawie wszystko. Skoro tak, to pewnie masz świadomość, że metabolizm to sposób, w jaki twój organizm przekształca pożywienie, decydując, co mu się przyda, co zamienić w tkankę tłuszczową, co w mięśnie, a czego się pozbyć. Pewnie orientujesz się także, że za twój metabolizm odpowiadają przede wszystkim hormony. Tak, dokładnie one. Mimo to warto sprawdzić, czy masz wystarczającą wiedzę na ten temat.

Mit #1: Z dobrym metabolizmem trzeba się urodzić

Tak, to prawda, że metabolizm jest uwarunkowany genetycznie. Nie znaczy to jednak, że nie masz wpływu na to, jak działa twoja przemiana materii. Zasłanianie się, że masz kiepski metabolizm, to pójście na łatwiznę (i oszukiwanie samej siebie). Bo na twój metabolizm wpływa wiele czynników, m.in. sposób odżywiania, aktywność fizyczna, zażywanie leków, przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów, długość snu. Zdrowym, aktywnym trybem życia możesz podkręcić swoją przemianę materii!

Mit #2: Metabolizm spada po trzydziestce

Być może słyszałaś o tym, że najszybszą przemianę materii mają kobiety bardzo młode, a po przekroczeniu 30. roku życia metabolizm wyraźnie zwalnia. Nie jest to do końca prawda. Amerykańska dietetyczka dr Karen Ansel przyznaje, że dopiero po czterdziestce można ewentualnie mówić o spowolnieniu przemiany materii. A to dlatego, że wtedy zaczynasz tracić mięśnie, które spalają więcej kalorii niż komórki tłuszczowe. Co więcej, możesz opóźnić spowolnienie metabolizmu poprzez systematyczny ruch, zwłaszcza trening siłowy.

Mit #3: Szczupli ludzie mają świetny metabolizm

Niekoniecznie. Sekretem szczupłych osób są zazwyczaj zdrowe nawyki żywieniowe, nieprzejadanie się i regularna aktywność fizyczna. Nie jest tak, że chuda osoba może objadać się, czym chce, bo ma dobry metabolizm. Inna sprawa, że niektóre szczupłe osoby określa się mianem „skinny fat”, czyli chudy grubas. Te osoby mają szczupłą sylwetkę, ale niewyćwiczoną, otłuszczoną – ich ciało nie jest jędrne, a poza tym błyskawicznie przybierają na wadze.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (7)
ocena
4.9/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2015-03-08 10:30:47

re: Mity na temat metabolizmu: Co dają Ci głodówki? Czy szczupli trawią szybciej?

nie ma sensu się głodzić, wyniszczając organizm. potrzebujemy jedzenia do normalnego funkcjonowania organizmu. jeśli mamy tendencje do tycia warto wspomóc się tabletkami acetomale, rozbijają tłuszcze z jedzenia i nei dość że nei tyjemy to chudniemy sukcesywnie ok 5 kg na miesiąc.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Ninka
(Ocena: 4)
2014-12-31 12:03:14

re: Mity na temat metabolizmu: Co dają Ci głodówki? Czy szczupli trawią szybciej?

Ja schudłam dzięki cwiczeniom i diecie, nie wierzę w żadne koktajle, moja kolezanka jeszcze po takim przytyla. Pije duzo wody, filtruje filtrem magnezowym Dafi bo czasem przesadzam z ćwiczeniami i mam skurcze mięśni,jem duzo salatek i jak wedlina to chuda i jakoś waga utrzymuje mi sie stała, ale dzięki ćwiczeniom mój brzuszek mogę pokazać w lato w krotkiej koszulce bo jest elastyczny :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Nikus
(Ocena: 5)
2014-11-08 17:20:31

re: Mity na temat metabolizmu: Co dają Ci głodówki? Czy szczupli trawią szybciej?

Ważę 41 kg przy 167cm i wcale nie mam super metabolizmu. Nawet często mam zaparcia a nie mogę przytyć :/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-11-21 20:33:49

a jesz coś czasem? niezależnie jak prowadzisz swoje życie polecam ci odżywkę koktajl podstawowy z firmy Herbalife, na miesiąc trzeba się wykosztować ...teraz pewnie około 300zł. ale czyni cuda. Doskonale opracowany skład odżywia na poziomie komórkowym i poprawia wszelkie problemy z przemianą materii nie panikuj, nawet po jedynie miesięcznej kuracji(choć przedstawiciele będą ci go polecali na zawsze) odczujesz wielomiesięczne pozytywne efekty. Nie uprawiam kryptoreklamy, mam jedynie bardzo dobre doświadczenie jak podratowałam swego czasu przyjaciela z zespołem jelita drażliwego, poznałam przy okazji wielu ludzi, którym ten koktajl pomógł na różne sposoby. przemyśl to, pozdrawiam cię serdecznie

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-11-07 01:26:01

re: Mity na temat metabolizmu: Co dają Ci głodówki? Czy szczupli trawią szybciej?

"Nie jest tak, że chuda osoba może objadać się, czym chce, bo ma dobry metabolizm" Właśnie tak jest. Osoby te jedzą ile chcą i nie tyją. Czemu? Bo ich mądre organizmy spalają nadprogramowe kalorie w postaci ciepła (termogeneza). Swoją drogą, termogeneza jest częściowo uwarunkowana genetycznie. Większość jednak szczupłych i zgrabnych osób ma właśnie dobre nawyki żywieniowe, tj. jedzenie tego co się chce wtedy kiedy organizm jest głodny (a nie jedzenie bo mam ochotę a to takie pyszne). Więc grubaski bez wymówek.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-11-08 21:00:39

Ja jestem szczupła od kiedy pamiętam i jem co chcę ile chcę i co chcę a mimo to nie tyję. Więc coś w tym musi być

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
kelnerka
(Ocena: 5)
2014-11-21 20:38:11

...hahaha, to jeszcze mam prośbę co jesz, jak często i w ogóle co lubisz. już dawno zauważyłam, że osoby szczupłe mają nawyki żywieniowe zupełnie różne od osób otyłych i objawia się to na każdej płaszczyźnie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1