Ile kaw dziennie pijesz?

29 Września 2016

Dziś Międzynarodowy Dzień Kawy! Z tej okazji masa ciekawostek o najpopularniejszym napoju na Ziemi!

ciekawostki o kawie

Jakie gatunki ziaren kawy wyróżniamy? Jak rozpoznać dobrej jakości kawę w domowych warunkach i ile filiżanek jest wypijanych na całym świecie? Czym jest Mocha Italia, a co wspólnego z kawą ma sztuka latte art? Pobudzające jak espresso fakty i ciekawostki nt. kawy serwuje COSTA COFFEE z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy.

Rodzaje kaw i różnice:
• Dwa główne gatunki ziaren kawy to Arabica i Robusta.
• Arabica stanowi około 80% światowych upraw. Powszechnie uważana jest za lepszą i trudniejszą w uprawie.
• Robusta jest zdecydowanie bardziej odporna na zmiany temperatur, szkodniki czy wysokość, dzięki temu jej uprawa jest zdecydowanie łatwiejsza. Często Robusta błędnie uważana jest za „gorszy” gatunek.
To Robusta nadaje kawie goryczkowaty smak i zawiera większą niż Arabica ilość kofeiny.
• Trzeci mniej znany gatunek to Liberica. Jej krzaki dają owoce, które nie dojrzewają równomiernie, przez co ich uprawa jest kłopotliwa i kosztowna. Liberica to nie więcej niż 1% światowej produkcji. W smaku jest podobna do Robusty.
• W kawiarniach stosowane są autorskie mieszanki, np. Mocha Italia, w której występują ziarna Arabiki i Robusty. W COSTA COFFEE tylko 1 proc. ziaren kawy produkowanej na świecie spełnia standardy jakościowe. Jednak nie proporcje Arabiki i Robusty są najważniejsze. Kluczowy jest profil smakowy, który jest niezmienny od ponad 40 lat. Na ten profil składa się 27 aromatów m.in. karmelowy, czekoladowy, orzechowy czy waniliowy.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (4)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Maja
(Ocena: 5)
2016-10-09 18:45:19

4? To bardzo dużo... Ja wypijała max. 3, ale i tak ograniczyłam, bo to niezdrowo. Piję teraz 1, bo lubię, w weekendy zdarza sie, ze wypiję dwie, a tak to właśnie po wode z kofeiną sięgam, jest znacznie zdrowsza i nie wypłukuje minerałów z organizmu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Adela
(Ocena: 5)
2016-10-04 15:42:12

Ja zawsze piję kawę z rana :) Dzień rozpoczęty bez kawy jest dniem straconym! A w ciągu dnia piję veroni energy- wodę z kofeiną i pobudza tak samo :D

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-09-29 10:16:16

ja piję 4 kawy dziennie :(

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1